تبیان، دستیار زندگی

قوانین مسابقه کمیکار لیگ امتیازی، چهاردهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان

در این رشته ماشین‌هایی که نیروی محرکه‌ آن‌ها توسط مواد و واکنش‌های شیمیایی تأمین می‌شود، شرکت می‌کنند. زمان و امتیازی که کمیکار در طی مسافت طی شده کسب می کند، رتبه‌ آن را تعیین می‌کند. هدف از انجام مسابقه نمایش توانایی های یک واکنش شیمیایی در انجام امور تعیین شده است...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : یگانه داودی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
قوانین مسابقه کمیکار لیگ امتیازی، چهاردهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان

این مسابقه برای مقطع دوم ابتدایی طراحی شده است
در این رشته ماشین‌هایی که نیروی محرکه‌ی آن‌ها توسط مواد و واکنش‌های شیمیایی تأمین می‌شود، شرکت می‌کنند. زمان و امتیازی که کمیکار در طی مسافت طی شده کسب می کند، رتبه‌ی آن را تعیین می‌کند. هدف از انجام مسابقه نمایش توانایی های یک واکنش شیمیایی در انجام امور تعیین شده است. دانش آموزان شرکت کننده در این رشته می بایست قوانینی را رعایت کنند که به شرح زیراست:

قوانین مسابقه کمیکار
1.واكنش‌های شیمیایی كه استفاده از آن‌ها مجاز نمی‌باشد به شرح زیر است:
• واكنش‌هایی كه باعث پخش دود یا مه مواد سمی درفضای اطراف‌گردد؛
• واكنش‌هایی كه با شعله همراه است؛
• واکنش‌هایی که احتمال انفجار به علت خروج سریع گاز، مایع یا هر عامل دیگری در آن‌ها وجود داشته باشد؛
• واکنش‌هایی که منجر به حوادثی از قبیل انفجار، صدای ناهنجار، نشت و ریزش مواد و آب شود، سبب حذف دست سازه از مسابقه می‌گردد؛
• واکنش‌هایی که خروجی آن ها به صورت جت گازهای داغ می باشد.
2. استفاده از منابع انرژی به جز سوخت شیمیایی برای راندن ماشین مثل استفاده از باطری‌های خشک و دیگر باطری‌های تجاری و صنعتی موجود در بازار و به طور كلی نیروی محرکه خارجی ممنوع می ‌باشد.
3. حركت ماشین بایستی به وسیله ‌ی واكنش شیمیایی كنترل گردد و استفاده از وسایل كنترل از راه دور و موارد مشابه ممنوع است.
مكانیزم‌هایی مثل هل دادن یا كوک كردن، چرخاندن چرخ‌ها به وسیله‌ی دست، استفاده از تكیه‌گاه و وارد كردن ضربه برای شروع حركت مجاز نمی‌باشد. همچنین استفاده از پیش‌ران یا رانشانه که از تخلیه‌ی گازها و مایعات چگال و داغ (جت گازداغ) برای نیروی محرکه بهره می‌برند، ممنوع می‌باشد.
4. استفاده از جرقه، شعله کبریت و ... برای شروع واکنش غیر مجاز است.
5. اجزای هر ماشین ساخته شده بایستی در جعبه ای به ابعاد 10*20*30 سانتی متر مکعب جای بگیرد این مورد با قرار دادن اجزا ماشین در جعبه ای با این ابعاد، توسط هییت داوران چک میگردد. حداقل ابعاد کمیکار قابل قبول 10*15*20 سانتی متر مکعب می باشد. لازم به توضیح است که اجزای جدا شده ماشین برای احراز این امر، باید قابلیت اتصال مجدد بدون صدمه رساندن جدی به کار آرایی ماشین را داشته باشند. مسائلی از قبیل شکستن اجزا، جدا کردن جوش ها و .... غیر قابل قبول است و در صورت عدم رعایت این موارد، تیم از مرحله مسابقه حذف خواهد شد. لازم به ذکر است برای جدا کردن و اتصال مجدد اجزا در صورت لزوم، می¬بایست صرفا با دست و یا ابزارهای ساده نظیر آچار انجام گیرد. اگر از ابزارهای غیر متعارف مانند فرز و ... استفاده گردد، امتیاز منفی فوق الذکر لحاظ خواهد میگردد.
6. استفاده از باتری سرب و سرب پراکسید در این لیگ ممنوع می باشد.
7. مسئولیت انتقال ماشین، مواد شیمیایی و ابزار مورد نیاز از قبیل ترازو و وسایل آزمایشگاهی به محل مسابقه و رعایت موارد ایمنی با تیم شركت‌كننده خواهد بود.
قوانین برگزاری مسابقه امتیازی
مسابقه در1 نوبت برای هر شرکت کننده صورت میگیرد.
1. ترتیب تیم ها در این مرحله بر اساس قرعه کشی مشخص می گردد.
2. تیم های پس از اعلام نوبت از سوی هیئت برگزاری، تنها 2 دقیقه فرصت دارند که آماده شوند به پشت خط شروع بیاند و مسافت مشخص شده را طی نمایند.
3. هر تیم به طور پیش فرض 100 امتیاز در اختیار دارد. هر تیمی که مسافت 5 متر را کامل طی نماید، زمان طی شده بر حسب ثانیه از امتیاز مفروض کم شده و امتیاز تیم محاسبه می گردد.
4. در صورتی که ماشین تیمی از مسیر انحراف داشته باشد، درصورتیکه این انحراف قبل از طی مسافت 3 متر، هیچ امتیازی برای تیم در نظر گرفته نمی شود ولی برای تیمی که کمیکار آن بعد از این مسافت ها از زمین مسابقه خارج گردد، امتیاز(بدون در نظر گرفتن زمان طی شده) به صورت زیر در نظر گرفته می شود.


قوانین برگزاری مسابقه امتیازی
قوانین مسابقه کمیکار لیگ امتیازی، چهاردهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان

5. زمین مسابقه طبق شکل زیر خواهد بود.


قوانین مسابقه کمیکار لیگ امتیازی، چهاردهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان
6. سرعت کمیکار نمی تواند از 20 سانتی متر بر ثانیه سریع تر باشد. در صورتی که میانگین سرعت طی شده در مسافت 5 متر، بیشتر از این مقدار باشد، با کسر امتیاز، تیم شرکت کننده جریمه خواهد شد. میزان جریمه به شرح ذیل می باشد:
قوانین مسابقه کمیکار لیگ امتیازی، چهاردهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان

7. امتیاز اضافه به تیم هایی که بتوانند از روی اهداف مشخص شده عبور کنند داده می شود. این اهداف بر روی خط 3 متر، خط 4 متر و خط 5 متر قرار گرفته و تیم ها می توانند آنها را هدف گرفته و امتیاز را کسب نمایند. جدول ذیل، میزان و اندازه اهداف را نمایش می دهد.
قوانین مسابقه کمیکار لیگ امتیازی، چهاردهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان

برای کسب امتیاز اضافه باید قسمتی از کمیکار از روی خط عبور نماید.
8. بالاترین امتیاز در هر مرحله، امتیاز تیم محسوب میگردد و امتیاز کم آن در محاسبات لحاظ نمی گردد. تیمی برنده مسابقات است که بیشترین امتیاز را کسب نماید.
9. بعد از شروع به کار ماشین، حق دست زدن، هل دادن و ... وجود ندارد. در صورت مشاهده، تیم با نظر هیئت داوران از مسابقه حذف خواهد شد.
10. هنگام آماده سازی ماشین پشت خط برای راه اندازی، بیشتر از 3 نفر، حق حضور ندارند. همچنین، هنگام حرکت، تنها یک نفر حق همراهی ماشین را دارد. در صورت عدم توجه به تذکرات داوران در این موارد، تیم خاطی از مسابقه حذف خواهد شد.
11. اگر دو یا چند تیم به امتیاز یکسانی داشته باشند، تیم برنده است که مسافت 5 متر را سریع تر طی کرده باشد.
12. اعضای هر تیم می بایست دستکش و عینک محافظ داشته باشند. در صورت عدم داشتن موارد ذکر شده، به میزان 20% از امتیاز نهای هر تیم کسر خواهد شد.

مطالب مرتبط:
کمیکار - جلسه اول
کمیکار - جلسه دوم
کمیکار - جلسه سوم
کمیکار - جلسه چهارم
کمیکار - جلسه پنجم
کمیکار - جلسه ششم
کمیکار - جلسه هفتممطالب مرتبط:
قوانین عمومی مسابقات چالشی چهاردهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان
قوانین مسابقات شیمی در چهاردهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان


 تماس با ما
آدرس دبیرخانه: تهران - بلوار کشاورز - خیابان نادری - جنب حجت دوست - پلاک 12 - طبقه اول
مرکز ترنج - موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
تلفن: 81202311، 81202303، 81202167

پست الکترونیکی: project@tebyan.com

تلگرام جشنوارهکانال تلگرام جشنواره پروژه های دانش آموزی

سایت چهاردهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی