تبیان، دستیار زندگی
جایزه نوبل هر ساله به کسانی که بیشترین تحقیقات و خدمات را در زمینه علوم، ادبیات و پیشبرد صلح جهانی ارائه داده‌اند، اعطا می‌شود. این افراد، شهرت جهانی پیدا می‌کنند و شرح مختصری از زندگی و کارشان در روزنامه‌ها و مجلاّت به چاپ می‌رسد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با اهمیت‌ترین جایزه جهان

نوبل

جایزه نوبل هر ساله به کسانی که بیشترین تحقیقات و خدمات را در زمینه علوم، ادبیات و پیشبرد صلح جهانی ارائه داده‌اند، اعطا می‌شود. این افراد، شهرت جهانی پیدا می‌کنند و شرح مختصری از زندگی و کارشان در روزنامه‌ها و مجلاّت به چاپ می‌رسد.

جایزه نوبل شامل یک مدال طلا، یک دیپلم افتخار و مقدار زیادی پول نقد است. این جایزه، با اهمیت‌ترین جایزه جهان است.

جایزه نوبل به کسانی اعطا می‌شود که بهترین تحقیقات و خدمات را در شش رشته فیزیک، شیمی، ادبیات، فیزیولوژی یا پزشکی، صلح و علم اقتصاد ارائه داده‌اند.

«آکادمی سلطنتی علوم استکهلم» مسئول انتخاب بهترین دانشمندان سال، در رشته‌های فیزیک و شیمی است.

جایز نوبل در اقتصاد در سال 1969 میلادی به سایر جوایز افزوده شد. در هر رشته، یک جایزه اعطا می‌شود. اگر در یک رشته بیش از یک نفر برنده شود، جایزه نقدی به‌طور مساوی بین برندگان تقسیم می‌شود.

آیا می‌‌دانید ایده‌ اهدای جایزه نوبل را چه کسی ارائه داد؟

این ایده متعلّق به دانشمندی سوئدی به نام «آلفرد برنهارد نوبل» بود. نام این جایزه نیز از نام او گرفته شده است.

نوبل در 21اکتبر 1833 میلادی در استکهلم متولّد شد و در دهم دسامبر 1896 میلادی درگذشت. پدر او نیز دانشمند بود. نوبل با اینکه سوئدی بود، ولی در روسیه تحصیل کرد. او موفق به کشف دینامیت شد. از دینامیت برای خرد کردن صخره‌ها و حفاری چاه‌های نفت و همچنین در جنگ استفاده می‌شود. نوبل به خاطر این اختراع مهم، در سرتا سر جهان به شهرت رسید و از این راه ثروت زیادی به دست آورد. ثروت او به هنگام مرگ حدود نه میلیون دلار بود.

جایزه نوبل به کسانی اعطا می‌شود که بهترین تحقیقات و خدمات را در شش رشته فیزیک، شیمی، ادبیات، فیزیولوژی یا پزشکی، صلح و علم اقتصاد ارائه داده‌اند. جایز نوبل در اقتصاد در سال 1969 میلادی به سایر جوایز افزوده شد.

او قبل از مرگ تمام این ثروت را وقف کرد تا از سود سالیانه آن به کسانی که بهترین خدمات را در زمینه‌های فیزیک، شیمی، پزشکی، ادبیات و صلح ارائه می‌دهند، جایزه‌ای اهدا شود. نخستین جایزه نوبل در دهم دسامبر 1901میلادی به «رونتگن» به خاطر تحقیقاتش بر روی اشعه ایکس اعطا شد. جایزه نقدی، 40هزار دلار بود.

هر ساله در دهم دسامبر اعطای جوایز در سوئد انجام می‌گیرد. «آکادمی سلطنتی علوم استکهلم» مسئول انتخاب بهترین دانشمندان سال، در رشته‌های فیزیک و شیمی است. «انستیتوی کارولین» در استکهلم نیز بهترین افراد را در پزشکی و «آکادمی ادبیات سوئد» بهترین‌ها را در ادبیات انتخاب می‌‌کنند. به همین ترتیب، کمیته‌ای متشکّل از پنج تن- که توسط مجلس نروژ منصوب می‌شوند- مسئول انتخاب برنده جایزه صلح است.

جایزه نوبل شامل یک مدال طلا، یک دیپلم افتخار و مقدار زیادی پول نقد است

جوان‌ترین برنده جایزه نوبل «سر ویلیام لارنس برگ» بود که جایزه نوبل در فیزیک را در 25 سالگی دریافت کرد.

نوبل چنان شهرتی به دست آورد که عنصر 102 را به افتخار او «نوبلیم»  نام نهادند. نام «انستیتو نوبل سوئد» نیز بر گرفته از نام این دانشمند است.

منبع: چرا چطور چگونه؟

*******************************

مطالب مرتبط

شبنم چگونه شکل می‌گیرد؟

رنگین کمان چگونه به وجود می‌آید؟

چرا یخ روی آب شناور می‌ماند؟

چسب 3000 ساله 

چه موقع کاغذ اختراع شد؟

جورچین یا پازل

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.