تبیان، دستیار زندگی
ای‎ ماندگار ایران ‎ نمایش سفر قندهار و چهار فیلم دیگر در آلمان نمایشگاه نقاشی و کاریکاتور ایرانی به مناسبت هفته فرهنگی در شهر اینسبورگ اتریش رقابت ‎ سه‎‎ فیلم ‎ایرانی‎ درجشنواره شیكاگو   دایر ة المعارف شعر معاصر فارسی تد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خبر هنری( 1 آبان)

تجلیل از چهره‎ های‎ ماندگار ایران

در دومین همایش‎ چهره‎ های‎ ماندگار از 34 استاد رشته‎ های‎ علوم‎ انسانی‎ ، هنر ، پزشكی‎‎ ، كشاورزی‎ و علوم‎ مهندسی تجلیل‎ شد.

به‎گزارش‎واحدمركزی‎خبر، این‎‎استادان بر مبنای‎‎آثار و تالیفات‎،داشتن‎‎نشان های علمی‎‎‎معتبراز مجامع‎داخلی یاخارجی و خدمت‎به‎‎‎مردم‎‎باتوجه به اجماع اهل‎علم انتخـاب‎شدند.

برگزیدگان‎‎این دوره‎‎درشش‎گروه شامل‎ 15نفر درگروه‎‎علوم‎انسانی،‎ 8نفر در گروه هنـر، 3 نفر درگروه‎‎پزشكی‎،یك‎نفر درگروه كشـاورزی، 2 نفر در گروه‎‎علوم‎پـایـه و 4 نفـر در گروه‎فنی‎‎و مهندسی اند.

رئیس‎سازمان‎‎صدا و سیما دراین همایش‎گفـت‎ :باید نشان‎‎‎دهیم‎كه‎تربیت‎یافتگان آیین پاك‎اسلام‎‎‎قدر جایگاه‎علم و عـالـم را مـی‎دانند.

دكتر لاریجانی‎افزود: نبایـد چهـره‎هـای‎علمی‎‎كشور دغدغه‎‎مسایل‎معیشتـی را داشتـه باشند تا بتوانند به‎ ارتقای‎‎ حیـات‎ مـعنـوی كشور بپردازند.

نمایش سفر قندهار و چهار فیلم دیگر در آلمان

فیلم سفر قندهار با کارگردانی محسن مخملباف قرار است در کنار چهار فیلم دیگر در شهر آلمان برای دانش آموزان این کشور به نمایش گذاشته شود.

به گزارش ایرنا : هدف این برنامه که با عنوان هفته گفتگوی فرهنگ ها از سوی مرکز فدرال برای تعلیم سیاسی برگزار می شود، آشنایی دانش آموزان آلمانی با زندگی یک فرد مسلمان است .

دانش آموزان آلمانی این امکان را دارند پس از نمایش هر فیلم از راه اینترنت با شخصیت های هنری پیرامون فیلم ارائه شده بحث و تبادل نظر کنند.

فیلم های "یالا – یالا" به کارگردانی یوسف فارس ، "سفر قندهار" به کارگردانی محسن مخملباف ، " آنام" به کارگردانی بوکت آلاکوس، "تبلیغ" به کارگردانی سینان شتین و "علی" به کارگردانی مایکل مان قرار است . روزهای 13 تا 17 آبان در آلمان به نمای گذاشته شوند. هر یک از این فیلم ها به مدت یک روز در 16 سینما و در 16 شهر آلمان به نمایش در می آیند.

نمایشگاه نقاشی و کاریکاتور ایرانی به مناسبت هفته فرهنگی در شهر اینسبورگ اتریش

نمایشگاهی‎ از آثار نفیس‎ نقـاشـان و كاریكاتوریست‎‎ های‎ ایرانی‎ به‎‎ مناسبت "هفته فرهنگی‎ایران"‎ در شهر اینسبـورگ‎ اتـریش برگزار می‎ شود.

به‎گزارش‎واحد مـركـزی‎خبـر،درایـن‎نمایشگاه‎‎‎كه به همت‎‎رایزنی‎‎فرهنگی سفـارت جمهوری‎اسلامی‎‎ایران‎‎در وین برگزارمی شود، 70 اثر كاریكاتور و هـمچـنیـن‎ 100قـطعـه‎اسلاید از مفاخر فرهنگی‎‎موجود در موزه‎ملی ایران‎‎و همچنین اسناد و مدارك‎مربـوط بـه‎روابـط ایران‎‎و اتریـش‎در طول‎قـرن 19 در معرض‎دید گذاشته‎خواهد شـد.

رایزن‎‎‎فرهنگی‎‎جمهوری‎اسلامی ایران در ویـن گفت‎: این‎نمایشگاه‎‎بر اساس‎برنامـه هــای‎این‎‎رایزنی‎‎برای‎معرفی وشناساندن فرهنگ‎و تمدن‎‎‎كهن كشورمان به‎مردم‎اروپا و اتریش‎ برپا می‎شود.

رقابت‎ سه‎‎ فیلم ‎ایرانی‎ درجشنواره شیكاگو

 سه‎ فیلم‎ ایـرانـی‎ بـرای‎ بـدسـت‎ آوردن‎‎ جوایز جشنواره‎ بین المللی‎ شیكـاگـو رقابت‎ میكنند .

سه‎‎‎فیلم‎ایرانی"‎بچه های‎نفت"‎ساخـتـه ابراهیم‎فروزش‎،"گل‎و پرنـده‎و خـورشـیـد" ساخته‎‎ بهرام‎ افتخار جواهری‎‎و"چوریی"ساختـه جواد اردكانی‎‎در نوزدهمین‎جشنواره‎رقابتی بین‎‎المللی‎كودكان شـیكـاگـو بـه‎نمـایـش‎گذاشته‎می‎شود.

به‎‎گزارش‎باشگاه خبرنگاران‎‎‎جوان این جشنواره‎‎‎‎معتبر سینمایی‎كـه بـه جشـنـواره كودكان‎‎شهرت‎دارد ، از 2 تا 12 آبان مـاه‎در آمریكا برگزار می‎شود .

در جشنواره‎امسـال‎ 220فیـلـم‎از 40 كشور جهان‎به‎‎نمایش‎گذاشته مـی‎شـود و در نهایت‎جایزه‎‎برتر با عنوان‎جایـزه حـقـوق‎كودكان‎‎و همچنین جـوایـز نقـدی‎و دیپـلـم‎افتخار به‎برگزیدگان‎تعلق‎خواهد گرفت‎ .

همچنین‎سه‎‎فیلم"‎باشو غـریبـه كـوچـك"‎ساخته‎‎بهرام‎بیضایی‎،"خانه دوسـت‎‎كجـاسـت" ساخته‎‎كیا رستمی‎و"ناصر الدین‎شاه اكتـور سینما" ساخته‎‎محسـن‎مخملبافدر دانشـگـاه هاروارد آمریكا اكران‎خواهد شد.

دایرة المعارف شعر معاصر فارسی تدوین می شود

دایرة العمارف شعر معاصر فارسی با همكاری هیأت تحریریه ای متشكل از پژوهشگران و كارشناسان و استادان دانشگاه های ایران در حال تدوین است .

علی محمد نجاتی سرپرست این پروژه تحقیقی و مؤلف این اثر به خبرنگار ما گفت :

این اثر در 5 جلد و به شیوه مرسوم دایره المعارف نویسی و به شكل مدخل های الفبایی تدوین می شود .

وی گفت : مطالعات ابتدایی و طرح اولیه این اثر دو سال قبل شكل گرفت و برای رسیدن به ساختار نهایی از نظر تركیب كیفی و محتوایی اثر و مدخل گزینی اجمالی ، ده ها ساعت جلسات مشورتی و مطالعاتی برای كسب نظریات استادان وصاحب نظران ، گفت وگو شده است .

پس از آن چندین ماه برای مأخذ شناسی و تهیه فهرست های جداگانه ازمنابع ، مداخل ،‌ عناوین و واژه ها وقت صرف شده و در عین حال فیش برداری و مطالعات تكمیلی همزمان ادامه پیدا كرده است .

نجاتی درباره ساختار تحریریه اثر گفت : تحریریه دایرة المعارف براساس یك تركیب تعریف شده از آغاز سال 81 با استقرار در دفتر انتشارات روزنگار ( ناشر اثر ) به صورت تمام وقت فیش برداری از منابع را آغاز كرده و تا كنون بر روی قریب به 500 عنوان از منابع در دسترس مطالعه شده و حدود 300 عنوان منبع مورد نیاز در طول كار شناسایی و فهرست شده است كه علاوه بر منابع مكتوب و دوره های نشریات از آغاز تا سال 1379 و كلیه منابع دیگر اعم از منابع الكترونیك یا شفاهی ، پایان نامه های دانشگاهی و در مواردی مصاحبه با افراد ، و نظایر آن نیز از جمله مآخذ مورد استفاده خواهد بود .

هیأت تحریریه و تألیف این اثر علاوه بر پژوهشگران و نسخه برداران كه با استقرار در دفتر تحریریه یا خارج از آن از جمله درمحیط های كتابخانه ای یا محیطهای دیگر به كار مطالعه منابع ، فیش نویسی و نسخه برداری مشغول هستند ، عبارتنداز :‌ دكتر سعید حمیدیان ، دكتر ایرج مهركی ، رشید كاكاوند ، علی محمد نجاتی و …

این مؤلف درباره زمان انتشار این اثر گفت : بر اساس توافق با نشر روزنگار جلد اول این اثر تا نمایشگاه بین المللی كتاب در سال آینده قرار است منتشر شود اما در عین حال این زمان قطعیت ندارد زیرا درباره این نوع پژوهش ها تعیین زمان دقیق عملاً میسر نیست .

به گفته علی محمد نجاتی این اثر  به لحاظ ساختاری و عوامل انسانی آن و گستردگی حیطه محتوایی آن، به نظر می رسد  به لحاظ شكل ارائه آن ( به عنوان دایره المعارف ) نخستین اثر از این نوع است و تألیف آن تا دو سال دیگر به طول خواهد انجامید و پس از آن هر سال یك جزوه ضمیمه به آن اضافه خواهد شد تا از نظر زمانی « به روز » باقی بماند .

پنجمین‎ نمایشگاه‎ بزرگ‎ كتاب‎ در مشهد

پنجمیـن نمـایـشگـاه‎ بـزرگ‎ كتـاب‎ خراسان‎‎ دوشنبه‎ شب‎ با حضور معاون فرهـنگـی‎ وزارت‎ فـرهنـگ‎ و ارشـاد اسـلامـی‎ در محــل‎ نمایشگاه‎های‎ بین‎المللی‎ مشهد گشایش‎ یافت‎ .

در این‎‎نمایشگاه‎ 30هزار عنوان كتاب‎از 650 ناشر سراسر كشور ارایه‎‎شده است‎.

در نمایشگاه‎‎‎بزرگ‎كتاب‎خراسان‎كه به مدت‎یك‎هفته‎دایر خواهد بود درمجمـوع 900 هزار جلد كتاب‎در زمینـه‎‎هـای‎مخـتلـف‎بـه نمایش‎گذاشته‎‎شده است‎ .

همچنین‎ 100ناشر خراسانی‎انتـشـارات‎خود را در این‎نمایشگاه‎‎‎عرضه كرده اند.

معاون‎سیاسی‎‎،اجتماعـی استـانـداری‎خراسان‎در مراسم‎گشایش‎نمایشگـاه‎گـفـت‎ :كتاب‎و كتابخوانی‎در جامعه‎مـا در غـربـت‎است‎و آمار و ارقام‎در این‎زمینه‎بسـیـار تكان‎دهنده‎است‎.

وی‎افـزود : ایـن‎در حالی‎است‎كه‎سهم‎ایرانیان‎در ایجاد فرهنگ‎و تمدن‎غالب‎بشریت‎سهم‎قابل‎توجه‎و مهـمـی‎بوده‎‎‎آن‎هم‎‎در زمانی‎‎كه دسترسی به عـلـم، تجربه‎‎و منابع‎بسیار سخـت‎و دشـوار بـوده است‎.

وی‎ایرانیان‎‎را پرچمـداران عـلـم‎در بسیـاری‎از رشتـه‎هـا چـون‎،طب‎،نجـوم‎،ریاضی‎،فلسفه‎و مانند آن‎دانست.

وی‎خاطر نشان‎‎كرد: علما و دانشمندان بزرگ‎ایرانی‎‎‎سهم‎‎بسزایی در علوم طبیعـی و غیره‎‎‎داشته اند و همین‎امر امروز موجب‎شده كه‎‎‎ما به گذشته تاریخ‎و تمـدن‎ایـرانـی‎و اسلامی خود‎افتخار كنیم‎.

وی‎‎كتاب‎را یكی‎‎از اصلیترین‎كالاهـای فرهنگی‎دانست‎‎و گفت: باید زمینه‎‎استفـاده همگان‎را از كتاب‎فراهم‎‎كنیم.

در طول‎برگزاری‎این‎نمایشگاه‎از خادمین‎نمونه‎‎كتاب‎اعم‎از چاپخانهدارها ، موسسات‎ انتشاراتی‎، مولـفیـن‎،‎ متـرجمـیـن، كتابفروشها و كتابداران‎تجلیل‎می‎شود.

تجلیل‎از خیریـن‎كتـابخـانـه‎سـاز و انجمنهای‎نمونه‎‎كتابخانه ها نیز بخشی‎دیگر از برنامه‎هاست‎.