تبیان، دستیار زندگی

اطلاعات لازم برای ثبت‌ نام کلاس اولی‌ ها

ثبت‌ نام کلاس اولی‌ ها در مدارس آغاز شده است و خانواده‌ ها باید با مراجعه به نزدیک ترین مدرسه محل زندگی خود نسبت به ثبت‌ نام و مراجعه به پایگاه‌ های سنجش سلامت اقدام کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان
 اطلاعات لازم برای ثبت‌ نام کلاس اولی‌ ها

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ثبت‌ نام دانش‌آموزان کلاس اولی از نیمه خرداد ماه آغاز شده است. خانواده‌ هایی که فرزند آن ها 6 سال تمام است باید ابتدا به نزدیک ترین مدرسه محل زندگی مراجعه کنند و پس از ثبت اطلاعات دانش‌ آموز در پایگاه سنجش سلامت، نوبت مراجعه حضوری آن ها تعیین می‌شود و باید در تاریخ تعیین شده برای سنجش سلامت کودک مراجعه کنند.
خانواده‌ ها باید به این نکته توجه داشته باشند که شرط ثبت‌ نام کلاس اولی‌ ها در مدارس، سنجش سلامت آن هاست. در پایگاه‌ های سنجش سلامت، وضعیت شنوایی، بینایی و ضریب هوشی کودک بررسی می‌شود که در صورت تایید برای ثبت‌ نام به مدرسه ارجاع می‌ شوند اما در صورت مشکوک بودن یکبار دیگر در پایگاه‌ های تخصصی بررسی و اگر در مرحله دوم بررسی‌ ها نیز کودک دچار اختلال تشخیص داده شد در صورت اختلالات ذهنی به مدارس استثنایی ارجاع داده می‌ شود اما اگر اختلال جسمی، حرکتی، کم بینایی، کم شنوایی و مانند آن را داشته باشد به انتخاب والدین به مدارس عادی در قالب طرح فراگیر وارد می‌شود.

هزینه انجام سنجش 25 هزار تومان است که به خانواده‌ های نیازمند تخفیف داده می‌شود و طرح برای مناطق عشایری رایگان است.

ثبت‌نام کتاب‌ های درسی دانش‌ آموزان اول دبستان به صورت اینترنتی است و خانواده‌ ها باید از 23 تیر ماه به پایگاه ثبت‌ سفارش اینترنتی کتاب‌ های درسی به آدرس https://www.irtextbook.com/  مراجعه کنند.

دانش‌آموزان و اولیاء آنان باید توجه داشته باشند که برای ورود به سامانه کد ملی دانش آموز، نام کاربری و 6 رقم سمت راست شماره سریال شناسنامه دانش‌آموز، "رمز عبور" ورود به سامانه است و قیمت کتاب‌های درسی پایه اول ابتدایی 14 هزار و 400 تومان است و باید پول آن را به صورت الکترونیک واریز کنند.خانواده‌ ها باید توجه داشته باشند به جز هزینه بیمه حوادث، هنگام ثبت‌نام نباید وجه دیگری را به مدرسه پرداخت کنند و مدارس حق ندارند به دلیل عدم پرداخت کمک‌های مردمی از ثبت‌ نام آن ها امتناع کنند. وجوه مربوط به کمک‌های مردمی، فعالیت‌ های فوق برنامه، سرویس ایاب و ذهاب، لباس فرم با هماهنگی و موافقت انجمن اولیا و مربیان مدرسه بعد از شروع سال تحصیلی امکان پذیر است و خانواده‌ ها باید از پرداخت وجه نقد به مدارس امتناع کنند.

خانواده‌‌ هایی که فرزند خود را در مدارس غیردولتی ثبت‌ نام می‌کنند باید توجه داشته باشند نصب پوستر شهریه مصوب ابلاغی از سوی وزارت آموزش‌ و پرورش به همراه رئوس تمام فعالیت‌ ها در محل ثبت‌ نام و در معرض دید اولیا و مراجعان الزامی است.
مدارس غیردولتی در زمان ثبت‌ نام صرفا مجاز به اخذ شهریه مصوب (برنامه هفتگی مصوب شورای عالی آموزش‌ و پرورش و فوق برنامه درسی) هستند و دریافت هزینه خدمات از قبیل تغذیه بین روز، لباس متحدالشکل، ایاب و ذهاب و فعالیت‌ های غیردرسی از اولیا دانش‌آموزان با هماهنگی و موافقت انجمن اولیا و مربیان مدرسه و کسب موافقت شورای نظارت بر مدارس غیردولتی منطقه در زمان مقرر امکان پذیر خواهد بود. استفاده از این خدمات کاملا اختیاری است و دریافت هر گونه وجه تحت این عناوین در هنگام ثبت‌ نام ممنوع است.

مطالب مرتبط:
ثبت‌نام اینترنتی اجباری هست یا نیست؟
شرایط ثبت نام کلاس اولی ها
راهکارهای یک کلاس خوب

منبع: خبرگزاری تسنیم