تبیان، دستیار زندگی
رویش و زایش، تازگی و نوشدن، همه از ویژگی‌های نخستین روز از نخستین فصل سال است که ما به آن نوروز می‌گوییم
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پیدایش جشن نوروزی

جشن نوروزی

رویش و زایش، تازگی و نوشدن، همه از ویژگی‌های نخستین روز از نخستین فصل سال است که ما به آن نوروز می‌گوییم؛ همان روزی که عمرش شاید به قدمت تمامی نسل‌ها و آدم‌ها و به بزرگی همه‌ی تمدن‌ها و فرهنگ‌هایی است که آمده‌اند و رفته‌اند. نوروز هم یکی از آیین‌هایی است که با وجود همه‌ی ناملایمات و افت و خیزها. تاریخ خودش را حفظ کرده است و درست سالی یک بار به سراغ‌مان می‌آید تا ما را از روز مرگی در بیاورد و نهیب بزند که:

«این است معجزه‌ی طبیعت»

مدت برگزاری جشن‌هایی مثل مهرگان، یلدا، سده و بسیاری دیگر، معمولاً یک روز یا یک شب بیشتر نبوده است؛ ولی جشن نورزو دست‌کم یک یا دو هفته ادامه دارد

جشن نوروزی

پیدایش جشن نوروز

در ادبیات فارسی، شاعران و نویسندگان قرن چهارم و پنجم هجری، مثل فردوسی، منوچهری، عنصری، بیرونی و... و بسیاری دیگر که منبع تاریخی و اسطوره‌ای آنها بی‌گمان ادبیات پیش از اسلام بوده، نوروز و برگزاری جشن نوروز را از زمان پادشاهی جمشید می‌دانند.

روزها یا ماه جشن نوروز

مدت برگزاری جشن‌هایی مثل مهرگان، یلدا، سده و بسیاری دیگر، معمولاً یک روز یا یک شب بیشتر نبوده است؛ ولی جشن نورزو دست‌کم یک یا دو هفته ادامه دارد. ابوریحان بیرونی مدت برگزاری جشن نوروز را پس از جمشید، یک ماه می‌نویسد.

برگرفته از مجله: سلام بچه‌ها

تنظیم برای تبیان: مریم فروزان کیا

********************************

مطالب مرتبط

هلیم چیست؟

اکسیژن چه فوایدی دارد؟

چرا اجسام داغ، ما را می‌سوزانند؟

سیلیسیم چیست؟

با اهمیت‌ترین جایزه جهان

شبنم چگونه شکل می‌گیرد؟

چسب 3000 ساله

یک گوگل چیست؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.