تبیان، دستیار زندگی

مافیای کنکور ۳ بار تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال جاری را توانست تغییر دهد

سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌ و پرورش با اشاره به وجود مافیا کنکور در کشور گفت: مافیای کنکور ۳ بار تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال جاری را توانست تغییر دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
مافیای کنکور ۳ بار تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال جاری را توانست تغییر دهد
به گزارش مرکز اطلاع‌ رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌ و پرورش، به نقل از فارس، عبدالرسول عمادی با اشاره قانون سنجش و پذیرش دانشجو گفت: وزارت آموزش‌ و پرورش و وزارت علوم در پیش بردن مصوبه مجلس، حضور و مشارکت داریم.
وی در پاسخ به این پرسش که مافیای کنکور چه کسانی هستند، گفت: کنکور یک واقعیتی است که چندین دهه است توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود اما در کنار برگزاری کنکور، فعالیت‌ هایی برای ورود به کنکور همیشه در جریان بوده است و بخشی از فعالیت‌ های ذکرشده سالم است و مؤسساتی تشکیل‌ شده و نسبت به تدوین کتب و برگزاری آزمون اقدام می‌کنند اما در کنار آن، فعالیت‌ ها و رقابت‌ های ناسالم است که ما تعبیر به مافیای کنکور کنیم؛ این مافیای کنکور به افزایش هزینه‌ها، استرس و فضای ناسالم منجر می‌شود و تا زمانی که از شدت و حدت کنکور کاسته نشود، همچنان فضای ناسالم وجود دارد.
وی ادامه داد: به دلیل گردش مالی سنگین در جریان کنکور، اقدام به تبلیغات ناسالم در فضای عمومی، شهرها و به‌ویژه رسانه ملی صورت می‌گیرد که باید رسانه ملی پالایشی نسبت به تبلیغات انجام دهد؛ البته در این راستا نشست‌ها و نامه‌نگاری با رسانه ملی شده است.
رئیس مرکز سنجش آموزش‌ و پرورش افزود: مافیای کنکور وجود دارد و معتقدیم اگر قانون سنجش و پذیرش کنکور اجرا شود، می‌تواند تب کنکور را کنترل کند.

عمادی در مورد مافیای کنکور گفت: از جریان ناسالم در موضوع کنکور به‌عنوان مافیای کنکور یاد می‌کنیم یعنی عنوان مافیای کنکور برای هر فعالیت ناسالم استفاده می‌ شود و معتقدیم در بحث کنکور شکل‌گرفته است.
سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌ و پرورش به قانون سنجش و پذیرش کنکور که در سال ۹۲تصویب شد، اشاره کرد و افزود: روح قانون سال ۹۲پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی است که سه شیوه دارد؛ در شیوه اول ورود دانشگاه از طریق سوابق تحصیلی مطلق است و حداقل ۸۵درصد ظرفیت دانشگاه‌ها از این طریق یعنی کارنامه امتحان نهایی صورت می‌گیرد؛ در شیوه دوم، سوابق تحصیلی به‌علاوه نمرات آزمون عمومی و شیوه سوم، سوابق تحصیلی به‌ علاوه آزمون عمومی و تخصصی است.
وی بابیان اینکه هدف از قانون سنجش و پذیرش دانشجو این بود که اثرات کنکور از سر دانش‌‌ آموزان کم شود، اضافه کرد: سال ۹۵یک اصلاحیه در قانون سنجش و پذیرش دانشجو صورت گرفت که برای تعدادی از دروس متوسطه امتحان نهایی گرفته شود و همه دروس نباشد چون معقول نبود که همه دروس باشد و اثرات روانی بر دانش‌ آموزان داشت اما اگر شورای سنجش و پذیرش مصلحت بداند که دروس بیشتری نهایی شود، ما اجرا می‌کنیم.

بدون کوچک کردن کنکور نمی‌ توانیم مشکل مافیای کنکور را حل کنیم
عمادی بابیان اینکه بدون کوچک کردن کنکور و اعمال سوابق تحصیلی نمی‌ توانیم مشکل مافیای کنکور را حل کنیم، اظهار کرد: ما در فعالیت مؤسسات آموزشی آزاد، مجوزهای آموزشی را می‌دهیم و رفتار و فعالیت آن‌ ها را نظارت می‌کنیم اما مؤسساتی هستند که از ما مجوز نگرفتند.
وی با تأکید براینکه وقتی جریان بزرگی مانند کنکور راداریم، تب کنکور کاهش پیدا نمی‌کند و مافیا فعال‌ تر می‌شوند، افزود: به همین دلیل است که وقتی بحث سوابق تحصیلی مطرح می‌شود، عده‌ای فشار وارد می‌کنند و البته زورشان هم زیاد است.
رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌ و پرورش اضافه کرد: یک سیاست ملی باید برای حل مشکل مافیا باشد که البته قانون سنجش و پذیرش دانشجو هست؛ مافیا نفوذ دارد و اگر قانون را به‌خوبی اجرا کنیم، پیامدهای کنکور کمتر می‌شود؛ ما به‌جای رد آن، باید قانون را به‌ خوبی اجرا کنیم.
وی تصریح کرد: شورای سنجش و پذیرش دانشجو باید از همان اول که به‌تدریج صندلی‌های دانشگاه را از کنکور آزاد می‌کرد، این موضوع را مدیریت می‌کرد و امسال این رشته‌ های آزاد از کنکور، پذیرشش به دانشگاه‌ ها واگذار شد.
عمادی با بیان اینکه رشته‌ های آزاد از کنکور باید ۵ سال پیش اعلام می‌شد، گفت: داوطلبان برای شرکت رشته‌های آزاد از کنکور باید در کنکور ثبت‌نام ‌کنند اما چرا باید برای این رشته‌ها هزینه روانی و مالی تحمیل شود و بعد بگوییم پول ثبت‌ نام کنکور را بدهید؛ معتقدم شورای سنجش نتوانسته است این موضوع را به‌درستی مدیریت کند.
وی ادامه داد: امسال اگر این اتفاق بیفتد و رشته محل‌های آزاد از کنکور اعلام شود، دانش‌‌ آموزان برای رشته‌ های مورد نظر خود به دانشگاه‌ های این رشته‌ ها مراجعه کرده و بر اساس سوابق تحصیلی ثبت‌ نام می‌ کنند.

فشار کنکور در رشته تجربی
سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌ و پرورش تصریح کرد: نقدم نسبت به اجرای قانون سنجش و پذیرش به خود شوراست. ما می‌گوییم همه مجبور نباشند در کنکور ثبت‌ نام کنند؛ در شورای سنجش و پذیرش به‌ درستی به مردم اطلاع نمی‌ دهیم که حتماً نباید در کنکور ثبت‌نام کنید و فردی که علاقه‌مند است در دانشگاه نزدیک خانه‌اش، ثبت‌نام کند، نگران نباشد. ما آن‌ قدر رشته محل و صندلی اضافه در دانشگاه‌ها داریم که واقعاً داوطلبان می‌توانند در آن درس بخوانند.

رقابت 700 هزار نفر برای 10 هزار صندلی دانشگاهی
وی بابیان اینکه فشار کنکور روی رشته تجربی است و این موضوع هم باید کنترل شود، اظهار کرد: ۷۰۰هزار نفر برای ۱۰هزار صندلی رقابت می‌کنند یعنی ۷۰نفر برای یک صندلی رقابت می‌کنند و یک نفر پذیرفته می‌شود و ۶۹نفر دیگر سرخورده می‌شوند.

در تبلیغات مؤسسات آموزشی نباید با پول دادن قادر به انجام هر کاری باشند
عمادی درباره تبلیغات مؤسسات آزاد گفت: تبلیغات مؤسسات باید تابع ضوابط قانونی باشد و تبلیغات در شهر را مدیریت شهری باید نظارت کند تا به توازن فرهنگی آسیب نزنند. مثلاً یک موسسه آموزشی آزاد نمی‌تواند به شهرداری پول دهد که تمام آگهی‌ نماها را در اختیار داشته باشد بلکه هر چیزی باید توازن داشته باشد.
وی افزود: در استان‌ها نیز شورای فرهنگ عمومی وجود دارد که مدیران استانی عضو هستند و باید نظارت کنند؛ به‌هرحال جامعه به انواع تبلیغات فرهنگی و آموزشی نیاز دارد؛ در مورد صداوسیما و رسانه ملی، همان‌ طور که آقای خدایی گوشزد کردند باید تبلیغات در رسانه ملی مورد تأیید وزارتخانه ذی‌ ربط برسد و در مورد موضوع ما نیز هم آموزش‌ و پرورش و آموزش عالی باید نظر دهند.

صدا و سیما نباید بدون مجوز آموزش‌ و پرورش تبلیغات مؤسسات آموزشی را پخش کند
رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌ و پرورش بابیان اینکه صداوسیما نباید بدون مجوز آموزش‌وپرورش تبلیغات را پخش کند و تخلف است، گفت: در این خصوص مکاتبه‌ها و نشست‌هایی صورت گرفته است و در چند روز آینده نیز نامه‌ای با امضای وزیر آموزش‌وپرورش به دستگاه‌ها ارائه می‌شود.
وی در خصوص اینکه چقدر از درآمد مؤسسات آموزشی آزاد به جیب آموزش‌ و پرورش می‌رود، اظهار کرد: آموزش‌وپرورش یک دستگاه مطلقاً دولتی است و بیشتر بودجه آن صرف حقوق و مزایای پرسنل می‌شود؛ از محل ثبت‌نام کلاس‌ها و برگزاری‌های آزمون مؤسسات آزاد نیز ۴درصدی به‌حساب متمرکز می‌رود و به خزانه واریز می‌شود که میزان آن در اختیار سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی است.

مافیا کنکور ۳ بار تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال جاری را توانست تغییر دهد
عمادی درباره مافیای کنکور افزود: منظور از مافیا، فرآیندهای خارج از آموزش‌ و پرورش و کنکور است. مافیای کنکور، تبی است که نمی‌خوابد و به انواع مختلف فشار وارد می‌کند و همین امسال می‌بینید که ۳بار تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور تغییر کرد.

تأثیر مثبت سوابق تحصیلی یعنی بی‌ تأثیری اعمال سوابق تحصیلی
وی بابیان اینکه تأثیر سوابق تحصیلی مثبت یعنی بی‌ تأثیری است، گفت: وقتی می‌گوییم تأثیر مثبت یک‌جور تعارف است یعنی تب کنکور گرم باشد و همچنان فعالیت مؤسسات کنکوری ادامه یابد.
سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌ و پرورش درباره تأمین زیر ساخت‌ های آموزش‌ و پرورش برای امتحانات نهایی اظهار کرد: سوابق تحصیلی از تعدادی از دروس ۳سال آخر متوسطه است که برای آن‌ها امتحان نهایی برگزار می‌شود؛ فرآیند امتحانات دقیق‌تر شده است و به‌ صورت الکترونیکی در حال حاضر انجام می‌شود حتی تصحیح امتحانات نیز دستی نیست.
وی با تأکید براینکه در برگزاری امتحانات نهایی عدالت آموزشی وجود دارد و تمام دانش‌آموزان در هر نقطه کشور از یک کتاب امتحان می‌دهند، افزود: تصحیح امتحانات درگذشته دستی بود و مصحح اول‌ نظرش را روی برگه می‌نوشت و مصحح دوم، نظر مصحح اول را می‌دید اما اکنون این روند الکترونیکی است و برگه در اختیار دو مصحح به‌طور جداگانه است و تصحیح یکدیگر را نمی‌بینند؛ اگر نتایج مانند هم نبود، به تصحیح کنندگان برای تصحیح دوباره برمی‌گردد و اگر باز هم این مشکل بود، مصحح سوم، نظر می‌دهد.
عمادی در خصوص ترمیم معدل نیز گفت: کلمه ترمیم معدل درست نیست بلکه ارتقای نمره است و در معدل دیپلم تأثیر ندارد و دانش‌ آموزان می‌ توانند یکبار در این شرایط شرکت کنند و نمره سوابق تحصیلی را تغییر دهند.
وی درباره تأثیر نمره‌ های یکسان مانند ۲۰و انتخاب در کنکور گفت: آنچنان که گفته می شود معدل ۲۰ در آموزش و پرورش زیاد داریم، اینگونه نیست و اگر سابقه تحصیلی در انتخاب رشته مورد نظر کفایت نکند، از آزمون عمومی و اختصاصی کمک گرفته می‌شود.
رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش درباره مجوز مؤسسات نیز تصریح کرد: این مجوزها به‌صورت سراسری داده نمی‌شود بلکه استانی است و یک مؤسسه برای فعالیت در کل کشور باید از تمام‌ استان‌ها مجوز بگیرد.
 
مطالب مرتبط:
مافیا اجازه حذف کنکور را نمی‌ دهد
مشکلات حذف کنکور
صنعت کنکور و مافیای کلاس های تضمینی

منبع: پایگاه جامع اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش