تبیان، دستیار زندگی
دوست دارید بدانید مصرف مجاز میوه‌های این فصل، به خصوص هندوانه و طالبی برای شما که دیابت دارید...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بی‌حساب و کتاب هندوانه نخورید

هندوانه

دوست دارید بدانید مصرف مجاز میوه‌های این فصل، به خصوص هندوانه و طالبی برای شما که دیابت دارید، چه‌قدر است؟

باید گفت برای افراد مبتلا به دیابت (دیابت نوع دوم)، معمولا نمی‌توان یک رژیم یا برنامه غذایی خاص در نظر گرفت. پس همواره به عنوان اولین سوال در هنگام ارایه یک برنامه ی غذایی، از شما سوال می‌شود آیا باید وزن کم کنید یا نه؟ درجه فعالیت شما چه‌قدر است؟ چون باید بر حسب آن، کالری روزانه لازم را دریافت دارید. آیا نوسان قند خون دارید و یا میزان قند شما تحت کنترل است و بهتر است در یک کلام بگوییم ما حتما باید شرح حال بالینی شما را بدانیم.

بسیاری از مبتلایان به دیابت، خطر بروز مشکلاتی چون چربی خون، مشکلات قلبی‌عروقی و ... را نیز دارند که برای کنترل این بیماری‌ها، علاوه بر داروهای معمول، داروهای دیگری هم مصرف می‌کنند.

این موضوع از آن جهت حایز اهمیت است که برخی از غذاها می‌توانند با داروها تداخل ایجاد کنند و اثر آنها را مهار کرده و یا برعکس موجب افزایش اثر آنهت و یا حتی کاهش قدرت جذب داروها شوند.

لذا ما همواره بر حسب فهرست جانشین غذایی که در آن، غذاها را بر مبنای خواص تغذیه‌ای طبقه‌بندی کرده‌اند و با در نظر گرفتن شرایط ویژه ی هر یک از مبتلایان به دیابت، برای آنها یک برنامه غذایی خاص می‌دهیم.

در این برنامه، سهم هر یک از گروه‌های غذایی مشخص می‌شود؛ مثلا اگر روزانه سه سهم میوه برایتان مجاز است، باید در نظر بگیرید یک واحد از گروه میوه می‌تواند معادل یک سیب متوسط، یک پرتقال متوسط و یا یک برش چنگالی (معادل 250 گرم) هندوانه، خربزه یا طالبی باشد.

بسیاری از شما با این تصور غلط که هندوانه و خربزه، همانند آب هستند، فراموش می‌کنید این میوه‌ها نیز کالری و قند آزاد دارند.

بسیاری از شما با این تصور غلط که هندوانه و خربزه، همانند آب هستند، فراموش می‌کنید این میوه‌ها نیز کالری و قند آزاد دارند و گاهی به‌خصوص در مورد هندوانه بدون آنکه متوجه شوید چند برش مصرف می‌کنید. به هیچ‌وجه این میوه، مثل آب نیست که هر چه‌قدر خواستید از آن بخورید، بلکه کالری دارد و بدنتان کالری اضافه را به صورت چربی ذخیره می‌کند.

اگر شما می‌توانید اندازه مجاز را رعایت کنید، اصلا مشکلی نیست که در وعده‌های مجاز سهم میوه، هندوانه یا هر میوه‌ای که می‌خواهید، بخورید.

نکته آخر این که، یک لیوان آب‌میوه معادل دو واحد در نظر گرفته می‌شود و طبیعتا هر چه میوه رسیده تر باشد، میزان قند آزاد آن بیشتر خواهد بود، مثلا در مورد موز شاهد هستید که موز کال با موز رسیده درجه شیرینی متفاوتی دارد.

بعضی از شما علاقه به مصرف آب گریپ‌فروت دارید. این میوه بسیار خوب است، ولی برای استفاده از آن حتما با پزشک تان یا متخصص تغذیه مشورت کنید، زیرا در بحث تداخل غذا و دارو، یکی از میوه‌هایی که باعث کاهش جذب دارو می شود، گریپ‌فروت می‌باشد. بهتر است دو یا سه ساعت بین مصرف آن و داروهایتان فاصله بیندازید.

دکتر تیرنگ نیستانی - متخصص تغذیه

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

*مطالب مرتبط:

رژیم غذایى در بیماران دیابتى (1) و (2)

توصیه هاى طلایى به مبتلایان دیابت

هیپوگلیسمی (افت قند خون) و درمان آن

تأثیر مصرف دارچین در بیماران دیابتی

رژیم‌های دیابت‌ آفرین

افق هایی تازه برای درمان بیماری قند گشوده شد

چه كسانی در معرض دیابت هستند؟

انواع دیابت کدام است؟

سبزی ها خطر دیابت را کاهش می دهند

از مصرف میوه و سبزی غافل نشوید

تا می توانید میوه و سبزی بخورید

انواع سبزی ها

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.