تبیان، دستیار زندگی

آشنایی با سامانه پادا؛ آموزش و پرورش

وزارت آموزش و پرورش برای سهولت کار دانش آموزان؛ به تازگی جهت دریافت کارنامه و پرونده تحصیلی به صورت آنلاین و غیر حضوری سامانه پادا را راه اندازی نموده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سامانه پادا
با شیوع بیماری کرونا و اهمیت حفظ سلامتی دانش آموزان، وزارت آموزش و پرورش سامانه ای به نام پادا را راه اندازی کرده و هدف از راه اندازی سامانه پادا این است که دانش آموزان در تمامی پایه های تحصیلی بتوانند کارنامه تحصیلی و نمرات خود را به صورت آنلاین دریافت نمایند.

سامانه پادا به نشانی pada.medu.ir به منظور دسترسی راحت تر به اطلاعات دانش آموزان ایجاد شده است و دانش آموزان با داشتن نام کاربری و رمزعبور می توانند وارد سایت پادا شده و علاوه بر ثبت نام در مدارس مختلف، به امکاناتی از قبیل دریافت کارنامه تحصیلی دسترسی داشته باشند.

بنابراین سایت مذکور فرصتی ایجاد کرده است تا در کمترین زمان ممکن و بدون نیاز به مراجعه حضوری به مدراس دانش آموزان یا والدین آن ها بتوانند نسبت به دریافت کارنامه اقدام کنند و با توجه به این که ممکن است بسیاری از دانش آموزان از خدمات و گزینه های مختلف سامانه pada.medu.ir اطلاعی نداشته باشند، در این مقاله جزئیات و راهنمایی های مربوط به سایت پادا را به شما آموزش می دهیم:

سامانه پادا

آشنایی با سامانه پادا

دانش آموزان با مراجعه به این سامانه دیگر نیازی به حضور در مدرسه و دریافت کارنامه ندارند و آن ها می توانند علاوه بر مشاهده کارنامه، در صورت لزوم آن را دانلود کرده و پرینت آن را داشته باشند، به همین دلیل با توجه به شرایط حاکم بر جامعه و به علت شیوع بیماری کرونا، بیشتر امور مرتبط با آموزش به صورت غیر حضوری انجام خواهد شد.

استفاده از خدمات آموزشی غیر حضوری علاوه بر این که در شرایط کنونی شیوع بیماری کرونا موجب حفظ سلامتی افراد می شود، این امکان را نیز برای مسئولین مدارس و دانش آموزان فراهم می کند که در کمترین زمان و با صرف هزینه های کمتر به این خدمات آموزشی دسترسی پیدا کنند.سامانه دانش آموزان پادا به نشانی https://www​.pada.medu.ir نیز از جمله خدماتی است که توسط آموزش و پرورش کشور برای دانش آموزان اجرا شده است.

دانش آموزان تمامی پایه های تحصیلی با مراجعه به سامانه pada و ارائه اطلاعات خواسته شده می توانند کارنامه تحصیلی و نمرات خود را به صورت آنلاین دریافت کرده و در صورت تمایل نسخه پرینت شده آن ها را نیز دانلود نمایند.

مراجعه به سامانه پادا مدیو​ از طریق اطلاعات ثبت شده دانش آموزان در سایت سیدا امکان پذیر می باشد، چرا که رمز عبور و نام کاربری خواسته شده برای ورود به این سامانه باید از طریق سایت سیدا برای دانش آموزان صادر شود.

سامانه پادا با محوریت مشاهده کارنامه دانش آموزان به صورت اینترنتی در تمامی پایه های تحصیلی راه اندازی شده است، البته قرار است به مرور با تکمیل اطلاعات، کلیه سوابق تحصیلی هر دانش آموز در این سامانه قابل دسترس باشد.

ورود به این سامانه به نشانی الکترونیکی pada.medu.ir از طریق اطلاعات ثبت شده دانش آموزان در سایت سیدا امکان پذیر است، رمز عبور و نام کاربری مورد نیاز برای ورود به سایت پادا باید از طریق سامانه سیدا صادر شود و از سوی مدیران مدارس در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد.

همان طور که اشاره شد، خدمات این سامانه در ابتدا به مشاهده و دریافت پرونده الکترونیکی دانش آموزان و همچنین دریافت کارنامه آن ها محدود می شد اما اخیرا امکانات جدیدتری به سامانه مذکور اضافه شده است. به طوری که دانش آموزان می بایست جهت دریافت کارت ورود به جلسه امتحانات نهایی خود و همچنین ثبت نام مدارس شاهد به سامانه پادا مراجعه نمایند.

سامانه پادا

آموزش ورود به سامانه پادا

دانش آمورانی که قصد دارند بدون مراجعه حضوری به مدرسه محل تحصیل خود کارنامه امتحانی خود را دریافت کرده و از شرایط تحصیلی خود آگاه شوند می توانند با وارد ( login )  شدن به این سامانه به نمرات و کارنامه خود دسترسی داشته باشند و در صورت تمایل نسخه چاپی کارنامه خود را نیز دریافت نمایند.

روش های دیگری نیز برای راحتی دانش آموزان و والدین آن ها برای دریافت کارنامه تحصیلی به صورت آنلاین و غیرحضوری در نظر گرفته شده است. 

 

سامانه پادا

نحوه دریافت نام کاربری و رمز عبور سامانه پادا

ورود به سامانه دانش آموزی پادا نیازمند ارائه نام کاربری و رمز عبور توسط دانش آموزان می باشد، در صورتی که دانش آموزی نام کاربری و رمز خود را دریافت نکرده و یا اشتباه وارد نمایند اجازه ورود به این سامانه و یا دسترسی به بخش های مختلف آن را نخواهند داشت.

با توجه به این که دسترسی دانش آموزان به امکانات سایت پادا از طریق ثبت نام آن ها در سایت سیدا و به وسیله مدیران مدارس انجام می پذیرد، لذا دانش آموزان باید با مراجعه به مدارس و یا تماس با مدیران مدارس خود نام کاربری و رمز عبور سامانه پادا را دریافت کرده و فرآیند مورد نظر خود را تکمیل نمایند.

سامانه پادا

نحوه دریافت کارنامه دانش آموزان از سامانه پادا

نمرات درج شده در کارنامه تحصیلی دانش آموزان دارای اهمیت بسیار زیادی برای آن ها و خانواده هایشان است، دانش آموزان از طریق نتایج ارزشیابی های خود که در کارنامه دانش آموزی درج می شوند از میزان پیشرفت و یا ضعف خود در طول تحصیل و آموزش خود مطلع می گردند.کارنامه دانش آموزان معمولا پس از اتمام امتحانات پایان دوره و میان دوره منتشر شده و در دسترس دانش آموزان قرار می گیرد. با توجه به این که در حال حاضر دسترسی به این نمرات به صورت غیر حضوری و از طریق سایت pada برای دانش آموزان امکان پذیر است.

- ابتدا آدرس سایت pada.medu.ir را جهت جستجو در مرورگر وارد کنید.

- در صفحه بازشده نام کاربری و رمز عبور دریافتی خود از مدیر مدرسه را در محل های خواسته شده وارد کرده و روی گزینه ورود کاربران کلیک کنید.

- در نهایت با انتخاب گزینه کارنامه می توانید کارنامه تحصیلی خود را مشاهد نمایید.

در صورت تمایل با انتخاب گزینه پرینت در سمت چپ کارنامه دانش آموزی امکان چاپ نسخه دستی کارنامه برای شما فراهم خواهد شد. لازم به ذکر است که دسترسی های مربوط به سامانه پادا در حال حاضر برای دانش آموزان فعال بوده و امکان دریافت کارنامه برای آن ها وجود دارد.
 
دانش آموزانی که نمی توانند کارنامه خود را از سایت پادا دریافت کنند و یا به این سامانه دسترسی ندارند، می توانند به سامانه همگام مدارس مراجعه کرده و نسخه آنلاین کارنامه خود را از این سامانه دریافت نمایند.
 
سامانه پادا

ثبت نام الکترونیکی دانش آموزان از طریق سامانه پادا

اولویت های آموزشی در خصوص حفظ سلامت دانش آموزان در پایه ها و مقاطع تحصیلی مختلف باعث شده است که وزارت آموزش و پرورش کشور ثبت نام دانش آموزان در تمام پایه های تحصیلی را به صورت الکترونیکی و از طریق مراجعه به سامانه پادا امکان پذیر گرداند.

ثبت نام دانش آموزان در مدارس مختلف کشور از طریق سایت پادا از ابتدای خرداد ماه 1400 امکان پذیر می گردد. به محض شروع ثبت نام راهنمای تصویری نحوه ثبت نام دانش آموزان در مدارس به صورت الکترونیکی در این قسمت ارائه می گردد. همچنین به منظور سهولت در دسترسی به امکانات این سامانه دوره های آموزشی مربوطه در شبکه شاد بارگذاری می گردد.

ثبت نام دانش آموزان پایه های مختلف تحصیلی در مدارس موردنظر از اول خرداد ماه امکان پذیر می گردد.
 

سامانه پادا

نحوه دریافت پرونده الکترونیکی پادا

سامانه دانش آموزی پادا علاوه بر امکان دریافت کارنامه تحصیلی این شرایط را نیز برای دانش آموزان فراهم کرده است که بتوانند پرونده تحصیلی خود را نیز به صورت غیر حضوری دریافت نمایند. ثبت اطلاعات ارائه شده در پرونده الکترونیکی دانش آموزان در سایت پادا از طریق سامانه سیدا انجام می گیرد. دانش آموزان با رفتن به قسمت اطلاعات و سوابق تحصیلی در سایت پادا می توانند کارنامه و سوابق آموزشی خود را به صورت آنلاین دریافت نمایند.

اشکلات موجود در سامانه سیدا جهت ثبت نمرات اعشاری دانش آموزان باعث شده است که در حال حاضر امکان دریافت پرونده الکترونیکی پادا برای کاربران این سامانه امکان پذیر نباشد، اما پیش بینی می شود که بزودی این مشکل رفع شده و دریافت پرونده آنلاین دانش آموزی از طریق مراجعه به سایت pada امکان پذیر گردد.

به محض اعلام اطلاعیه جدید در خصوص دریافت پرونده دانش آموزی الکترونیکی از سامانه pada.medu.ir و رفع ایرادات موجود در آن جزئیات لازم اطلاع رسانی شده و نحوه دریافت پرونده الکترونیکی پادا ارائه خواهد شد.

 

سامانه پادا

سایت کارنامه ماهانه سامانه پادا

دانش آموزانی که قصد دارند کارنامه ماهانه خود را از سامانه پادا مدیو​ دریافت نمایند می توانند به این سامانه مراجعه کرده و کارنامه مورد نظر خود را مشاهده و در صورت تمایل آن را دریافت نمایند.

نحوه دریافت کارنامه از سایت کارنامه ماهانه pada medu ir همچون روش دریافت کارنامه تحصیلی میان دوره و یا پایان دوره می باشد. درواقع دانش آموزان با توجه به نیاز خود نوع کارنامه و یا اطلاعات تحصیلی خود را دریافت می نمایند.

توجه داشته باشید که در زمان وارد کردن اطلاعات فردی و تحصیلی دقت لازم را داشته باشید، چرا که در صورت ثبت هر گونه داده اشتباه امکان دریافت و یا حتی دسترسی به کارنامه را نخواهید داشت.

در ضمن هنگام درج آدرس سامانه و ورود به سایت پادا از درج حروف یا کلمات اضافی مانند ( paada medu ir  و یا qada medu ir و یا paba medu ir ) خودداری نمایید. در صورت درج اشتباه آدرس سامانه در یافتن سایت pada دچار مشکل شده و از ورود به سامانه و دریافت کارنامه ماهانه خود باز می مانید.

سامانه پادا

سایت ثبت نام دانش آموزی سامانه پادا

ثبت نام دانش آموزان و یا انتقال به مدرسه ای دیگر از طریق دریافت اطلاعات تحصیلی و کارنامه دانش آموز از سایت ثبت نام دانش آموزی pada medu ir امکان پذیر می باشد. اطلاعات موجود درسوابق تحصیلی و کارنامه آنلاین دانش آموزان که در این سامانه ارائه می گردد، بر اساس داده های ذخیره شده توسط معلمان و مدیران در سامانه سیدا می باشد.

دانش آموزان می توانند به محض رفع اشکال موجود در سایت سیدا و ثبت اطلاعات جدید دانش آموزان، به سامانه کارنامه دانش آموزی پادا مراجعه کرده و موارد مربوط به فارغ التحصیلی خود را تکمیل نمایند.

سامانه پادا

نحوه رفع مشکل عدم دسترسی کاربران سامانه پادا

برخی از کاربرانی که قصد ورود به سامانه pada را دارند ممکن است در دسترسی به این سامانه با مشکلات مختلفی روبرو شوند و از وارد شدن به سایت منصرف شوند. عوامل مختلفی ممکن است باعث عدم دسترسی کاربران به سامانه دانش آموزی پادا گردد.

مواردی مانند ضعیف شدن سرعت اینترنت، عدم دسترسی به داده های سامانه pada و سایر موارد امشابه دیگر از جمله عواملی هستند باعث ایجاد اختلال در ورود به سایت پادا می شوند.

راه حل پیشنهادی برای کاهش اختلالات این چنینی این است که در صورتی که پس از بررسی جوانبی مانند سرعت اینترنت و ورود صحیح اطلاعات و کد امنیتی همچنان با مشکل روبرو بودید از صفحه مرورگر خود را خارج شده و مجددا صفحه ورودی سامانه را باز کنید.

توصیه می شود در صورت وجود اختلال در نمایش اطلاعات ورودی سایت دانش اموزی پادا از مرورگر fire fox برای ورود به سامانه استفاده نمایید.
 
سامانه پادا

نحوه دریافت کد امنیتی سامانه پادا

دانش آموزانی که قصد ورود به سامانه دانش آموزی پادا را دارند باید در ابتدای ورود به سایت اطلاعات خواسته شده را در سامانه ثبت نمایند. اطلاعاتی که دانش آموزان در صفحه ورودی سایت pada با آن مواجه می شوند نام کاربری، رمز ورود و کد امنیتی ورود به سامانه می باشد.

کد امنیتی سامانه پادا تصویر ارائه شده در انتهای اطلاعات ورودی است، که کاربران باید برای ورود به سامانه داده های آن تصویر را داخل کادر مجاور آن درج نمایند.

در صورتی که این کد برای شما خوانا و واضح نباشد می توانید با کلیک بر روی فلش کنار تصویر کد جدیدی را دریافت نمایید.

توجه داشته باشید که ثبت کد اشتباه به جای کد امنیتی سامانه پادا از ورود شما به داخل این سایت جلوگیری کرده و مانع دسترسی شما به اطلاعات داخل سامانه می گردد.

با توجه به این که امروزه بیشتر موارد الکترونیکی از گوشی های تلفن همراه و اپلیکیشن های کاربردی موبایل انجام می شود لذا مسئولین مربوطه در نظر دارند که برای دسترسی راحت تر دانش آموزان به امکانات این سامانه برنامه مناسب گوشی همراه سامانه پادا را طراحی و راه اندازی نمایند.
به محض نهایی شدن انجام این پروژه آموزشی و انتشار نسخه تلفن همراه سامانه pada، جزئیات لازم اطلاع رسانی شده و لینک دانلود رایگان اپلیکشن مذکور ارائه می گردد.

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .