تبیان، دستیار زندگی
ستارگان پس از مرگ خود یا به صورت یک کوتوله سفید در می‏آیند، و پس از سرد شدن، محو می‏شوند، یا چیز دیگری را در فضا به وجود می‏آورند. ما نحوه مرگ انواع ستارگان را نوشتیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وقتی ستارگان می‏میرند

ستاره

ستارگان پس از مرگ خود یا به صورت یک کوتوله سفید در می‏آیند، و پس از سرد شدن، محو می‏شوند، یا چیز دیگری را در فضا به وجود می‏آورند. ما نحوه مرگ انواع ستارگان را نوشتیم.

1- همانطور که در قسمت بالا نوشته شده بود بیشتر ستارگان به صورت کوتوله‏های سفیدی در می‏آیند و پس از سرد شدن محو می‏شوند.

2- بعضی از ستارگان همچنان که می‏میرند ابرهای عظیمی از گاز در هوا «نشست» می‏دهند. این ابرها سحابی سیاره‏ای نامیده می‏شود.

ستاره

3- ممکن است بخشی از ستارگان به صورت یک ستاره نترونی باقی بمانند. ستارگان نترونی کوچکند اما به نحو شگفت‏انگیزی سنگین هستند. تکه‏ای به اندازه یک سر سوزن آن شاید هموزن یک خانه باشد!

4- بسیاری از بزرگترین، داغ‏ترین ستارگان که به غول‏های آبی موسومند معروفند، ممکن است بعضی از ستارگان از هم فرو بپاشند و به سیاه‏چاله تبدیل شوند. این نیروی جاذبه است که انفجاری غول‏آسا به ابر نواخته متلاشی شود.

سیاه‏چاله‏ها بسیار قوی هستند.

* توده‏های گاز داغ که زباله‏های خورشید نام دارند تا هزاران کیلومتر در فضا زبانه می‏کشند. بعضی از این زبانه‏ها ساعت‏ها و برخی دیگر روزها دوام می‏آورند.

* لکه‏های خورشیدی مناطق سردتر هستند که در سطح خورشید همچون لکه‏ای تیره به نظر می‏رسند. لکه‏های خورشیدی کم و بیش در هر 11 سال رخ می‏دهد.

* سطح خورشید نور سپهر (فوتوسفر) نامیده می‏شود. نور سپهر جامد به نظر می‏رسد اما در واقع مانند مه جوشان بسیار سفیدی است.

* خارج‏ترین لایه هاله کمرنگی است که در پیرامون خورشید تا میلیون‏ها کیلومتر در فضا گسترده شده است. این لایه را تاج خورشیدی می‏نامند.

* ممکن است میلیون‏ها سال طول بکشد تا انرژی حرارتی و نوری ای که در هسته آتشین خورشید تولید می‏شود به نور سپهر راه یابد.

خورشد

* هسته، یا مرکزخورشید از گازی موسوم به هلیوم تشکیل شده است. هسته خورشید داغ‏ترین بخش آنست. در اینجاست که انرژی حرارتی و نوری خورشید تولید می‏شود.

* خورشید پاهند برابر تمامی اجرام منظومه‏ی شمسی است.

زهرا سادات جلالی

تنظیم:بخش کودک و نوجوان

    *********************************

مطالب مرتبط

کاربرد ماهواره ها

چرا خورشید سرخ می شود؟

مراحل زندگی خورشید

زباله های فضایی خطرناک!

بشقاب پرنده چیست؟

آیا می دانستی؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.