تبیان، دستیار زندگی
.شادی یعنی عشق به زندگی، احساس زیبایی به جهان داشتن یا به عبارت دیگر شادی عاملی برای آرامش روح است....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زندگی شاد

زندگی شاد


دنیای مدرسه، دوران شادی، هیجان، تحرک و انرژی است. همان عواملی که لازمه دوران جوانی است، اما گروهی معتقدند که محیط مدارس ما شادی را از بعضی دانش آموزان می گیرد. شادی یعنی عشق به زندگی، احساس زیبایی به جهان داشتن یا به عبارت دیگر شادی عاملی برای آرامش روح است. شادی، به معنای توازن در زندگی است. نشانه ای از سلامت روح، سلامت یک خانواده و در نهایت سلامت جامعه است. اما شادی دشمنی نیز دارد: «افسردگی.»


بیشتر روانشناسان، افسردگی را نوعی انحراف عاطفی می دانند. آنها معتقدند، افسردگی یک بیماری ناشی از اختلالات مغزی و سیستم عصبی نیست، بلکه افکاری مسموم و خطرناک و مجموعه ای از احساسات ، غم و اندوه ، نداشتن اعتماد به نفس، بی تفاوتی و بی حوصلگی ،خستگی ، ضعف، ناامیدی و یاس است.


زندگی شاد و امید به آن یکی از نیازهای اصلی می باشد. ولی چگونه شاد باشیم و یک زندگی آرام، دور از اندوه برای خود بسازیم، مسئله مهم این است.

زندگی شاد

بیایید با شاد بودن زندگی زیباتری را سهیم باشیم، برای این کار به ده نکته روانشناسی اشاره می کنیم:


1_ ترسناك ترین جای جهان ذهن شماست.
2_ عمل باشید نه عكس العمل، صدا باشید نه انعكاس صدا.
3_ مراقب بدن خود باشید، زیرا تنها جایی است كه تا آخر عمر در آن زندگی می كنید.
4_ اجازه ندهید رفتار دیگران آرامش درونی شما را بهم بزند.
5_ آرزو كردن برای اینكه جای شخص دیگری باشید ، یعنی نادیده گرفتن خودتان.
6_ ارزش شما با رفتار دیگران با شما، تعیین نمی شود.
7_ اگر كسی كار اشتباهی انجام داد، همه خوبی هایش را فراموش نكنید.
8_ قهرمان بودن یعنی ایمان به خود، وقتی دیگران به شما اعتقادی ندارند.
9_ كسانی كه در گذشته زندگی می كنند، آینده خود را محدود می كنند.
10_ هیچ یك از ما برنده یا بازنده به دنیا نیامده ایم ، انتخاب كننده به دنیا آمده ایم
در حالی که کارهایی هم هست که برای شادتر بودن، هیچ وقت و در هیچ شرایطی نباید از برنامه زندگی ما حذف شود. اگر می پرسید کدام کارها را نباید هیچ وقت کنار گذاشت، نگاهی به این موارد بیندازید.

می خواهید شادتر باشید؟ دوست دارید زندگی آرام تر و بهتری را تجربه کنید؟ می خواهید شادی در زندگی داشته باشید؟ اگر چنین هدفی دارید و می خواهید اوضاع زندگی تان را بکلی تغییر دهید، باید بعضی عادت های غلط را برای همیشه ترک کنید و آنها را کنار بگذارید. معمولا همه به این بخش قضیه بیشتر توجه می کنند و با حذف کارهای غلط می خواهند به شادی برسند.

در حالی که کارهایی هم هست که برای شادتر بودن، هیچ وقت و در هیچ شرایطی نباید از برنامه زندگی ما حذف شود.

اگر می پرسید کدام کارها را نباید هیچ وقت کنار گذاشت، نگاهی به این موارد بیندازید:
* هر روز کمی قدم بزنید و در هوای تازه نفس عمیق بکشید؛ به صدای طبیعت گوش کنید و اجازه دهید طراوت و تازگی طبیعت، شما را آرام و شاد کند. یکی از مسائلی که باعث می شود بی انرژی و بی انگیزه زندگی را بگذرانیم، همین دور ماندن از طبیعت و زیبایی های طبیعی است. پس تا می توانید به طبیعت بروید و از این فرصت ها استفاده کنید و با استفاده از همین امکانات شادی در زندگی را تجربه کنید.

* از آنچه نمی شناسید و تاکنون تجربه اش نکرده اید، نترسید و اجازه دهید گاهی روحیه ماجراجویی شما را راهنمایی کند؛ بد نیست بعضی وقت ها کارهایی را انجام دهید که دیگران تصور می کنند توانایی اش را ندارید و خودتان هم به دلیل نگرانی و ترس سراغش نمی روید اما از نظر عقل و منطق می دانید که انجام این کار ممکن است.

* خیلی وقت ها ممکن است به اشتباه تصور کنیم مهربان بودن و خوبی کردن به ضررمان خواهد بود اما هیچ چیز به اندازه تقسیم عشق و محبت با دیگران نمی تواند به شما کمک کند تا شادی در زندگی داشته باشید.

به عنوان مثال می توانید در درس هایی که قوت بیشتری دارید به دوستان و همکلاسی هایتان کمک کنید.

زندگی شاد

* از راستگویی و بیان حقیقت  نترسید؛ حتی اگر به ضررتان باشد؛  وقتی به راستگویی عادت کنید، زندگی بهتر و شادتری  خواهید داشت. شاید بین دوستی های مدرسه این اتفاق بیفتد که بخواهید راستگو باشید و در عین حال متضرر شوید، همواره کار صحیح را انجام دهید.

* گاهی ممکن است برای انجام کارها و وظایفی که دارید، گیج شوید و نتوانید به درستی تصمیم بگیرید؛  در این مواقع اگر کمک گرفتن از دیگران را نشانه ضعف و ناتوانی بدانید، کارها سخت تر می شود. برای همین می گویند کمک گرفتن از افراد نه فقط نشانه ضعف نیست که حتی می تواند به داشتن زندگی بهتر و شادی در زندگی شما کمک کند.

* همیشه امیدوار باشید و هیچ وقت نگذارید ناامیدی شما را از زندگی کردن بازدارد؛  مهم نیست چه امید و آرزویی دارید، همین که بتوانید همراه با امید زندگی کنید و منتظر تغییری برای بهبود زندگی باشید، کافی است.

* اگر می خواهید شاد باشید، همیشه لبخند بزنید. به خودتان که نگاه می کنید، حتماً لبخند روی لبتان باشد. در مدرسه، خیابان، مهمانی و هر جایی که هستید، لبخند را فراموش نکنید.

* به دیدن عزیزانتان بروید و گاهی به آنها سربزنید؛  همین که افرادی در زندگی تان حضور داشته باشند که به آنها توجه کنید، برای شما کافی است و احساس خوبی  برای شما ایجاد می کند و شادی در زندگی را به شما هدیه می دهد. تعطیلات تابستان فرصت مناسب تری است تا از بزرگتر ها بخواهید شما را به دیدن عزیزانی که کمتر می بینید ببرند.

* به بدن تان اهمیت دهید و هر روز کمی ورزش کنید؛ فعالیت جسمی نه فقط به نفع سلامت جسم تان است که روح و روان تان را هم آرام می کند و شادی بیشتری  در زندگی به همراه دارد. اجازه ندهید بهانه درس و مدرسه شما را از انجام روزانه ورزش بازدارد.

* اهداف کوچک و بزرگی برای زندگی تان تعریف کنید و همیشه به دنبال آنها باشید؛  زیرا زندگی بدون هدف و انگیزه، خسته کننده است و احساس شادی و خوشحالی در زندگی را از بین می برد.

به خصوص عزیزانی که در مقطع دوم متوسطه تحصیل می کنند با توجه به اینکه آزمون سراسری را پیش رو دارند می بایست به اهداف دراز مدت خود بیشتر بیندیشند. در این راه از بهره مندی از تجربه افراد مورد اطمینان غافل نشوید.

این روش ها را امتحان کنید و بگذارید شادی بیشتری به زندگی تان راه یابد. البته شاید خودتان هم بتوانید موارد دیگری را به اینها اضافه کنید؛ پس نترسید و امتحان کنید و از شادیها در زندگی لذت ببرید.

مرکز یادگیری سایت تبیان، تهیه: مرجان سلیمانیان

تنظیم: نیلوفر یاقوتی