تبیان، دستیار زندگی

بررسی شکل موج حروف الفبای فارسی، دستاورد برتر دبستان دانشوران

تکلم یکی از نیازهای بشر است. حروف الفبا و زبان های مختلف برای برطرف کردن این نیازها به وجود آمدن. هر چند اختلال در تکلم هم یکی از شایع ترین مشکلات در بین زبان آموزان است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : نسرین صادقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سیزدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید.
در این دوره از جشنواره
از 20 استان کشور در سه بخش به تفکیک، 350 گروه در بخش غرفه های نمایشگاهی، 650 گروه در بخش سمینارهای علمی و 750 گروه در بخش مسابقات دانش آموزی از مدارس و پژوهش سراهای دانش آموزی سراسر کشور انتخاب شده اند و به جشنواره کشوری دعوت شده اند.
که تعداد 53 گروه در بخش سمینارهای علمی مقام برتر را کسب نمودند.
بر آن شدیم تا با معرفی پروژه های گروه های برتر علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم.

مقطع: دبستان
موضوع: بررسی شکل موج حروف الفبای فارسی با تلفظ دانش آموزان جهت آشکار سازی مشکلات تکلمی
نام مدرسه: دانشوران
نام استاد: آقای حمیدرضا جعفری نعیمی
دانش آموزان: رایا جعفری نعیمی، ویانا غفاری، آوین احمدی هشجین
بررسی شکل موج حروف الفبای فارسی، دستاورد برتر دبستان دانشوران

چکیده:
تکلم یکی از نیازهای بشر است. حروف الفبا و زبان های مختلف برای برطرف کردن این نیازها به وجود آمدن. هر چند اختلال در تکلم هم یکی از شایع ترین مشکلات در بین زبان آموزان است. در این پژوهش هدف ما افرادی بودند که در سیستم شنوایی دارای اختلال بوده و به واسطه آن در تکلم هم مشکل داشتند. لذا از شکل موج به وجود آمده از هر حرف به صورت تصویری استفاده کردیم تا در آموزش مورد بهره برداری قرار گیرد ولی سختی این روش برای افراد کم سن باعث شد روش جدیدی را ارائه بدهیم. این روش از نوار قلب الگو گرفته است و باعث ساده سازی شکل موج شده است.

مقدمه:
حنجره اندام تولیدکننده صوت در بدن است، و گذرگاه هوایی است که مابین بخش تحتانی حلق و تراشه واقع شده‌است. حنجره شامل پرده‌های صوتی می‌باشد. عمل تارهای صوتی این است که تغییرات سرعت و فشار جریان دگر آهنگیده را به شکل منحنی دندانه اره‌ای در می‌آورد. هوا دارای خاصیت ارتجاعی می‌باشد هنگامی که یک لایه از مولکول های هوا به جلو رانده می‌شود، این لایه به نوبه خود لایه دیگری را به جلو می‌راند و خود به حال اول بر می‌گردد. لایه جدیدی نیز لایه دیگری را به جلو می‌راند و به همین ترتیب این عمل بارها و بارها تکرار می‌گردد تا انرژی به پایان برسد. این جابجایی مولکول ها اگر بیش از 16 مرتبه در ثانیه تکرار می‌گردد صدا بوجود می‌آید. هر رفت و برگشت لایه هوا یک سیکل نام دارد و تعداد سیکل در ثانیه تواتر یا بسامد یا فرکانس نامیده می‌شود. گوش اندام حسی است که صدا را دریافت می‌کند. گوش انسان از سه قسمت خارجی، میانی و داخلی تشکیل شده‌است. اختلاف زمان جزئی که در رسیدن صدا به دو گوش وجود ودارد، به تشخیص جهت صدا کمک می‌کند. امواج حرکتی صوت در گوش به امواج الکتریکی تبدیل و به مغز فرستاده می‌شوند. گوش انسان قادر است بین ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز را درک کند. به این محدوده محدوده شنوایی انسان می‌گویند.

روش کار:
بر اساس تحقیقات انجام شده استفاده از شکل موج صداها و نمایش آن برای افراد در حال آموزش زبان یا افراد دارای اختلال تکلم می تواند مفید باشد. در این پژوهش ابتدا شکل موج حروف الفبا بررسی شد. هر حرف از حروف الفبای فارسی دارای شکل موج خاص خود است. اما این شکل موج ها برای آموزش به افراد کم سن مناسب نبود. با استفاده از ایده نوار قلب به جای شکل موج صدای قلب، ایده ساده سازی شکل موج را مطرح شد.

مثلاً حرف ژ و ج را به صورت شکل (1) نمایش داده شد.
بررسی شکل موج حروف الفبای فارسی، دستاورد برتر دبستان دانشوران

شکل 1 شکل پیشنهادی برای حرف ژ و ج

عملکرد گوش
بررسی شکل موج حروف الفبای فارسی، دستاورد برتر دبستان دانشوران

تفاوت شکل موج ها با یکدیگر
بررسی شکل موج حروف الفبای فارسی، دستاورد برتر دبستان دانشوران

ضبط صدا و بررسی شکل موج ها
بررسی شکل موج حروف الفبای فارسی، دستاورد برتر دبستان دانشوران

نتایج:
نتایج نشان می دهد که هر چند استفاده از شکل موج حروف و کلمات باعث آگاهی افراد از تفاوت در بیان آن ها می گردد ولی برای آموزش به افراد با سن کم سخت است. این افراد توانایی درک تفاوت ها را دارند ولی پیچیدگی شکل موج ها مخصوصاً در حوزه کلمات باعث سردرگمی آنها می­ گردد. لذا ما در این تحقیق بر آن شدیم تا روش جدیدی را ارائه بدهیم. در این روش با الگو برداری از نوار قلب به جای شکل موج صدای قلب، شکل موج الفبا ساده سازی می ­گردد تا افراد کم سن هم به راحتی با آن ارتباط برقرار کنند.
بررسی شکل موج حروف الفبای فارسی، دستاورد برتر دبستان دانشوران

در واقع:
·        استفاده از شکل موج برای افراد دارای اختلال تکلم مفید است.
·        استفاده از شکل موج واقعی سخت است.
·        باید شکل موج ها ساده سازی شود

برای مشاهده مجموعه فایل های ضمیمه اینجا کلیک کنید .

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه و تنظیم: نسرین صادقی