تبیان، دستیار زندگی

چگونه بفهمیم کرونا گرفتیم یا آنفلوانزا؟

شباهت‌ها و تفاوت‌های آنفلوانزا و کووید 19

آنفلوانزا و کووید 19 هر دو بیماری‌های قابل سرایت تنفسی هستند؛ اما از ویروس‌های متفاوتی ناشی می‌شوند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
کرونا یا آنفلوانزا
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) در مورد شباهت‌ها و تفاوت‌های کووید19 و آنفلوانزا می‌گوید: کووید 19 ناشی از عفونتی است که توسط ویروس جدید کرونا به نام SARS-CoV-2 ایجاد می‌شود و آنفلوانزا ناشی از عفونتی است که توسط ویروس‌های آنفلوانزا ایجاد می‌شود.
برخی از علائم آنفلوانزا و کووید-19 مشابه‌اند و به همین علت تشخیص تفاوت آن‌ها صرفاً بر اساس علائم کار سختی است و برای تائید تشخیص به انجام آزمایش‌هایی نیاز است. آنفلوانزا و کووید-19 دارای ویژگی‌های مشترک زیادی هستند؛ اما یک سری تفاوت‌های مهم میان این دو بیماری وجود دارد.
هرچند هر روز بر اطلاعات ما درباره‌ی کووید-19 افزوده می‌شود؛ اما هنوز ناشناخته‌های زیادی در مورد این بیماری و ویروسی که عامل آن است وجود دارد.

در جدول زیر، کووید-19 و آنفلوانزا بر اساس بهترین اطلاعاتی که تاکنون در اختیار داریم مقایسه شده‌اند:

 شباهت‌هاتفاوت‌ها
علائم و نشانه‌هاهم کووید 19 و هم آنفلوانزا می‌توانند دارای درجات گوناگونی از علائم و نشانه‌ها باشند؛ از بی‌علامت گرفته تا علائم شدید.
علائم شایع کووید 19 و آنفلوانزا شامل موارد زیر می‌شوند:
. تب یا احساس تب و لرز
. سرفه
. تنگی نفس یا مشکل در تنفس
. احساس خستگی
. گلودرد
. گرفتگی یا آبریزی بینی
. درد عضلانی یا بدن‌درد
. سردرد
. برخی از افراد ممکن است دچار اسهال و استفراغ شوند، البته این علامت در کودکان شایع‌تر از بزرگسالان است
سایر علائم کووید 19 می‌تواند شامل تغییر یا از دست دادن حس چشایی و بویایی شود.
علائم چه مدت بعد از قرار گرفتن  در معرض ویروس یا عفونت بروز می‌کنندهم در کووید 19 و هم در آنفلوانزا، بین ابتلای فرد به عفونت و زمانی که او شروع به تجربه‌ی علائم می‌کند، یک روز یا بیشتر می‌تواند فاصله باشد.اگر فردی کووید  19 داشته باشد، ممکن است بیشتر طول بکشد تا علائم را نشان دهد تا این که فرد دچار آنفلوانزا باشد.

در مورد کووید 19
معمولاً فرد پنج روز بعد از ابتلا، دچار علائم می‌شود اما علائم می‌توانند دو روز بعد از ابتلا به عفونت یا حتی 14 روز بعد از ابتلا بروز کنند. رِنج زمانی بروز علائم در کووید 19 گوناگون است.

در مورد آنفلوانزا
فرد معمولاً یک تا چهار روز بعد از عفونت، علائم را بروز می‌دهد.
فرد تا چه مدت می‌تواند ویروس را منتشر کندهم در کووید 19 و هم در آنفلوانزا، امکان انتشار ویروس، دست‌کم یک روز پیش از تجربه‌ی علائم وجود دارد.اگر کسی کووید 19 داشته باشد، مدت زمان طولانی‌تری ناقل است تا این که آنفلوانزا داشته باشد.

در مورد کووید 19
اینکه فرد تا چه مدت می‌تواند ویروس را منتشر کند هنوز مورد مطالعه است. این امکان وجود دارد که افراد تقریباً دو روز پیش از شروع علائم، انتشار ویروس را شروع کنند
و تا دست‌کم ده روز بعد از شروع علائم همچنان ناقل بمانند. اگر فرد بی‌علامت باشد یا علائمش برطرف شود، این احتمال وجود دارد که به مدت حداقل ده روز بعد از مثبت شدن تست کووید 19 همچنان ناقل باشد.

در مورد آنفلوانزا
بیشتر افراد تقریباً یک روز پیش از نشان دادن علائم، ناقل هستند.
نوجوانان و افراد بزرگسالی که آنفلوانزا دارند، طی سه تا چهار روز اول بیماری، بیشترین احتمال انتقال آن را دارند اما خیلی از افراد تا هفت روز ناقل باقی می‌مانند.
نوزادان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، حتی برای مدت طولانی‌تری می‌توانند ناقل باقی بمانند.
چگونه منتشر می‌شود. هم کووید 19 هم آنفلوانزا از فرد به فرد قابل انتقال‌اند، یعنی بین افرادی که تماس نزدیک با هم دارند (کمتر از 2 متر).

. هم کووید 19 و هم آنفلوانزا اساساً از طریق ترشحات تنفسی توسط مبتلایان به کووید 19 یا آنفلوانزا، به هنگام عطسه و سرفه و یا حین حرف زدن منتقل می‌شوند.

. قطرات و ترشحات تنفسی می‌توانند روی دهان یا بینی افرادی که به فرد آلوده نزدیک هستند فرود بیایند یا احتمالاً از طریق تنفس (استنشاق) وارد ریه‌ها شوند. این احتمال وجود دارد که فرد از طریق تماس فیزیکی (مثلاً دست دادن) یا با لمس سطح یا شیء آلوده به ویروس و سپس دست زدن به دهان و بینی و یا چشم‌هایش مبتلا شود.

. هم ویروس آنفلوانزا و هم ویروس کرونا می‌توانند پیش از شروع علائم در فرد مبتلا، به دیگران انتقال داده شوند و فرد ناقل دچار علائمی بسیار خفیف شود یا اینکه هرگز علامتی نشان ندهد.
هرچند تصور می‌شود کووید 19 و آنفلوانزا به طور مشابه منتشر می‌شوند، اما کووید 19 در میان برخی از افراد و گروه‌های سنی خاصی، نسبت به آنفلوانزا قابلیت شیوع بیشتری دارد.
همچنین کووید 19 نسبت به آنفلوانزا، قدرت انتشار بیشتری دارد. یعنی ویروسی که سبب کووید 19 می‌شود می‌تواند فوراً و به راحتی به افراد زیادی منتقل شده و به مرور زمان، منجر به یک انتشار گسترده در میان جمعیت شود.
افرادی که در معرض عفونت‌های شدید هستندهم کووید 19 و هم آنفلوانزا می‌توانند سبب بیماری شدید و عوارض پیچیده شوند. افرادی که بیشترین ریسک ابتلا را دارند شامل سالمندان، آن‌هایی که مشکل یا بیماری مزمنی دارند و زنان باردار می‌شوند.در مورد کووید 19
بچه‌های سنین دبستان که مبتلا به کووید 19 می‌شوند بیشتر در معرض سندرم التهابی مولتی سیستم (MIS-C) هستند که هرچند نادر است اما عوارض شدید کووید 19 را به دنبال دارد.

در مورد آنفلوانزا
در کودکان سالم، ریسک عوارض آنفلوانزا نسبت به عوارض کووید 19، بالاتر و شدیدتر است. اما نوزادان و بچه‌هایی که دچار بیماری خاصی هستند، ریسک بالایی هم از جهت ابتلا به آنفلوانزا و هم از جهت ابتلا به کووید 19 دارند.
عوارضهم کووید 19 و هم آنفلوانزا می‌توانند منجر به عوارضی شوند، از جمله:
پنومونی،
نارسایی تنفسی،
سندرم دیسترس تنفسی حاد (مثلاً مایعات در ریه)،
سپسیس (عفونت خونی که از واکنش شدید سیستم ایمنی بدن ناشی می‌شود)،
آسیب قلب (مثلاً حمله قلبی)،
نارسایی چند ارگانی (مثلاً نارسایی تنفسی، نارسایی کلیوی و شوک)،
تشدید بیماری مزمن (شامل ریه‌ها، قلب، سیستم عصبی یا دیابت)،
التهاب قلب، مغز و یا بافت‌های عضله،
عفونت ثانویه باکتریایی (مثلاً عفونت‌هایی که در افرادی که در حال حاضر به آنفلوانزا یا کووید 19 مبتلا هستند رخ می‌دهد).
عوارض پیچیده‌تر مرتبط با کووید 19 می‌تواند شامل تشکیل لخته خون در رگ‌ها و عروق ریه‌ها، قلب، پاها یا مغز و سندرم التهابی مولتی سیستم در کودکان بشود.
درمان‌های تائید شدهافرادی که در معرض عوارض شدیدتر کووید 19 یا آنفلوانزا هستند یا در بیمارستان بستری شده‌اند، باید برای کمک به تسکین علائم و عوارض، مراقبت‌های پزشکی دریافت کنند.در مورد کووید 19
موسسه ملی سلامت، دستورالعملی برای درمان ارائه داده است که با توجه به شواهد، به طور مرتب به‌روزرسانی می‌شود. رمدسیویر یک عامل ضدویروس است که به عنوان درمانی برای کووید 19 کشف شده و به کار می‌رود.
در حال حاضر، هیچ دارو یا درمان دیگری که توسط سازمان غذا و دارو تائید شده باشد، برای پیشگیری یا درمان کووید 19 وجود ندارد.
مطالعات برای کسب اطلاعات بیشتر در حال انجامند.

در مورد آنفلوانزا
داروهای تجویزی ضدویروس برای درمان آنفلوانزا، مورد تائید سازمان غذا و دارو هستند.
توصیه شده کسانی که با آنفلوانزا بستری می‌شوند یا در معرض عوارض آنفلوانزا هستند، هر چه زودتر با داروهای ضدویروس تحت درمان قرار بگیرند.
واکسنواکسن‌های کووید 19 و آنفلوانزا باید توسط سازمان غذا و داروی آمریکا مورد تائید قرار بگیرند.در مورد کووید 19
تاکنون هیچ واکسنی برای پیشگیری از این بیماری در دسترس نیست. محققان و سازنده‌ها، در تلاش مستمر برای تولید واکسنی جهت پیشگیری از کووید 19 هستند.

در مورد آنفلوانزا
واکسن‌های متعددی برای پیشگیری از آنفلوانزا وجود دارند که مورد تائید سازمان غذا و دارو بوده و سالیانه تولید می‌شوند تا در برابر 3 یا 4 ویروس آنفلوانزا که دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند در سال مورد نظر منتشر شوند، ایمنی ایجاد می‌نمایند.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.