تبیان، دستیار زندگی
مدیركل فرهنگی و هنری اردوها وفضاهای پرورشی وزارت آموزش وپرورش ، از فعالیت 25 هزار پایگاه اوقات فراغت در تابستان 96 خبرداد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فعالیت 25 هزار پایگاه اوقات فراغت در تابستان 96/صدور مدرک پایان دوره برای دانش آموزان شرکت کننده در طرح اوقات فراغت

فعالیت 25 هزار پایگاه اوقات فراغت در تابستان 96

مدیر كل فرهنگی و هنری اردو ها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش ، از فعالیت 25 هزار پایگاه اوقات فراغت در تابستان 96 خبرداد.

به گزارش مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش ، مهدی علی اكبرزاده اظهاركرد: برگزاری اردوها، بازدیدها و فعالیت های دانش آموزی به صورت غیر متمركز، توسط استان ها ، شهرستان ها و مناطق و هم چنین برگزاری اردو های متمركز كشوری مانند اردوهای دانش ‌آموزی، فرهنگیان، همایش های ملی، جشنواره ها ومسابقات ملی و دوره های ‌آموزشی از جمله برنامه های تابستانی اداره كل فرهنگی و هنری، اردوها و فضاهای پرورشی خواهد بود.

وی از ادامه اردوهای راهیان نور در تابستان خبرداد و افزود: اردوهای دانش آموزان زیارت اولی، اردوهای دانش آموزان مناطق مرزی، اردوهای جهادی و طرح هجرت 3، اردوهای بنیاد علوی، برگزاری سی و پنجمین مسابقات فرهنگی و هنری ، و هم چنین سی و پنجمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز، المپیادهای ورزشی ، همایش شوراهای دانش آموزی برتر استان ها ، همایش مشاوره و امور تربیتی در تابستان سال جاری برگزار می شود.

علی اكبرزاده گفت: براساس آمار در سال 1394، 3 میلیون و 792 هزار نفر رشته، دانش آموز شركت كننده در فعالیت ‌های تابستانی داشته ‌ایم كه این آمار با رشد11 درصدی در سال 95 به 4 میلیون و 223 هزار نفر رشته رسید، بنابراین پیش بینی می شود در جذب دانش آموزان به پایگاه های فعالیت تابستانی به رشد 18 درصدی برسیم.

وی، میزان آموزش برای هر دوره آموزشی را به طور میانگین 18 ساعت اعلام كرد و افزود: در سال 95، 22 هزار و 497 پایگاه فعالیت های تابستانی داشتیم كه پیش بینی می شود، این آمار با رشد 11 درصدی در سال 96 ،  به 25 هزار پایگاه ارتقا یابد.

مدیركل فرهنگی و هنری، اردوها و فضاهای پرورشی تصریح كرد: در برنامه های اوقات فراغت تابستانی، تلاش می كنیم علاوه بر فضاهای موجودی كه هر ساله مورد بهره برداری قرار می گیرد ، از مدارس و مراكزی كه دارای امكانات ورزشی هستند نیزجهت ایجاد فضایی با نشاط استفاده كنیم.

وی اضافه كرد: اولیای دانش آموزان با استفاده از فرصت باقی مانده تا شروع ثبت نام اوقات فراغت، با مراجعه به ادارات  آموزش وپرورش از دوره های آموزشی ارائه شده مطلع شوند تا باتوجه به علایق فرزندانشان، در پایگاه های مربوطه اقدام به ثبت نام كنند.

علی اكبرزاده درخصوص مشاركت مالی اولیا در دوره‌های آموزش طرح اوقات فراغت گفت: میزان دریافت شهریه ازدانش آموزان براساس نوع دوره آموزشی و شرایط مالی هر منطقه توسط شورای آموزش وپرورش تعیین می شود.

وی از حضور نمایندگان دستگاه های ذی ربط در كمیسیون اوقات فراغت خبرداد و خاطرنشان كرد: با برگزاری دوره های آموزشی مجزا توسط سایر دستگاه ها مخالف نیستیم، زیرا تعدد پایگاه های تابستانی، قدرت انتخاب خانواده ها را افزایش می‌دهد.

مدیركل فرهنگی و هنری، اردوها و فضاهای پرورشی، اهداف همه دستگاه ها و ارگان های فعال در برنامه های اوقات فراغت را اهدافی مشترك دانست و افزود: در جلسات مشتركی كه با دستگاه های مربوط داشتیم، هماهنگی كامل جهت اجرای برنامه های تابستانی صورت گرفته است.

وی بكارگیری امكانات نوین را در پایگاه های تابستانی ضروری دانست و خاطرنشان كرد: همه دستگاه های مجری، فعالیت های اوقات فراغت باید تلاش كنند كارگاه های خود را مجهز به آخرین تجهیزات روز نمایند.

علی اكبرزاده زمان برگزاری كلاس های تابستانی را 10 تیرماه تا 20 شهریور دانست و عنوان كرد: ثبت نام قبل از تاریخ مذكور و از طریق سامانه سراسری اوقات فراغت خواهد بود.

مدیركل فرهنگی و هنری، اردوها و فضاهای پرورشی اظهاركرد: با هماهنگی‌ های صورت گرفته با سازمان فنی وحرفه ای، صدور مدرك پایان دوره و هم ‌چنین استفاده از مربیان متخصص دراجرای دوره های آموزشی از شاخصه های فعالیت های اوقات فراغت در تابستان 96 خواهد بود.

وی از ادامه اجرای طرح «مزرعه كوچك من» در مراكز و پایگاه های تابستانی خبر داد و افزود: اجرای این طرح می تواند زمینه ایجاد تولید و اشتغال را در دانش آموزان در آینده ایجاد كند.

علی اكبرزاده از خانواده ها خواست تا علاوه بر پایگاه های اوقات فراغت تابستانی از سایر مراكز ارایه دهند دوره ها، از جمله آموزشگاه‌های آزاد، برای غنی كردن اوقات فراغت فرزندانشان استفاده كنند.

مرکز یادگیری سایت تبیان، تنظیم: زینب شاه مرادی