تبیان، دستیار زندگی

وقتی معده‌تان خالی است، این موادغذایی را نخورید

ناشتایی‌های ممنوعه!

موز غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها و سایر مواد مغذی است و فواید زیادی برای سلامتی دارد، اما یکی از خوراکی‌هایی است که نباید با معده خالی مصرف شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
فلفل
صبحانه بخش مهمی از روزمرگی‌های شماست. اگر روزتان را با یک صبحانه کامل شروع کنید در تمام طول روز احساس انرژی خواهید داشت. اول صبح معده‌تان خالی است و باید خیلی مراقب باشید چه می‌خورید. برخی از غذاها را بهتر است با معده خالی بخورید؛ اما برخی دیگر با معده خالی ضرر دارند. اگر یکی از چیزهایی که برای صبحانه می‌خورید مناسب معده خالی نباشد ممکن است تمام روز باعث ناراحتی معده‌تان شود. پس وقتی می‌خواهید انتخاب کنید برای صبحانه چه بخورید حتماً چیزهایی را انتخاب کنید که به نفع گوارشتان باشند.
یک صبحانه سالم باعث می‌شود مواد مغذی بهتر جذب بدنتان شوند. شاید نسبت به خیلی از غذاهایی که می‌توانید با معده خالی بخورید آگاه باشید اما آیا این را هم می‌دانید که چه غذاهایی برای معده خالی شما ضرر دارند؟

فلفل‌ها

خوردن انواع فلفل با معده خالی می‌تواند دردسرساز شود، چون به مخاط معده آسیب زده و آن را ملتهب می‌کند. ضمناً مصرف فلفل با معده خالی، ترشح اسید معده را افزایش می‌دهد. همچنین ممکن است دچار اختلالات گوارشی هم بشوید. توصیه می‌کنیم در طول روز نیز زیاد فلفل نخورید تا سیستم گوارشتان سالم بماند.

مرکبات

مرکبات بی‌نهایت مفیدند اما باید در زمان درست مصرفشان کنید. مرکبات سرشار از اسیدهای میوه‌ای هستند و خوردن آن‌ها با معده خالی می‌تواند ترشح اسید معده را افزایش بدهد و منجر به سوزش معده شده و حتی زخم معده ایجاد کند. توصیه می‌کنیم صبح اول وقت مرکبات مصرف نکنید مخصوصاً پرتقال.

خوردن انواع فلفل با معده خالی می‌تواند دردسرساز شود، چون به مخاط معده آسیب زده و آن را ملتهب می‌کند. ضمناً مصرف فلفل با معده خالی، ترشح اسید معده را افزایش می‌دهد


گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از مضرترین خوراکی‌ها برای معده خالی است. گوجه فرنگی حاوی مقدار زیادی اسید تانیک است که با اسیدهای گوارشی در معده ترکیب شده و ژل غیرمحلولی تشکیل می‌دهد که می‌تواند منجر به توده‌های سنگ سانی در معده شود که به آن‌ها سنگ معده نیز می‌گویند.

نوشابه‌های گازدار

نوشابه‌های گازدار پُر از قند و شیرین کننده‌های مصنوعی‌اند که مضر هستند، مخصوصاً اگر با معده خالی مصرفشان کنید. این نوشابه‌ها، اسیدهای گازدار زیادی دارند که در ترکیب با اسید معده مشکلاتی مانند تهوع و سوزش معده ایجاد می‌کنند. نوشابه‌های گازدار اگر با معده خالی مصرف شوند می‌توانند به غشای مخاطی آسیب وارد کنند و ضمناً فرایند گوارش را کُند کنند.

موز

موز غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها و سایر مواد مغذی است و فواید زیادی برای سلامتی دارد، اما یکی از خوراکی‌هایی است که نباید با معده خالی مصرف شود. خوردن موز با معده خالی، مقدار منیزیم را در بدن افزایش می‌دهد و از این رو موجب به هم خوردن تعادل سطح منیزیم و کلسیم در خون می‌شود که می‌تواند عملکرد مناسب قلب را مختل کند.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.