سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
اسلام زن را جزء حقیقی و عضو کامل جامعه انسانیت قرارداد و او را از اسارت بیرون آورده ، آزادی اراده و عمل به وی بخشید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مقام و موقعیت زن

مقام و موقعیت زن

وقتی که خورشید اسلام از افق نیلگون این جهان سر زد و با فروغ درخشان خود جهان و جهانیان را روشنایی داد دنیا به دودسته متمایز منقسم بود:

یک دسته متمدن ، مانند امپراطوری بزرگ روم و شاهنشاهی ایران و ملل دیگر مانند مصر و حبشه و هندوچین که در میان این ملل زن حکم اسیر داشت. یعنی انسانی که آزادی اراده و عمل نداشت و از مزایای عمومی اجتماعی به کلی  محروم بود. ارث نمی برد ، عملش احترام نداشت ، در امور خوراک ، پوشاک ، مسکن ، ازدواج ، طلاق ، اقسام معاشرت، تصرف در اموال و غیرآن ها هیچ گونه آزادی و استقلال نداشت و هر نفسی که می کشید یا قدمی را برمی داشت با تصویب و اذن مرد می بایست انجام دهد و اگر مورد تعدی قرار می گرفت، مردان بایستی از طرف او اقامه دعوا بکنند و اعتنایی به ادعا و شهامت و سخن وی نبود.

مقام و موقعیت زن

دسته دیگر، ملل و اقوام عقب مانده مانند آفریقاییان و سکنه گوشه و کنار جهان بود که زن در میان این اقوام و قبایل اصلا انسان محسوب نمی شد بلکه طفیلی جامعه به شمار می رفت و در صف حیوانات استخدام و استثمار شده قرار داشت بار می کشید و صید می کرد و خدمت مردان و تربیت بچگان و پرستاری مریض ها می نمود و آتش شهوت شوهران یا کسانی را که شوهران می خواستند ، خاموش می کرد و گاهی در قحطی یا مهمانی های باشکوه با گوشت وی تغذیه می شد.

این بود اوضاع عمومی جهان آن روز که محیط عمومی ظهور اسلام بود .

محیط خصوصی آن که جزیرة العرب بود ، به علت این که اهالی آن سامان بادیه نشین بودند و در عین حال از خارج در میان ملل معظم روم وایران و حبشه و مصر محصور و از داخل با یهود یثرب و اطراف آن و نصارای یمن و عراق محصور بودند که بیشتر آن ها دبن و ثنیت را داشتند ، رسوم زندگی مردم آن سامان از مجموعه رسومات و مقررات این ملت ها ترکیب یافته و براثر کسرو انکسار ، طریقه ای شده بود که از همه طریقه ها نمونه هایی داشت.به همان ترتیب روم ، ایران و ملل دیگر زن را از عامه حقوق محروم قرارداده و همیشه تحت سرپرستی مطلق العنان مرد نگاه داشته بودند و هیچ گونه احترام اجتماعی برایش قائل نبودند. گذشته از این که بر اثر اخلاق بدویت ، اساسا زن را مایه عار می دانستند و از دختر بدشان می آمد و حتی قبیله بنی تمیم دخترها را زنده در گور می کردند.

 چنان که قرآن کریم به خصوص به این دو موضوع متعرض شده است وَإِذَا بُشِّرَ أَحَدُهُمْ بِالأُنثَى ظَلَّ وَجْهُهُ مُسْوَدًّا وَهُوَ كَظِیمٌ ، یَتَوَارَى مِنَ الْقَوْمِ مِن سُوءِ مَا بُشِّرَ بِهِ أَیُمْسِكُهُ عَلَى هُونٍ أَمْ یَدُسُّهُ فِی التُّرَابِ أَلاَ سَاء مَا یَحْكُمُونَ- نحل ، 59

«وقتی که یکی از آنها را با ولادت دختری مژده دادند درحالی که غیظ خود را فرو می برد ، رویش سیاه می شد و از بدی گزارش از چشم مردم پنهان می شد ، آیا او را با خواری همیشگی نگه دارد یا در خاک پنهانش کند چه حکم بدی است که می کنند».

وَإِذَا الْمَوْؤُودَةُ سُئِلَتْ ، بِأَیِّ ذَنبٍ قُتِلَتْ تکویر، 9

«روز قیامت از دختری که زنده به گور شده سوال می شود که با چه گناهی کشته شده است؟»

اسلام زن را جزء حقیقی و عضو کامل جامعه انسانیت قرارداد و او را از اسارت بیرون آورد.

مقام و موقعیت زن

 

در چنین محیطی ، اسلام زن را جزء حقیقی و عضو کامل جامعه انسانیت قرارداد و او را از اسارت بیرون آورده ، آزادی اراده و عمل به وی بخشید .

زن مانند مرد در ثروتی که گذشتگان به ارث می گذارند شرکت دارد و از پدر، برادر، عمو ، دایی ، همسر، و سایر خویشاوندان ارث می برد. آزاد است هر کار مشروع و زندگی معروف را برای خود انتخاب کند. عمل وی احترام اجتماعی دارد و با ارزش است حقوق خود را می تواند مطالبه و به مراجع صالح مستقیما مراجعه کند و در صورت تعدی اقامه دعوا نماید و شهادت اقامه کند ؛ در همه این مراحل که کلیات زندگی زن با آن ها تامین کامل می شود ، مرد هیچ گونه ولایت و قیومت و تحکمی نسبت به زن ندارد...

قسمتی از کتاب گزیده آثار علامه طباطبایی به کوشش سید محمد حسن حسینی ارسنجانی


جهت خرید از فروشگاه اینترنتی تبیان کلیک کنید.

جهت خرید نرم افزار چند رسانه ای کلیک کنید.

جهت خرید نرم افزارهای تبیان کلیک کنید.

جهت خرید قاب و تابلو کلیک کنید.

                                                                                                                                                             تنظیم: صادقی

 

 

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین