تبیان، دستیار زندگی
مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش از آغازسنجش سلامت پیش دبستانی ها خبرداد وگفت: باید حتما کودکان پیش دبستانی که در مراکز مجوزدار پیش دبستانی ها مشغول هستند از طریق دبستان ها به پایگاه های سنجش معرفی شوند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آغاز سنجش سلامت پیش دبستانی ها

صدور معرفی نامه به پایگاه های سنجش از سوی مدارس

زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان

آغاز سنجش سلامت پیش دبستانی ها

مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش از آغازسنجش سلامت پیش دبستانی ها خبر داد و گفت: باید حتما کودکان پیش دبستانی که در مراکز مجوزدار پیش دبستانی ها مشغول هستند از طریق دبستان ها به پایگاه های سنجش معرفی شوند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی وروابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران، رخساره فضلی از آغاز سنجش سلامت پیش دبستانی ها خبر داد و اظهار کرد: سنجش سلامت پیش دبستانی ها امسال وارد چهارمین سال اجرای خود می شود و همزمان با طرح سنجش سلامت کلاس اولی ها به صورت آزمایشی به اجرا در می آید .

وی افزود: تلاش ما بر این است که حداقل50 درصد کودکان ثبت نام شده در سیستم سناد در دوره پیش دبستان مورد سنجش قرار بگیرند و با توجه به برنامه ای که از قبل داشتیم مداخله کنیم تا علائم و نشانگان آزار دهنده ای را که مانع رشد کودکان می شود حذف کنیم .

مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه سال گذشته از حدود 200 هزار کودک که سنجش شدند، عده ای در دو گروه 2 و 3 برگه تشخیص گرفتند اظهارکرد: همه این ها در استان های سراسر کشور در سه سطح برنامه مداخله دریافت کردند؛ گروه اول در کلاس های عادی پیش دبستانی، گروه دوم توسط خانواده ها وگروه سوم هم به مراکز تخصصی ارجاع شدند .

فضلی افزود: پیش بینی ما این است که طی چندسال آینده به جای انجام سنجش سلامت در پایه اول دبستان، سنجش یک سال زودتر انجام شود منتها این پروسه زمانبر خواهد بود زیرا فعلا امکان ارائه خدمت در ابعاد گسترده وجود ندارد .

وی درباره شرایط مراجعه پیش دبستانی ها برای انجام غربالگری سلامت گفت: باید حتما کودکان پیش دبستانی که در مراکز مجوزدار پیش دبستانی ها مشغول هستند از طریق دبستان ها به پایگاه های سنجش سلامت معرفی شوند .

مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: بر این اساس آن دسته از کودکان تحت پوشش پیش دبستانی که تشخیص هایی برای آن ها داده می شود خدمات مداخله ای دریافت می کنند. تلاشمان بر این است که اگر مشکلات و نشانه هایی در برخی کودکان مشهود است از فرصت حداقل یکساله قبل دبستان استفاده و آنها را کاهش دهیم تا در کنار دانش آموزان عادی تحصیل کنند .

فضلی ادامه داد: در مدارس فرصتی نیست تا روی اعتماد به نفس، مهارت های اجتماعی، خود پنداری و مشکلات یادگیری کودکان کار کنیم .

وی با بیان اینکه اختلالات و مشکلات یادگیری و ناتوانی های ویژه با دیر آموزی متفاوت است، گفت: این دو شاید نشانگان مشترک داشته باشند اما یکی نیستند. کودکان دیر آموز دو درجه انحراف از میانگین هوشی دارند و بهره هوشی آن ها بین 70تا 84 است. البته این ها هم طیف دارند و کودکی که بهره هوشی اش 84 باشد بسیار نزدیک به نرمال است اما کمبودهایی دارد که اگر در دوره پیش دبستان شناسایی شود می توانیم مشکلات یادگیری اش را کاهش دهیم.

منبع: پایگاه جامع اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش