تبیان، دستیار زندگی
یك متخصص گوش، حلق و بینی گفت: از آن ‌جا كه عفونت گوش ممكن است منجر به پاره شدن پرده گوش شود، باید درمان...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عفونت گوش منجر به پارگی پرده گوش می ‌شود

یك متخصص گوش، حلق و بینی گفت: از آن ‌جا كه عفونت گوش ممكن است منجر به پاره شدن پرده گوش شود، باید درمان این بیماری جدی گرفته شود.

دكتر نادر ساكی، متخصص گوش و حلق و بینی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان، اظهار داشت: گوش دارای سه بخش خارجی، میانی و داخلی است و عفونت در هر سه بخش به شكل‌ های مختلفی بروز می‌ كند.

عفونت گوش خارجی

وی افزود: عفونت در گوش خارجی به علت دست‌ كاری گوش، یا بروز دمل‌ های چركی كه در ابتدای گوش ایجاد و تمام مجرای گوش را فرا می ‌گیرد، به وجود می‌ آید.

عفونت گوش خارجی

این متخصص گوش، حلق و بینی ادامه داد: عمده علائم عفونت گوش خارجی درد شدید، گرفتگی و سنگینی گوش است. البته این عفونت، آسیبی به پرده گوش نمی ‌رساند.

در فصل تابستان میزان شیوع این عفونت به دلیل افزایش استفاده از استخر و شنا بالا می ‌رود و به همین دلیل به "عفونت گوش شناگران" معروف است.

ساكی تصریح كرد: عفونت گوش خارجی نیز به صورت مزمن و قارچی شدن گوش بروز می‌ كند كه عمده علائم آن خارش گوش است و گوش روزانه چند ساعت دچار خارش می ‌شود.

رئیس انجمن گوش، حلق و بینی خوزستان خاطرنشان كرد: عفونت قارچی گوش با معاینه گوش تشخیص داده می‌ شود و راه درمان آن دور نگه داشتن گوش از آب به وسیله پنبه آغشته به وازلین یا استفاده از گوشی به خصوص در هنگام شنا و مصرف داروهای ضد قارچ و خارش است.

عفونت ‌های گوش در تابستان به علت استفاده از استخر و شنا شایع ‌تر است.

عفونت گوش میانی

عفونت گوش میانی

وی ادامه داد: عفونت گوش میانی، پرده گوش و فضای میانی گوش را در بر می‌ گیرد كه با سرماخوردگی ایجاد می‌ شود.

این نوع عفونت معمولا در كودكی و شیرخوارگی بروز می ‌كند. عفونت با جمع شدن در پشت پرده گوش، باعث افزایش فشار به آن می ‌شود كه در صورت انتشار و تكثیر چرك، منجر به پاره شدن می‌ شود.

از علائم این نوع عفونت، سرماخوردگی، گوش درد و سنگین شدن گوش است.

این متخصص گوش، حلق و بینی گفت: در معاینه ی گوش، پرده گوش قبل از پارگی، كاملا قرمز است و با پاره شدن پرده گوش، چرك تمام گوش میانی و مجرای آن را فرا می گیرد.

دكتر ساكی اظهار داشت: در صورت عدم درمان عفونت گوش و عدم مراجعه به متخصص، به دلیل مجاورت گوش در كنار مغز و اعصاب صورت، این عفونت منجر به فلج شدن صورت و در صورت سرایت عفونت به مغز، منجر به مننژیت شود.

عفونت گوش داخلی

رئیس انجمن گوش، حلق و بینی خوزستان درباره عفونت گوش داخلی نیز گفت: بروز سرگیجه از عمده علائم عفونت گوش داخلی است كه دلیل بروز این عفونت، عفونت گوش میانی ناشی از پارگی پرده و یا رسیدن عفونت از طریق خون به داخل گوش است.

*مطالب مرتبط:

هر گوش دردی، عفونت گوش نیست

علایم و تشخیص التهاب گوش

عوامل ایجاد التهاب در گوش

پارگی‌ پرده‌ گوش‌

خطر پاك كردن گوش

درمان عفونت و درد گوش

گوش درد به دلیل عفونت گوش (اوتیت)

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.