سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مولف كتاب «چشم در چشم فرات» ویژگی این اثر را پرداختن به زندگی حضرت عباس(ع) پیش از وقایع عاشورا و همچنین نقش ایشان در جریان واقعه عظیم عاشورا و حمایت از حریم اسلام و ولایت دانست. وی گفت: كوشیده‌ام با نگاهی تاریخی به بررسی این شخصیت عظیم بپردازم
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

در گفت‌وگو با نويسنده كتاب «چشم در چشم فرات» عنوان شد

  علمدار كربلا؛ داناي سياست دوران حسنين(ع)
علمدار كربلا؛ دانای سیاست دوران حسنین(ع)

مولف كتاب «چشم در چشم فرات» ويژگي اين اثر را پرداختن به زندگي حضرت عباس(ع) پيش از وقايع عاشورا و همچنين نقش ايشان در جريان واقعه عظيم عاشورا و حمايت از حريم اسلام و ولايت دانست. وي گفت: كوشيده‌ام با نگاهي تاريخي به بررسي اين شخصيت عظيم بپردازم.

حجت‌الاسلام ابوالفضل هادي‌منش در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، اظهار داشت: تاكنون آثار و مقالات زيادي درباره زندگاني حضرت عباس(ع) به نگارش درآمده‌‌است كه تنها به نقش ايشان در قيام كربلا پرداخته و ديگر مقاطع زندگي‌شان را ناديده گرفته‌اند.

وي افزود: در كتاب «چشم در چشم فرات» با عنوان فرعي «بررسي زندگاني و نقش الگويي حضرت عباس(ع)» كوشيده‌ام با نگاهي تاريخي، اين شخصيت را مورد كندوكاو قرار دهم كه در اين بين بررسي جايگاه ايشان در ادعيه و زيارات، از نكات قابل توجهي است كه تاكنون به آن پرداخته نشده بود.

هادي‌منش ادامه داد: شناساندن بخش‌هاي ديگري از زندگي ايشان به‌ويژه پيش از واقعه عاشورا و فعاليت‌هاي سياسي آن حضرت در دوران خلافت امام علي(ع) و به‌ويژه دوران امام حسن مجتبي(ع) از انگيزه‌هايم براي تأليف اين اثر بود. ايشان در اين دوران در متن فعاليت‌هاي سياسي بودند و حكم بازوي راست امام حسن(ع) را داشتند.

نويسنده و پژوهشگر حوزه دين افزود: نكته قابل توجه ديگري كه در اين اثر به آن اشاره شده است، موضوع عدم اظهار نظر حضرت عباس(ع) براي منع امام حسين(ع) از رفتن به سوي كربلا بود. در تاريخ آمده است كه وقتي حضرت قصد حركت به سمت كربلا را داشتند و قيام در شرف وقوع بود، بسياري از افراد سرشناس و نزديكان آن حضرت به نيت خيرخواهي، ايشان را از شركت در اين قيام بازداشتند، اما حضرت عباس(ع) با توجه به نسبت برادري خود به سالار شهيدان، هيچ‌گاه ايشان را از رفتن به كربلا منع نكردند.

نويسنده كتاب «مشكات هدايت» ادامه داد: اين موضوع از نكات برجسته حضرت عباس(ع) است كه از ابتدا تا انتهاي قيام تنها تابع امام خود بودند و هيچ‌گاه زبان به اظهار نظر و خطاب به امام خود نمي‌گشودند.

هادي‌منش با بيان اين كه «تاريخ خالي از جانبدراي‌ درباره حضرت عباس(ع) نيست» اظهار كرد: اين جانب‌داري‌ها تا حدودي درباره معصومان(ع) نيز صادق است. واقعيت امر درباره علمدار كربلا اين است كه ايشان تا هنگامي كه موقعيت اجازه داد، توانايي‌هايشان را ثابت كردند و كمتر به اظهار نظر و توصيه به امام حسين(ع) پرداختند.

وي درباره منابع مرجع خود در نوشتن اين كتاب گفت: سعي‌ام بر اين بود كه از منابع دست اول تاريخي اعم از شيعه و سني استفاده كنم كه اغلب اين 194 منبع از منابعي است كه كمتر تحريف شده‌اند.

هادي‌منش در پايان گفت: كتاب «چشم در چشم فرات» توسط خانم مهدوي دامغاني، در حال ترجمه به زبان فرانسه است.

كتاب «چشم در چشم فرات» در سومين كنگره سراسري عاشورا به عنوان اثر برگزيده، شناخته شد.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین