تبیان، دستیار زندگی
زمین، گرچه ما نمی‏توانیم حرکت آن را حس کنیم، همواره در حال حرکت است. زمین دور خورشید می‏گردد، و این گردش یک سال تمام طول می‏کشد. در همین حال زمین به دور خود نیز می‏چرخد، و هر چرخش کامل 24 ساعت به طول می‏انجامد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طلوع و غروب خورشید
غروب

زمین، گرچه ما نمی‏توانیم حرکت آن را حس کنیم، همواره در حال حرکت است. زمین دور خورشید می‏گردد، و این گردش یک سال تمام طول می‏کشد. در همین حال زمین به دور خود نیز می‏چرخد، و هر چرخش کامل 24 ساعت به طول می‏انجامد. همچنان که زمین می‏چرخد، خورشید در معرض دیدش قرار می‏گیرد و چنین می‏نماید که خورشید در آسمان طلوع می‏کند. زمین از غرب به شرق می‏چرخد. بنابراین هنگام صبح خورشید را در شرق می‏بینیم که طلوع می‏کنند و هنگام عصر آن را در غرب می‏بینیم که غروب می‏کند.

محور چرخشی

زمین، گرچه ما نمی‏توانیم حرکت آن را حس کنیم، با سرعتی حدود 1600 کیلومتر در ساعت به دور خود می‏چرخد. هر خط مرکزی که چیزی به دور آن بچرخد محور نامیده می‏شود. محور زمین از قطب‏ها می‏گذرد. 5/8 دقیقه طول می‏کشد تا نور خورشید 150 میلیون کیلومتر را طی کند و به زمین برسد.

هنگامی شب می‏شود که نور خورشید، به آن بخشی از زمین که ما در آن زندگی می‏کنیم نمی‏تابد.

از زمین چنین می‏نماید که خورشید بین غروب و طلوع در آسمان حرکت می‏کند. اما در حقیقت این زمین است که حرکت می‏کند، نه خورشید.

زهرا سادات جلالی

تنظیم : بخش کودک و نوجوان

***************************************

مطالب مرتبط

لکه های داغ

کوچک‏ترین کشور دنیا در قلب شهر رم

خانه هایی از جنس استخوان و پشم

وقتی ستارگان می میرند

چرا مردم خالکوبی می کنند؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.