وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

کشف مولکول‌ های آلی در مریخ

ناسا اعلام کرد مریخ‌ نورد “کنجکاوی” (Curiosity) موفق شده نشانه‌ هایی از مولکول‌ های آلی در مریخ پیدا کند که قدمت آن ها به حداقل سه میلیارد سال پیش می‌ رسد و شاید دلیلی بر وجود حیات در گذشته مریخ باشند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان
کشف مولکول‌ های آلی در مریخ

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، اگرچه به گفته ناسا، ممکن است این مولکول‌ ها بیشتر از قدمت زیست شناسی، قدمت خاک شناسی داشته باشند اما وجود آن ها نشان می‌ دهد اگر زمانی در مریخ حیات وجود داشته، یافتن نشانه‌ های آن ممکن خواهد بود.
در نیم قرن گذشته، جستجوی حیات در مریخ، تمرینی برای کاهش موانع این راه بوده است. در سال ۱۹۵۰، مریخ، یک سیاره مرده پوشیده از خزه و گلسنگ تصور می‌شد. پس از ماموریت ” مارینر” (Mariner) در سال ۱۹۶۰، این نظریه هم رد شد و در سال ۱۹۷۶، فرودگرهای “وایکینگ” (Viking)، نشانه‌هایی از فرآیندهای زیستی در مریخ یافتند. در هر حال، زمانی که نمونه‌های خاکی، در آزمایشگاه خودکار این فرودگرها در معرض مواد مغذی قرار گرفتند، نتیجه خاصی را نشان ندادند.
کشف مولکول‌ های آلی در مریخ

امروز، بسیاری بر این باورند که مریخ، برای زندگی، بیش از حد ناملایم است و تنها امید، نجات یافتن برخی باکتری‌ ها در شرایط مطلوب است. دانشمندان، به جای استفاده از این روش، در پی یافتن نشانه‌هایی از وجود حیات در مریخ در میلیاردها سال پیش هستند.
نکته اصلی این پژوهش، بررسی وجود مولکول‌های آلی در مناطقی بوده که زمانی در آن ها آب وجود داشته است؛ مانند دشت‌های گلی و بستر رودخانه‌ ها. وجود مولکول‌ های ساخته شده از کربن، هیدروژن، اکسیژن و نیتروژن، برای زندگی ضروری است و در صورت اثبات وجود این مولکول‌ ها به مدت دو یا سه میلیارد سال، سرنخی از وجود زندگی در دوران گذشته مریخ به دست خواهد آمد.
کشف مولکول‌ های آلی در مریخ

به گفته ناسا، ابزار “تحلیل نمونه مریخ” (SAM)، نمونه‌های جمع شده توسط مریخ‌ نورد کنجکاوی در عملیات حفاری سنگ‌ های رسوبی چهار ناحیه در “دهانه گیل” (Gale Crater) را بررسی کرد. این نمونه‌ها، در معرض دمای ۹۰۰ درجه فارنهایت قرار گرفتند که برای تجزیه مولکول‌ های پیچیده به بخش‌ های کوچک تر از جمله  تیوفن، بنزن، تولوئن و پروپان، کافی است.
نمونه‌ ها مولکول‌ های آلی را در تراکم بالای ۱۰، بخش در یکای سنجش نشان دادند که بسیار شبیه به مولکول‌ های موجود در سطح مریخ است که قدمت آن ها به میلیاردها سال پیش این سیاره بازمی‌گردد و ۱۰۰ برابر بزرگتر از نمونه‌ های پیشین به دست آمده از مریخ هستند. ناسا ادعا می‌کند شاید این مولکول‌ ها، به خاطر پیوستگی با اتم‌های سولفور، تا به امروز باقی مانده‌اند.
کشف مولکول‌ های آلی در مریخ

حتی اگر این ترکیبات آلی قدیمی، قدمت زیستی نداشته باشند، گروه پژوهشی مریخ‌ نورد کنجکاوی، به جستجوی زندگی در مریخ امیدوار هستند. این یافته‌ ها، به برنامه‌ ریزی برای ماموریت‌ های آینده مریخ از جمله “مریخ ۲۰۲۰” و “اگزومارس” (ExoMars) کمک کند.


مطالب مرتبط:
مولکول، توده‌ کوچکی از مواد
ساخت مولکول به روش نقطه گذاری
سرعت مولکول های آب


منبع: http://bigbangpage.com
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین