این دو، ‌کار منطقی است و به ارتقای سطح علمی دانشگاه‌ها کمک می‌کند. در هیچ جای دنیا آموزش پزشکی از آموزش عالی جدا نیست، دنیا از این امتیاز استفاده می‌کند ولی ما دانشگاه‌های خود را از این مسئله محروم کردیم. ادغام آموزش پزشکی با آموزش عالی باعث فراهم شدن زمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ماجرای ادغام وزارت علوم و بهداشت


یک خبر جنجالی خبر:

ماجرا با یک مصاحبه  جنجالی شروع شد.مدیر كل دفتر گسترش آموزش عالی گفت: وزارت علوم پیشنهاد ادغام وزارت بهداشت با وزارت علوم را ارایه داده است.


e

ابوالفضل حسنی، مدیر كل دفتر گسترش آموزش عالی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینكه وزارت علوم پیشنهاد ادغام وزارت بهداشت با وزارت علوم را ارایه داده است، افزود: تا كنون مخالفت جدی درباره پیشنهاد وزارت علوم درباره ادغام ارایه نشده است و نمایندگان مجلس نیز موافق این ادغام هستند. وی درباره ادغام وزارت بهداشت با وزارت علوم گفت: وزارت بهداشت و وزارت علوم قبلاً با هم بودند و تجربه با هم بودن را دارند ضمن اینكه فقط 3 درصد از دانشجویان در وزارت بهداشت تحصیل می‌كنند و افزایش این آمار به وزارت علوم سبب بروز مشكل خاصی نمی‌شود.

موافقین این طرح در مجلس

علیرضا سلیمی عضو کمیسیون  آموزش و تحقیقات  مجلس شورای اسلامی در این باره  گفته است:در کل معتقدم که ادغام این دو، ‌کار منطقی است و به ارتقای سطح علمی دانشگاه‌ها کمک می‌کند. در هیچ جای دنیا آموزش پزشکی از آموزش عالی جدا نیست، دنیا از این امتیاز استفاده می‌کند ولی ما دانشگاه‌های خود را از این مسئله محروم کردیم. ادغام آموزش پزشکی با آموزش عالی باعث فراهم شدن زمینه‌های همکاری در رشته‌های مرتبط می‌شود، زمانی که دانشگاه‌های علوم پزشکی در کنار دیگر دانشگاه‌ها قرار می‌گیرند جایگاه این دانشگاه‌ها در رتبه بندی جهانی ارتقاء می‌یابد. با پیش گرفتن روش فعلی توان علمی دانشگاه‌ها به دو قسمت آموزش پزشکی و عالی تقسیم شده است که این مسئله خیلی منطقی نیست.

وزیر اسبق :موافقم

دکتر ایرج فاضل وزیر اسبق بهداشت معتقد است:تنها انگیزه تفکیک آموزش پزشکی از وزارت علوم در سالهای گذشته، جبران کمبود پزشک در کشور بوده  است . واگذاری آموزش پزشکی به وزارت بهداشت در حالی بود که اگر در همان زمان با درخواست وزیر علوم وقت با ارایه چند بیمارستان آموزشی به وزارت علوم موافقت می شد، دیگر نیازی به تفکیک آموزش پزشکی از این وزارتخانه نبود.

علیرضا سلیمی عضو کمیسیون  آموزش و تحقیقات  مجلس شورای اسلامی در این باره  گفته است:در کل معتقدم که ادغام این دو، ‌کار منطقی است و به ارتقای سطح علمی دانشگاه‌ها کمک می‌کند

هم اکنون بحث ادغام وزارتخانه ها مطرح است. اگر قرار باشد وزارتخانه‌هایی در هم ادغام شوند این دو وزارتخانه هستند و از نظر ما نظام سلامت باید در سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، تخصیص منابع و بودجه و خرید و سرویس‌دهی خدمات باید از یک مرکز هدایت شود.در حال حاضر سازمان‌های بیمه گراز وزارت رفاه تبعیت می کنند و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نهایتا باید هم پاسخگوی مردم باشد و هم مسئولان. این مشکل ساختار است و مشکلی بزرگ است در حال حاضر این روند عاملی شده بر معضلات بسیار در ساختار مالی، تخصیص منابع، تجمیع نیروهای انسانی، سوء مدیریت و نظارت بر نیروها تجهیزات و امکانات که بر وزارت بهداشت وارد می شود.در حال حاضر سیاستگذاری‌ها، خرید امکانات و خدمات همه با ابهامات مواجهه شده‌اند و پاسخگویی به این مباحث به این سادگی ها صورت نمی گیرد چرا که نه در این میان وزارت رفاه پاسخگوست و نه وزارت بهداشت و درمان.

هم اکنون مقوله تحقیقات و دانشگاه‌ها در حال حاضر مانند 2 جزیره جدا از هم شده‌اند. و در حال حاضر رشته‌های پزشکی ارتباطی با رشته‌های علوم ندارند .

 با تفکیک آموزش پزشکی از وزارت علوم هم آموزش پزشکی و هم رشته های علمی مشترک بین وزارتخانه های بهداشت و علوم صدماتی دیدند که با بازگشت آموزش پزشکی به وزارت علوم این رشته ها از لحاظ کمی و کیفی توسعه پیدا می کنند.وزارت بهداشت در عرصه امور اجرایی مسئولیتهای سنگینی بر عهده دارد، در حال حاضر روسای دانشگاه های علوم پزشکی مسئولیتهایی بر عهده دارند که به هیچ عنوان آموزشی نبوده و بنابراین آموزش پزشکی تحت الشعاع مباحث درمانی و خدماتی قرار گرفته است

وزیر سابق:ادغام مایه سرشکستگی است!

است که در دو دوره تصدی گری اش بر وزارت بهداشت تغییرات ساختاری مهمی در نظام سلامت بوجود آورد .

ابوالفضل حسنی گفت: وزارت بهداشت و وزارت علوم قبلاً با هم بودند و تجربه با هم بودن را دارند ضمن اینكه فقط 3 درصد از دانشجویان در وزارت بهداشت تحصیل می‌كنند و افزایش این آمار به وزارت علوم سبب بروز مشكل خاصی نمی‌شود.

یکی از این تغییرات الحاق  بخش آموزش پزشکی به وزارت بهداشت و درمان بود که باعث شد تا نام آموزش پزشکی هم به این وزارت خانه افزوده شود.اگرچه که از سال 65 تاکنون چند باری زمزمه های جدا کردن بخش آموزش پزشکی از این وزارت خانه و پیوستن مجدد آن به وزارت علوم به گوش می رسد با این وجود مرندی همچنان با قوت تمام از عملکردش دفاع می کرده و می گوید:

با این ادغام رشته‌های تخصصی نیز گسترش یافت و رشته‌های فوق‌تخصصی برای نخستین بار در سال 66 پایه‌ریزی و 21 رشته فوق تخصصی راه‌اندازی شد و بدین ترتیب از اعزام بیمار به خارج از کشور بی‌نیاز شدیم این طرح برای کشور حسن شهرت بسیاری در پی داشته است و بازگشت آن سرشکستگی به دنبال خواهد داشت.

مرندی حتی یکی از دلایل مهم موفقیت طرح کنترل جمعیت در کشور را مدیون این ادغام در آن سال ها می داند و معتقد است که : موفقیت کشور در کنترل جمعیت شاخص مهم در بازگشت آموزش پزشکی از وزارت علوم بودند چون استادان ما در وزارت بهداشت با مسائل بیشتر آشنا شدند و مبلغ خوبی برای کنترل جمعیت بودند

فرآوری هنگامه سهرابی

بخش اجتماعی


منابع:

فارس

خبرآنلاین