تبیان، دستیار زندگی

تب و زمانی که باید به خاطر آن به پزشک مراجعه کنیم

چگونه بدون تب‌سنج بفهمیم تب داریم؟

تب زمانی رخ می‌دهد که دمای بدن برابر یا بیشتر از 38 درجه سانتی‌گراد باشد. علت تب معمولاً یک بیماری یا عفونت است. از تب‌سنج یا دماسنج برای اندازه‌گیری دمای بدن فرد استفاده می‌شود، اما این امکان وجود دارد که بدون تب‌سنج نیز پی ببرید که تب دارید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
تب
علائم و نشانه‌های معمول و مرتبطی با تب وجود دارد که با بررسی آن‌ها می‌توانید بگویید تب دارید یا نه؛ مانند بدن‌درد، لرز، گرگرفتگی پوست، تعریق، کم آب شدن بدن و ضعف. در این مطلب که توسط دکتر Jason R. McKnight مورد بررسی قرار گرفته است به شما می‌گوییم چطور بدون تب‌سنج متوجه شوید که تب دارید.


علائمی که افراد مبتلا به تب، اغلب آن‌ها را تجربه می‌کنند:

وقتی به تب‌سنج دسترسی ندارید، دانستن علائم مرتبط با تب، بهترین راه تشخیص این است که تب دارید. مثلاً کسانی که تب دارند معمولاً علائم زیر را تجربه می‌کنند:
. ضعف و بدن‌درد: بدن‌درد، سردرد و ضعف در میان افرادی که تب دارند بسیار شایع است. ویروس‌هایی مانند آنفلوانزا یا سرماخوردگی معمولی اغلب با دردهایی نیز همراه‌اند که نتیجه‌ی التهاب ناشی از واکنش سیستم ایمنی بدن در مواجهه با ویروس است.

سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها می‌گوید افرادی که تب دارند و می‌دانند در تماس با کسی بوده‌اند که مبتلا به COVID-19 است، باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه نمایند

. لرز: خیلی از افرادی که تب دارند دچار لرز یا مورمور شدن بدن نیز می‌شوند. یعنی حتی اگر دمای بدنشان بالا باشد احساس می‌کنند از سرما می‌لرزند. علت لرز این است که بدن سعی دارد دمایش را بالا ببرد تا علت تب را هدف بگیرد. کسانی که به دلیل تب دچار لرز می‌شوند، اگر بدنشان را لمس کنید داغ هستند و باید لباس‌های سبُک و نازک بپوشند.
. برافروختگی پوست: خیلی از افراد در اثر تب دچار برافروختگی پوست یا قرمزی گونه‌ها می‌شوند. این اتفاق زمانی روی می‌دهد که بدن، رگ‌های خونی را گشاد می‌کند. این پروسه که وازودیلیشن نام دارد، جریان خون را در پوست افزایش داده و سبب برافروختگی و گرگرفتگی آن می‌شود.
. تعریق و دهیدراته شدن بدن: خیلی از افرادی که دچار تب می‌شوند عرق می‌کنند. تعریق، تلاش بدن برای تنظیم دما و خنک کردن شماست اما اگر آب کافی ننوشید، عرق کردن می‌تواند خطرناک بشود. در تب بالا، بدن شما مقدار قابل‌توجهی آب را از طریق عرق از دست می‌دهد. اگر فکر می‌کنید تب دارید، باید نسبت به علائم دهیدراته شدن بدن مانند: خشکی دهان، تشنگی مفرط یا احساس سرگیجه بسیار هوشیار باشید.


احساس تغییر در دما

اگر علائم گفته‌شده‌ی معمول در تب را دارید، می‌توانید با توجه به احساس خودتان نیز پی ببرید که تب دارید. احساس اینکه گویی تب دارید، راهی نسبتاً درست برای پی بردن به تبتان است. اگر احساس می‌کنید داغ شده‌اید یا لرز دارید، پس احتمالاً تب دارید.
تب می‌تواند باعث شود شما احساس سرما یا گرما کنید. شاید احساس کنید گرگرفته‌اید و برافروخته هم به نظر برسید یا لرز کنید، که هر دو نشان‌دهنده‌ی این هستند که بدنتان سعی دارد دمایتان را پایین بیاورد.
بیشتر افراد زمانی که سعی دارند بدون تب‌سنج پی به تب ببرند، پیشانی را لمس می‌کنند. این کار برای خودتان جواب نمی‌دهد و شیوه‌ی درستی نیست زیرا تمام بدن شما گرم است و در سراسر بدنتان این گرما را احساس می‌کنید، بنابراین دست شما ابزار مناسبی برای تشخیص دما نیست؛ اما می‌توانید از شخص دیگری بخواهید پیشانی‌تان را لمس کند. این کار روشی مؤثر برای تشخیص تب بدون تب‌سنج است، خصوصاً اگر سایر علائم مرتبط با تب را داشته باشید.
اگر احساس می‌کنید تب دارید و از یک نفر دیگر درخواست می‌کنید پیشانی‌تان را لمس کند، بهتر است او ابتدا پیشانی خودش را لمس کرده و سپس پیشانی شما را لمس نماید تا بهتر بتواند به تفاوت دما پی ببرد. البته این شیوه هرگز به اندازه‌ی استفاده از تب‌سنج دقیق و درست نیست. تشخیص دمای بدن با لمس کردن فقط می‌تواند یک جواب کیفی به شما بدهد نه نتیجه‌ی کمّی از دمای بدن. یعنی فقط می‌توانید متوجه شوید تب دارید یا نه، و از میزان این تب چیزی دستگیرتان نخواهد شد.

چه زمانی باید بابت تب به پزشک مراجعه کنید؟

به طور کلی بهتر است به جای دمای دقیق بدن فرد، به علائم تب و شدت این علائم توجه کنید. این درجه‌ی تب نیست که نگرانی ایجاد می‌کند، بلکه وضعیت سلامت فرد است که باید مورد توجه باشد.
تب بچه‌ها معمولاً بالاست اما رفتارهایشان نرمال به نظر می‌رسد. در این مورد، بچه‌ها معمولاً نیازی به اقدام پزشکی خاصی ندارند. اما کسی که علائم جدی‌تری دارد، مثلاً احساس سرگیجه و ضعف شدید یا مشکل تنفسی، باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کند حتی اگر تبش بالا نباشد.
به طور کلی کسانی که در تنفس مشکل دارند، دچار بثورات پوستی می‌شوند یا تبشان بالاتر از 40 درجه سانتی‌گراد است نیاز به اقدام فوری پزشکی دارند.
سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها می‌گوید افرادی که تب دارند و می‌دانند در تماس با کسی بوده‌اند که مبتلا به COVID-19 است، باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه نمایند.
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.