تبیان، دستیار زندگی

تفاوت‌های بیماری‌های پاییزی با کرونا + جدول

آلرژی؟ سرماخوردگی؟ آنفلوانزا؟ یا کووید 19؟

در شرایطی که بسیاری از ما با ترس و ناشناخته‌های بیماری همه‌گیر ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنیم، با هر خارش گلو، آبریزش بینی یا سرفه به شک می‌افتیم که آیا دچار ویروس کرونا شده‌ایم یا بیماری دیگری؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سرماخوردگی
در حال حاضر، همه‌ی ما می‌دانیم که کووید 19، بیماری ناشی از ویروس کرونا، می‌تواند علائم شدید و تهدیدکننده‌ای برای زندگی‌مان ایجاد کند، اگرچه اکثر افرادی که به آن مبتلا هستند نوع خفیف تا متوسط آن را تجربه می‌کنند.
این روزها با نزدیک شدن فصل پاییز بیشتر افراد دچار آلرژی و حساسیت‌های پاییزه می‌شوند و سرماخوردگی و آنفلوانزا هم مانند سالیان قبل، که کرونایی هم وجود نداشت، رایج و در راه است، برای همین تشخیص این بیماری‌ها از هم و همچنین از کرونا بسیار مهم است و به درمان سریع‌تر و بهتر آن‌ها کمک می‌کند. پس باید به علائم بیماری‌تان دقت داشته باشید. در ادامه، علائم اصلی این بیماری‌ها را توضیح داده‌ایم.

آیا علائم شما با کووید 19 مطابقت دارد؟

در ابتدای همه‌گیری، تاریخچه سفر شما سرنخ‌های مهمی را ارائه می‌داد، اما این موضوع الان دیگر کاربردی ندارد؛ زیرا ویروس کرونا در جامعه‌ی ما گسترش یافته است.
علائم کلیدی
علائم شایع و گاهی شدید کووید 19 شامل: تب، سرفه و تنگی نفس است.
دو علامت شایع دیگر خستگی و کاهش اشتها است. به ندرت ممکن است افراد دچار اسهال، حالت تهوع و یا استفراغ هم شوند. برخی از افراد ممکن است حس بویایی یا چشایی خود را از دست بدهند. تعداد قابل‌توجهی از افراد هم علائمی را تجربه نمی‌کنند (حتی ممکن است ویروس کرونا داشته باشید و تب هم نکنید). معمولا علائم در طی پنج روز پس از مواجهه ظاهر می‌شوند، اما ممکن است 14 روز طول بکشد.
به خاطر داشته باشید بیشتر افرادی که به کووید 19 مبتلا می‌شوند می‌توانند در خانه بهبود یابند. در صورت مبتلا شدن به مراکز کنترل و پیشگیری کرونا مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کنند که چه کارهایی باید انجام دهید. با این حال، اگر علائم شما نگران‌کننده یا شدید است، با پزشک یا بیمارستان نزدیک محل خود تماس بگیرید یا با بخش بهداشت محلی خود مشورت کنید تا در صورت لزوم سریعاً مورد ارزیابی قرار بگیرید.
چگونه می‌توانم مطمئن شوم که کووید 19 دارم؟
اگر نگران علائم هستید، با پزشک یا خانه بهداشت محل خود تماس بگیرید تا بفهمید که آیا نیاز است آزمایش بدهید و آیا آزمایشگاهی در نزدیکی شما وجود دارد یا خیر. آزمایش‌ها و تست‌های مختلفی در این زمینه وجود دارند.

آیا علائم شما با آلرژی مطابقت دارد؟

پاییز با ریزش برگ‌های درختان و تغییرات آب و هوا و وجود گرد و غبار، برای بسیاری از ما آلرژی‌زا است.
علائم کلیدی
دو شاخص قوی نشان‌دهنده‌ی آلرژی هستند: یکی این که قبلا هم سابقه‌ی آلرژی داشته‌‌اید و دیگری این که خارش جزو علائم اصلی شما باشد.
افراد مبتلا به آلرژی غالباً دچار خارش چشم، خارش بینی و عطسه می‌شوند و علاوه بر این‌ها ممکن است دچار علائمی مانند آبریزش و گرفتگی بینی، گلودرد و یا سرفه به دلیل ترشحات پشت حلق نیز شوند.
چگونه می‌توانم مطمئن شوم که آلرژی دارم؟
بهترین روش برای تشخیص آلرژی استفاده از آزمایش پوستی در مطب متخصص آلرژی است. اگر مصرف داروهایی مانند آنتی‌هیستامین‌های بدون نسخه و یا اسپری‌های استروئیدی بینی در سال‌های گذشته برایتان مفید بوده است، این اطمینان خاطر وجود خواهد داشت که علائم شما با این داروها بهبود یابد، و به این نتیجه برسید که علائم شما به دلیل آلرژی‌های فصلی بوده است البته هرکسی آلرژی دارد می‌داند که آلرژی ممکن است حتی ماه‌ها ادامه پیدا می‌کند، بنابراین جدول زمانی نیز می‌تواند سرنخ مفیدی باشد.

دو شاخص قوی نشان‌دهنده‌ی آلرژی هستند: یکی این که قبلا هم سابقه‌ی آلرژی داشته‌‌اید و دیگری این که خارش جزو علائم اصلی شما باشد


آیا علائم شما با سرماخوردگی مطابقت دارد؟

سرماخوردگی همیشه بوده و در طی این بیماری همه‌گیر نیز رایج است.
علائم کلیدی
علائم سرماخوردگی معمولا شامل آبریزش بینی، گرفتگی بینی، گلودرد، سردرد و به طور کلی احساس ناخوشی است. سرفه خفیف به دلیل وجود ترشحات پشت حلق و عطسه ممکن است اتفاق بیفتد؛ اما احتمال خارش در آن کم است. علائم جدی‌تر، مانند تب و تنگی نفس، علائم کلاسیک سرماخوردگی نیستند و اگر تبی هم وجود داشته باشد خیلی کوتاه مدت است.
چگونه می‌توانم مطمئن شوم که سرما خورده‌ام؟
سرماخوردگی معمولا با ارزیابی علائم و بدون آزمایش تشخیص داده می‌شود. داروهای بدون نسخه برای سرماخوردگی اغلب می‌توانند به کنترل علائم کمک کنند. سرماخوردگی تقریباً بعد از یک هفته از شروع علائم برطرف می‌شود.

آیا علائم شما با آنفلوانزا مطابقت دارد؟

فصل آنفلوانزا در پیش است؛ بنابراین تشخیص آن از کرونا یکی از چالش‌های پیش رو در روزهای آتی است.
علائم کلیدی
آنفلوانزا با تب، لرز، درد عضلانی و خستگی مشخص می‌شود. برخلاف سرماخوردگی معمولی که شروع آن تدریجی است، آنفلوانزا به طور ناگهانی بروز می‌کند. مثل سرماخوردگی معمولی می‌تواند علائم خفیف‌تری مانند آبریزش بینی، گلودرد و سردرد داشته باشد. استفراغ و اسهال در بزرگسالان غیرمعمول است، اما ممکن است در کودکان اتفاق بیفتد.
چگونه می‌توانم مطمئن شوم که به آنفلوانزا مبتلا شده‌ام؟
آنفلوانزا بر اساس آزمایش سواپ انجام می‌شود که توسط پزشک تشخیص داده می‌شود. داروهای تجویز شده به شرط این که خیلی زود شروع شوند می‌توانند مدت زمان علائم آنفلوانزا را محدود کنند. واکسن آنفلوانزا نیز یک قسمت مهم در پیشگیری است. مدت زمان علائم تقریباً یک هفته است که بهبود آن حدود پنج روز اتفاق می‌افتد.

هنوز مطمئن نیستید که علائم شما به خاطر چیست؟

جدول زیر می‌تواند برایتان مفید باشد. با این حال، اگر نگران این هستید که علائم شما به دلیل کووید 19 باشد، عاقلانه است که با پزشک خود مشورت کنید و در صورت نیاز تست کرونا دهید.

علائمکروناویروس (COVID-19)
علائم از خفیف تا شدید
سرماخوردگی
(شروع تدریجی علائم)
آنفلوانزا
(شروع ناگهانی علائم)
آلرژی
(شروع ناگهانی علائم)
آسم
(شروع تدریجی یا ناگهانی علائم)
مدت زمان علائم
7-25 روز کمتر از 14 روز 7-14 روز چندین هفتهمی‌تواند سریع شروع شود یا چند
ساعت یا بیشتر طول بکشد*
سرفهرایج
(معمولاً خشک)
 رایج
(خفیف)
 رایج
(معمولا خشک)
 نادر
(معمولاً خشک مگر این که باعث
آسم شود)
 رایج
(می‌تواند خشک یا مرطوب باشد)
خس‌خس سینهندارد ندارد** ندارد** ندارد** رایج
تنگی نفسگاهی اوقات ندارد** ندارد** ندارد** رایج
درد قفسه سینهگاهی اوقات ندارد** ندارد** ندارد** رایج
تنفس سریعگاهی اوقات ندارد** ندارد** ندارد** رایج
عطسهندارد رایج ندارد رایج ندارد***
آبریزش بینینادر رایج گاهی اوقات رایج ندارد***
گلودردگاهی اوقات رایج گاهی اوقات گاهی اوقات
(معمولاً خفیف)
 ندارد***
تب رایج در صورت وجود،
کوتاه‌مدت است
 رایج ندارد ندارد
احساس ضعف و خستگی گاهی اوقات گاهی اوقات رایج گاهی اوقات گاهی اوقات
سردرد گاهی اوقات نادر رایج گاهی اوقات
(مرتبط با دردهای سینوسی)
 نادر
بدن‌درد گاهی اوقات رایجرایج ندارد ندارد
اسهال و استفراغ گاهی اوقات نادر گاهی اوقات ندارد ندارد
لرز گاهی اوقات ندارد گاهی اوقات ندارد ندارد
کاهش حس چشایی و بویایی گاهی اوقات نادر نادر نادر ندارد
علائم شما ممکن است متفاوت باشد (اطلاعات هنوز در حال تکمیل شدن هستند)
اگر داروهای سریع‌الاثر شما در بهبودی آسم‌تان به شما کمکی نکرد حتماً با پزشکتان مشورت کنید یا بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه کنید.
** آلرژی، سرماخوردگی و آنفلوانزا می‌توانند باعث آسم شوند که در این صورت ممکن است تنگی نفس، درد قفسه سینه و تنفس سریع را نیز تجربه کنید. فقط کووید 19 است که به‌تنهایی با تنگی نفس همراه است.
*** اگر به آسم آلرژیک مبتلا باشید، ممکن است همزمان علائم آسم و آلرژی را تجربه کنید.
منابع: CDC, WHO


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.