تبیان، دستیار زندگی
ه : یوونتوس ایتالیا نام باشگاه : یوونتوسjuventus رئیس باشگاه : لوچیانو موگی آدرس سایت باشگاه : www.juventus.com تاریخ تاسیس باشگاه : 1897 میلادی نام استادیوم : دل آلپی رنگ لباس : سفید و سیاه ن...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

معرفی باشگاههای بزرگ جهان

این هفته :

یوونتوس ایتالیا

نام باشگاه :

یوونتوسjuventus

رئیس باشگاه :

لوچیانو موگی

آدرس سایت باشگاه :

www.juventus.comتاریخ تاسیس باشگاه :1897 میلادی

نام استادیوم :

دل آلپی

رنگ لباس :

سفید و سیاه

نام سرمربی :

مارچلو لیپی

یكی از بزرگترین تیمهای ایتالیایی ، تیم فوتبال یوونتوس شهر تورین است .

یوونتوس در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد . این تیم راه راه پوش ، همواره در تمامی مسابقات از امیدهای مسلم قهرمانی است .

شهر تورین دارای دوتیم مطرح است كه یكی تورینو و دیگری یوونتوس است و طرفداران افراطی آنان ، حساسیت خاصی روی تیمهای مورد علاقه خود دارند .

بدون چشیدن طعم شكست نمی توان از طعم دلپذیر پیروزی لذت برد. یوونتوس بیش ازهر تیم دیگری در دسته اول ایتالیا موفق ظاهر شده ولی در ازای كسب 27 عنوان قهرمانی، به همین میزان طعم تلخ ناكامی را چشیده و به همین دلیل از اوایل دهه 30 تاكنون هرگزعطش خود را برای پیروزی از دست نداده است. لیگ دسته اول ایتالیا در سال 1929 اعلام موجودیت كرد و یوونتوس در طی 30 سال ابتدایی تنها دوبار به قهرمانی رسید. این تیم در فصل 31-1930 به قطبی در فوتبال ایتالیا تبدیل شد. بازیكنانی مثللوئیز مونتی، ریموند اورسی و رناتوسزارینی در زمان مربیگریكارلو كاركانوی افسانه ای یوونتووس را پنج سال متوالی به قهرمانی رساندند.

مرگ غم انگیز ادواردو آنیلی، مالك یوونتوس در تابستان 1935 ناقوس پایان اولین دوره طلایی یوونتوس را به صدا در آورد قهرمانانی كه در پنج سال قبل مهره های كلیدی برای یوونتوس محسوب می شدند ناگهان تبدیل به بازیكنانی پا به سن گذاشته شدند و تیم هایی مانند بولونیا و تورینو در 13 فصل بعد قطب های جدید فوتبال ایتالیا را تشكیل دادند.

مرگآنیلی باشگاه را با مشكلات مالی مواجه كرد و به همین دلیل مسئولین به فكر پرورش جوانان افتادند. بدین ترتیب بازیكنان زیادی از جملهآلفردو فونی و پی یروراوا نام و آوازه ای برای خود پیدا كردند.

هر چند یوونتوس نتوانست در طی 13 سال به قهرمانی برسد ولی در عوض تنها دوبار در میان پنج تیم برتر جدول جای نگرفت.

درخشش تورینو

مونتی در سال 1940 در 39 سالگی بازنشسته شد. در حالی كه یوونتوس برای رسیدن به رده های بالایی جدول تلاش می كرد این تیم افسانه ای تورینو بود كه پس از جنگ جهانی دوم در لیگ ایتالیا به قطبی مهم تبدیل شد.

سانحه هوایی ناگوار سوپرگا در 4 مه 1949 ایتالیا را از یكی از بزرگترین تیم های تاریخ خود محروم كرد. اثرات این فاجعه بر روی تورینو بیش ازحد تصور بود. این تیم از آن زمان تنها یك بار موفق شد به قهرمانی لیگ برتر برسد. در عوض یوونتوس در آن سال قهرمان شد، فصل بعد در رده سوم قرار گرفت و در سال 1952 مجدداً قهرمانی را بدست آورد پس از این كه یوونتوس از نظر تعداد قهرمانی به جنوا رسید یك دوران ناكامی دیگر آغاز شد.

به نظر می رسید بازیكنانی مانندجان هنسن، ارمز موچینلی و جیام پی یرو بونیپرتیكه در قهرمانی یوونتوس برای نهمین بار نقش مهمی داشتند عطش خود را برای پیروزی از دست داده اند. اینتر با پذیرفتن سیستم جورجیو فونی توانست دو سال متوالی به قهرمانی دسته اول ایتالیا برسد و یوونتوس را تا رده دوم جدول پائین بكشد.

در سال 1954 ، به دنبال استعفایجیانی آنیلی، رئیس یوونتوس،هنسن و پارولاباشگاه را ترك كردند. یوونتوس در آن سال تا مكان هفتم جدول سقوط نمود.

سال بعد اوضاع بدتر شد و ویونتوس در حالی فصل را به پایان رساند كه تنها هفت امتیاز تا سقوط فاصله داشت.

سه مهاجم شاخص

یك سال دیگر طول كشید تا مجددا شانس به یوونتوس روی آورد. این تیم سرانجام در سال 1958 با تلاش سه مهاجم شاخص خود بونیپرتی، جان چارلز و عمرسیوری مجدداً به قهرمانی رسید. یوونتوس در سال 1961 دوازدهمین قهرمانی خود را جشن گرفت. این تیم تحت مربیگریلیوبیسا بروچیچ و رناتوسزارینی به سه قهرمانی رسید هر چند با رفتن سزارینی به ناپولی و انتخابگونارگرنبه عنوان مدیر فنی این دوران طلایی به پایان رسید. بونیپرتی، سمبل یوونتوس، پس از انجام 444 بازی بازنشسته شد و قهرمان بلا منازع ایتالیا در مكان دوازدهم جدول جای گرفت.

در دو فصل بعدی پائولو آمارال و مونز گلیو مربیگری یوونتوس را بر عهده گرفتند و با وجودی كه این تیم در مكان های دوم و چهارم جدول قرار گرفت ولی هر دو مربی از كار بركنار شدند هر چند بازیكن آرژانتینی هم مدت زیادی در یوونتوس نماند و در تابستان 1964 با روی كار آمدنهریبوتوهررا این تیم را ترك كرد. در اولین فصل حضورهررا، سیوری تنها 15 بار بازی كرد و به همین دلیل تصمیم گرفت به ناپولی برود. هررا در سال 1967 به همراه یوونتوس به قهرمانی لیگ دست یافت.

در چهار سال بعدی تمام سعی باشگاه مصروف استخدام بازیكنان جدید شد.

ولی در زمان مربیگریآرماندوپیكی جوان در سال 1971 بود كه یوونتوس تبدیل به یك قطب فوتبال گردید.فرانكو كوزیو، روبرتوبته گا، فابیون كاپلو و لوچیانواسپینوزی به تیم پیوستند و در كنار بازیكنانی مانندجوزپه فورینو، پیتروآناستازی، آنتونیو كوكوردو و فرانچسكو مورینی شالوده تیم اول را ریختند. متاسفانه پیكی نتوانست ثمره تلاش های خود را ببیند و فصل بعد جای خود را بهسستمیر ویچپالكداد. در آن سال یوونتوس به اولین قهرمانی از مجموع هفت قهرمانی در طی 11 سال دست یافت.

طولانی ترین دوران ناكامی

پس از دوران موفقیت آمیز اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80، طولانی ترین دوران ناكامی یوونتوس بعد از جنگ آغاز شد.

جیووانی تراپاتونی

پس از 11 سال مربیگری، قهرمانی در جام باشگاهای اروپا و شش بار قهرمانی در لیگ، یوونتوس را ترك كرد. پس از مدت كوتاهی ،میشل پلاتینی، اعجوبه فرانسوی جای او را گرفت. زمانی كه میلان با سرمایهسیلویوبرلوسكونی بار دیگر به قطبی در فوتبال ایتالیا و اروپا تبدیل می شد" بانوی یپر" با حسرت شاهد قدرت گرفتن این تیم بود.

در آن زمان یوونتوس امیدوار بود دینوزوف اسطوره ای در نقش یك ناجی ظاهر شود. هر چند وی در فصل 90-1989 تنها توانست به جام یوفا و جام حذفی ایتالیا دست یابد. سال بعددینووزف جای خود را بهلوئیجی مایفردی داد ولوكادی مونتزامولوبه عنوان معاون رئیس باشگاه انتخاب شد.

اگر میلان، آریگو ساكی را داشت،مونتزمولو را می شد" ضد ساكی"یوونتوس نامید.

لیپی وارد گود شد

پس از جام جهانی 1990، بازیكنان جدیدی مانندتوماس هسلرآلمانی وروبرتو باجو، بازیكن محبوب ایتالیایی ها به یوونتوس پیوستند.

هر چند در پایان یك فصل ناموفق یوونتوس در مكان هفتم جدول قرار گرفت و جواز حضور در جام باشگاههای اروپا را نیز بدست نیاورد. حتی بازگشت زوجتراپاتونی- بونیپرتیهم نتوانست قدرت میلان را كاهش دهد. روسای یوونتوس به دنبال كسب افتخارات بیشتری بودند و بدین ترتیبمارچلولیپی وارد گود شد.

رسیدنلیپی در سال 1994 با سقوط میلان همزمان بود. آنجلو پروتزی ، یورگن كوهلر ، اندریاس مولر، دیوید پلات و فابریسیو راوانلی از ستارگان این تیم بودند .

دوران شكست ناپذیری میلان به پایان رسید ولیپیآنقدر زیرك بود كه با آمیختن مهارت هایباجو با قدرتجیانلوكاویالییوونتوس را به جایگاه شایسته خود در دسته اول ایتالیا بازگرداند.

در چهار سال بعد، یوونتوس در بازی های داخلی و خارجی موفق ظاهر شد و در سال 1996 برای دومین بار به قهرمانی جام باشگاههای اروپا رسید. اگر چه با انتقاللیپی، یوونتوس سه سال دیگر در كسب هر گونه جام ناكام ماند. در سال 1999، پس از فتح نه جام،لیپیاعتماد بازیكنان را از دست داد و استعفا كرد وكارلوآنجلوتیكه دو فصل قبل پارما را به مكان دوم جدول لیگ دسته اول رسانده بود برای جانشینی وی انتخاب شد. هافبك سابق میلان وارث تیمی شد كه در اواسط جدول دست و پا می زد.

خریدهای نامناسب -زوران میركوویچ، خوان اشنایدر و ژوسلین بلانشار- و مصدومیت بازیكنان كلیدی باعث شد یوونتوس در پایان فصل در مكان ششم جدول قرار گیرد.

سال بعد یوونتوس جنگنده تر ظاهر شد. این تیم كه در بیشتر زمان فصل صدرنشین بود روز آخر قهرمانی را به لاتزیو واگذار كرد. فصل بعد این صحنه تكرار شد و این بار رم با اختلاف دو امتیاز، به قهرمانی رسید. در این سالها زیدان و اینزاگی از بهترینهای تورین بودند .

با توجه به این كه علی رغم صرف 30 میلیون پوند در پیش از آغاز فصل، یوونتوس بسیار زود با جام باشگاههای اروپا خداحافظی كرد مسئولین، به فكر یافتن جانشین مناسبی برای آنجلوتی افتادند.

بازگشت لیپی

لیپی در سال 2001 به یوونتوس بازگشت و بالافاصله سرمایه لازم برای خریدجیان لوئیجی بوفون،لیلیان تورام و پاول ندوددر اختیار وی گذاشته شد.

با حمایتلوچیانوموگی، روبرتو بته گا و آنتونیو گیرودو شانس مجددا به یوونتوس روی آورد و این تیم دو جام دیگر را به ویترین افتخارات خود افزود. به نظر می رسد عصر طلایی دیگری برای یوونتوس آغازشده است.

پیراهن یوونتوس

با ایستادن در زمین های ناتینگهام كاسل و مشاهده چشم انداز شهر، متوجه می شوید با محلی تاریخی، افسانه ای و فرهنگی روبروهستید.  مجسمه را بین هود در زیر آفتاب بعداظهر می درخشد و زندگی در خیابان ها موج می زند ولی فوتبال ناتینگهام در گذشته شاهد روزهای بهتری بوده است.

ناتس كانتی یكی از باشگاههایی است كه با مشكلات مالی دست به گریبان است وفارست نیز برای بازگشت به لیگ برتر هیچگونه امیدی ندارد. مدت ها از زمانی می گذرد كه برایان كلاف در سالهای 1979 و 1980 دو بار پیای به جام باشگاههای اروپا دست یافت.

شاید باور نكنید ولی ناتینگهام سالها نقش مهمی در فوتبال اروپا ایفا كرده است. در این شهر شگفت انگیز بود كه پیراهن یوونتوس شكل گرفت، همان پیراهنی كه اكنون در سرتاسر جهان شناخته شده است.

در قرن نوزدهم میدلندز تنها یك باشگاه به نام ناتس كانتی داشت كه در سال 1862 تاسیس شد و بازیكنان آن پیراهنی به رنگ مشكی و نارنجی می پوشیدند تا اینكهویلیام گان، رئیس باشگاه ، پیراهن جدیدی را برای این تیم در نظر گرفت: پیراهنی با خطوط عمودی سیاه و سفید كه اكنون نیز از آن استفاده می شود گان كه دوبار در تیم ملی انگلستان بازی كرد همچنین مالك یك فروشگاه لوازم ورزشی بود كه پیراهن فوتبال نیز می فروخت. درسال 1903،جان ساویج به عنوان نماینده یوونتوس از این فروشگاه دیدن كرد به وی ماموریت داده شده بود به دلیل جنس مرغوب پیراهن ها و نیز ادای احترام به ملتی كه ورزش زیبای فوتبال را به جهانیان عرضه كرد تعدادی پیراهن انگلیسی بخرد ( هر چند در این معامله مشكلاتی بروز كرد) از سال 1897 (تاریخ تأسیس یوونتوس) بازیكنان این تیم پیراهن صورتی روشن می پوشیدند. پس از اینكه در پایان سفری طولانی سرانجام محموله پیراهن ها به تورین رسید همگی شگفت زده شدند. كوچكترین اثری از رنگ صورتی دیده نمی شد! درون بسته پیراهن هایی با خطوط سیاه و سفید قرار داشت. به نظر می رسید كسی نمی داند دقیقاً چه اشتباهی روی داده است. دو تئوری وجود داشت: یا ساویج در مورد رنگ مورد نظر اشتباه كرده بود و یا اینكه گان تنها محموله در دسترس را برای یوونتوس فرستاده بود. به هر حال موضوع مهمی نبود زیرا هم بازیكنان و هم مقامات پیراهن ها را پسندیدند و بدین ترتیب پیراهن یوونتوس شكل گرفت.

بدیهی است كه در طول سالها در جنس و شكل پیراهن یوونتوس تغییراتی ایجاد شد پس از مدتی یقه های هفت جای خود را به یقه های بلند داد و مواد تركیبی جای مواد طبیعی را گرفت ولی طرح پیراهن ها تغییری نكرد.

اكثر باشگاههای ایتالیایی تا سالها بر روی پیراهن های بازیكنان از آرم خود استفاده نمی كردند ولی در دهه اخیر اوضاع تا حد زیادی تغییر كرده است. آنها با مشاهده باشگاههای انگلیسی نكات جدیدی آموختند. تیم پرطرفدار یوونتوس كه در دهه گذشته توسط شركت كاپاولوتو حمایت مالی می شد تصمیم گرفت با شركت آمریكایی نایك قراردادی 12 ساله امضا كند. نایك كه یك میلیارد پوند در فوتبال سرمایه گذاری كرده در جهان یكه تاز است. این شركت برای پیراهن های منچستر یونایتد كه بویژه در خاور دور فروش زیادی داشته مبلغ 303 میلیون پوند هزینه كرده است. یوونتوس و بخصوص آلساندرو دل پیه رو از محبوبیت زیادی در شرق برخوردارند. هنوز جزئیات پیراهن جدید یوونتوس اعلام نشده ولی آنچه مسلم می باشد این است كه همچنان دو رنگ باقی خواهد ماند.

یوونتوس درفصل 2002-2003 لیگ ایتالیا اول شد و در سالهای 1996 – 1985 به قهرمانی اروپا دست یافت . در كارنامه افتخارات این تیم ، قهرمانی جام یوفا در سالهای 1993 - 1990 و 1977 و قهرمانی جام برتردر سالهای 1996 و 1984  دیده می شود .

نفرات این فصل :

بوفون

چیمنتی

میرانته

ایپیاه

بریندلی

كامورانزی

كونته

دل پیرو

وی وایو

فررا

زامبروتا

فرزی

یولیانو

لگروتالیه

مارسكا

میكولی

مونترو

ندود

اولیویرا

پیسوتو

تاكیناروی

تورام

ترزه گد

تودور

زالایتا