سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

زندگی نامه فیثاغورس

وی نخستین کسی بود که توانست دوری و نزدیکی سیارات نسبت به زمین را مشخص سازد و ثابت کند که کرات بر روی مسیری دایره ای حرکت می کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
مرکز یادگیری تبیان - محبوبه همت
زندگی نامه فیثاغورس

تولد : 527 ق.م فوت : 447 ق.م

ریاضی دان، موسیقی دان، اخترشناس و فیلسوف برجسته یونانی به سال 527 ق.م در شهر ساموس دیده به جهان گشود.

در جوانی برای کسب علم به بین النهرین، مصر و بابل سفر کرد و آنچنان شیفته دانش اندوزی بود که هراکلت درباره اش گفته: "در بین افراد انسانی، فیثاغورس از همه بیشتر جوینده دانش بوده است." فیثاغورس دنیا را ترکیبی از اعداد می دانست و معتقد بود که نسبت این اعداد، تعیین کننده، چگونگی پدیده ها هستند.
فیثاغورس


در هندسه کشف کرد هرگاه اضلاع یک مثلث با نسبتها 3 و 4 و 5 ساخته شود حتما قائم الزاویه است. نظریه میانگین و نیز کشف اعداد گنگ از دیگر دست آوردهای اوست. در موسیقی ثابت کرد که زیباترین نواها با ساده ترین نسبتهای عددی انطباق دارند.
وی نخستین کسی بود که توانست دوری و نزدیکی سیارات نسبت به زمین را مشخص سازد و ثابت کند که کرات بر روی مسیری دایره ای حرکت می کنند.

به تناسخ عقیده داشت و بر این باور بود که برای رهایی از قید تناسخ و رسیدن به هدف غایی حیات باید پرهیزگاری پیشه کرد. برای حواس پنجگانه اهمیتی قایل نبود و عقیده داشت برای کشف حقیقت، اشراق لازم است. افکار او تأثیر عمیقی در فلاسفه بعدی بویژه افلاطون داشت. وی در 80 سالگی در متاپونتون واقع در جنوب ایتالیا درگذشت.
مطالب مرتبط:
فیثاغورس دانشمندی از اهالی یونان
8 عدد شگفت‌انگیز در علم ریاضیات را بشناسید
شیوه نامه ی املای فارسی 2
رابطه فیثاغورس

منبع: http://www.roboeq.ir
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین