تبیان، دستیار زندگی
تئاترشهر مردم بهترین فیلم دفاع مقدس را انتخاب می‌كنند در نظرسنجی های اخیر بیش از 85 درصد از بینندگان، از فیلم ارتفاع پست رضایت داشته اند مهدی هاشمی: بازیگر باید هم‌قد نقش باشد فریبرز عرب نیا در صحنه تئاتر هفت فیلم ایرانی در ج...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برنامه های آینده تئاترشهر

برنامه های آینده تئاترشهر

گروه تئاتر معاصر از اواسط آبان ماه با دو نمایش «والس مرده شوران» نوشته و كار كوروش نریمانی و «پائیز» نوشته و كار نادر برهانی مرند، در مجموعه تئاتر شهر حضور پیدا می‌كند.

به گزارش ایسنا، جلسه نمایشنامه‌خوانی این هفته نیز به همت این گروه با نمایشنامه «گلن‌گری گلن راس» نوشته دیوید ممت و ترجمه امید روشن ضمیر و به كارگردانی ایوب خانی اجرا می‌شود.

گفتنی است در این نمایش كه درباره‌ی به زیر سؤال كشیدن نوع زندگی آمریكایی است، علی میلانی، پیام دهكردی، پیام حسینیان، ایوب آقاخانی، هادی كمالی ‌مقدم، میرطاهر مظلومی و مهرداد مهماندودست بازی می‌كنند.

همچنین گروه تئاتر معاصر، سه نمایش دیگر را برای جشنواره فجر ‌١٣٨١ آماده می‌كند؛ نمایش‌های «چیستا آی‌ چیستا» نوشته و كار نادر برهانی مرند، «دیدار» نوشته و كار علیرضا نادری و یك نمایش با مضمون كمدی كه نوشته علیرضا نادری و كارگردانی كورش نریمانی است.


مردم بهترین فیلم دفاع مقدس را انتخاب می‌كنند

همزمان با برگزاری نهمین جشنواره سراسری فیلم دفاع مقدس قشرهای مختلف مردم داوری ویژه‌ای را نسبت به آثار بلند سینمایی شركت كننده در این جشنواره خواهند داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از ستاد خبری نهمین جشنواره سراسری فیلم دفاع مقدس در این‌ دوره از جشنواره، به خاطر ارج نهادن به مخاطبان و بررسی نگاه ایشان نسبت به آثار ساخته شده، توسط قشرهای مختلف مردم داوری ویژ‌ه‌ای نسبت به‌ آثار بلند سینمایی جشنواره انجام خواهد شد كه براساس آن جایزه‌ای به عنوان بهترین فیلم از نگاه مردم به فیلم منتخب اهدا می‌شود.

نهمین جشنواره‌ی سراسری فیلم دفاع مقدس از 18 تا 21 آذرماه در مشهد مقدس برگزار می‌شود.


در نظرسنجی های اخیر بیش از 85 درصد از بینندگان، از فیلم ارتفاع پست رضایت داشته اند

بیشترین گروه مخاطبان فیلم ارتفاع پست را جوانان (16 تا 35 سال) تشكیل دادند.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بر اساس نظرسنجی به عمل آمده توسط مركز تحقیقات و مطالعات این معاونت درباره فیلم ارتفاع پست، شهرت هنرپیشه های فیلم را می توان به عنوان انگیزه اولیه تماشای فیلم از سوی مخاطبان برشمرد و توصیه دوستان در رده بعدی قرار می گیرد، كه از این میان 83.3 درصد افرادی كه به دلیل شهرت هنرپیشه های فیلم به تماشای آن رفته اند از فیلم ارتفاع پست رضایت داشته اند.

در این نظرسنجی که 1010 نفر به سوالات پرسشنامه پاسخ داده اند؛ مردها 56.2 درصد و زنها 42.2 درصد و از این میان 60.6 درصد مجردها و 35.2 درصد متاهل ها درصد حجم پاسخگویان را به خود اختصاص دادند كه 68.8 درصدشان جوان و 12.6 درصد میانسال هستند و از این آمار 87.9 درصد جوانان و 87.5 درصد افراد میانسال از فیلم ارتفاع پست رضایت دارند، 11 درصد جوانان و 10.8 درصد افراد میانسال نظر متوسطی درباره فیلم ارائه نموده اند. در حالیكه 88.2 درصد مجردها و 86.3 درصد افراد متاهل از فیلم ارتفاع پست رضایت داشته اند.

این گزارش می افزاید بیشترین حجم فراوانی پاسخ دهندگان به پرسشنامه های مذكور از نظر سطح تحصیلات (54.2 درصد) متعلق به دیپلمه ها و در رده بعدی فوق دیپلمه ها (23.3 درصد) قرار دارند كه 89.3 درصد دیپلمه ها و 87.9 درصد افراد فوق دیپلم، از این فیلم رضایت داشته اند.


مهدی هاشمی: بازیگر باید هم‌قد نقش باشد

جلسه‌ی سخنرانی «مهدی هاشمی» همزمان با چهارمین جشنواره‌ی تئاتر كانون‌های نمایش، امروز در محل خانه‌ی فرهنگ گل‌ها با حضور جمعی از علاقمندان تشكیل شد.

به گزارش ایسنا، در این جلسه كه با موضوع «بداهه‌سازی در تئاتر» برگزار شد، ابتدا «مهدی هاشمی» درباره‌ی تاریخچه‌ی فعالیت‌ «گروه تئاتر پیاده» گفت: من در بهترین دوره‌ی تئاتری وارد دانشگاه شدم و بزرگ‌ترین كارگردان‌های بزرگ جهان مثل «پیتربروك» و «گروتفسكی» به ما درس می‌دادند.

سال اول دانشگاه با داریوش فرهنگ آشنا شدم و تصمیم گرفتیم كار كنیم. نمایشنامه‌های كوچك و ترجمه شده را كار می‌كردیم. با سوسن تسلیمی و مرضیه برومند و گلاب آدینه متوجه شدیم، نمایشنامه ‌های فرنگی ما را راضی نمی‌کرد و از سوی دیگر نمایشنامه‌های ایرانی موجود نیز ما را راضی نمی‌كرد.

وی افزود: به همین دلیل سعی كردیم خودمان بنویسیم، بدین ترتیب «گروه تئاتر پیاده» را شكل دادیم و بداهه‌سازی و آفرینش جمعی از آنجا شروع شد.

وی سپس درباره‌ی تفاوت‌های بداهه‌سازی با دیگر انواع نوشتن نمایشنامه، گفت: وقتی نمایشنامه‌نویس در منزل می‌نویسد گرفتار محدودیت‌های ذهنی خود است، ولی وقتی ما به صورت بداهه می‌نویسیم فكرهایمان را جمع می‌كنیم.

«هاشمی» سپس درباره‌ی همكاری‌اش با دكتر علی رفیعی در سال‌های 54 و 55 گفت: من به همراه رضا كیانیان، مجید جعفری و رضا ژیان حدود 9 ماه با دكتر رفیعی نمایش «خاطرات یك جامه‌دار» را تمرین كردیم.

وی افزود: تحقیقات را رضا كیانیان انجام می‌داد و ما با استفاده از این تحقیقات شروع كردیم به بداهه سازی و شخصیت‌سازی.

او با اشاره به این كه دانشجویان نباید از ابتدا به سمت كارهای بزرگ بروند، گفت:بازیگر باید از خودش شروع كند و البته باید هم قد نقشی باشد كه آن را بازی می‌كند. یادم می‌آید در سال 52 نمایشنامه‌ای را در سالن اصلی تئاتر شهر با نام «ادیب شهریار» اجرا كردم. بسیار شیفته‌ی این نمایشنامه بودم و همین شیفتگی باعث شد این نمایش را اجر اكنم. این نمایش به نظر تماشاگران بسیار موفق بود، ولی برای من همه چیز داشت جز سبك و نگاه. وقتی كار را اجرا كردم متوجه شدم، هم قد این اثر نیستم.


فریبرز عرب نیا در صحنه تئاتر

نمایش نوزاد، جدیدترین كار سیروس ابراهیم‌زاده از ‌٢٩ مهر ماه تا آذر ‌٨١ در تالار اصلی فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی بنیاد آفرینش‌های فرهنگسرای نیاوران، نوزاد داستان یك دانشمند ایرانی است كه طی ماجرایی عاشقانه با یك دختر آلمانی در آمریكا ازدواج می‌كند و با هم به تهران می‌آیند. شرایط بحرانی زمان جنگ تحمیلی باعث بروز تنش و تشنج در روابط عاشقانه این دو شده و مشكلاتی به وجود می‌آورد.

گفتنی است، فریبرز عرب‌نیا و سولماز غنی در این تئاتر بازی می‌كنند.

ناهید كبیری طراح چهره‌پرداز، محمود اكبرشاهی و شکوفه هاشمیان دستیار كارگردان و ناهید كبیری طراح حركات موزون است.

این نمایش هر روز ساعت ‌٣٠/١٨ به جز شنبه‌ها و یكشنبه‌ها در فرهنگسرای نیاوران اجرا می‌شود و پنج‌شنبه‌ها و جمعه در ساعت ‌١٨ اجرا می‌شود.


هفت فیلم ایرانی در جشنواره فیلم فیپا

7فیلم ایرانی از تولیدات سازمان سینمایی فجر و به تهیه كنندگی عبدالرضا ساعتچی فرد برای حضور در شانزدهمین جشنواره فیلم فیپا (فرانسه) به دفتر این جشنواره ارسال شدند.

این فیلمها كه بنا بر قانون جشنواره باید اولین نمایش خود را در فیپا پشت سر بگذارند عبارتند از:

این خانه مرد ندارد (علی عبداله زاده)  - رنگ ها می گویند (محمد ولد خان)  -زاویه تاریك (علیرضا امینی)  -سلام آقای ایول (امیر توده روستا) -سهم مهاجر (پناه برخدا رضایی)  - سینما چیه (حمید سلیمان)  - یك روز یك شب یك محله (نادر طریقت)


نمایشگاهی از نقاشی های پیکاسو در شهر کمنیتس آلمان

نمایشگاهی‎‎از نقاشی های‎پیكـاسـو با موضوع«زن‎در نقاشی‎های‎پیكاسو» در شهـر كمنیتس‎آلمان‎برگزار شده‎است‎.

به‎‎‎گزارش‎‎شبكه خبر، در این‎نمایشگاه بیش- از 200 اثر از این‎ نقاش‎بزرگ‎اسپانیایی‎در معرض‎دید عموم‎قرار گرفته‎‎‎است‎كـه بـه سالهای 1894تا 1972 میلادی تعلق‎دارند.

در این‎نمایشگاه‎‎نقاشی‎‎،مجسمه و طراحی از 36 زن‎مشاهده‎‎می‎‎شود كه هر یك‎نقشی در زندگی‎ پیكاسو داشته‎اند.