تبیان، دستیار زندگی
متخصصان تغذیه می گویند: رژیم غذایی كه برای دندان شما مضر است، می‌ تواند برای سایر اعضای بدن تان نیز مضر و نامطلوب باشد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رژیم غذایی مضر برای دندان ها، كل بدن را تهدید می ‌كند

غذاهای شیرین

متخصصان تغذیه می گویند: رژیم غذایی كه برای دندان شما مضر است، می‌ تواند برای سایر اعضای بدن تان نیز مضر و نامطلوب باشد.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، محققان تاكید دارند كه بروز بیماری‌ های دهان و دندان می ‌تواند نشان دهنده رژیم غذایی نامناسب باشد كه به سایر اعضای بدن نیز آسیب وارد می‌ كند.

سلامت دندان ها پس از رویش در دهان، بستگی به انواع غذای مصرفی و رعایت بهداشت دهان دارد.

پلاک دندانی، همان لایه نرم و چسبنده‌ای است که بر اثر مسواک نزدن بر روی دندان ها تشکیل می ‌شود. این پلاک‌های دندانی و میکروب های موجود در آن، عامل پوسیدگی دندان ها هستند. غذای مورد علاقه این میکروب ها مواد قندی است. هر بار که غذایی شیرین مصرف می ‌كنیم، میکروب های موجود در پلاک با استفاده از این مواد، اسیدهایی تولید می‌ كنند که سبب پوسیدگی دندان ها می ‌شود.

بنابراین می ‌توان گفت که غذاها و خوردنی ‌های شیرین دشمن اصلی دندان ها به شمار می ‌روند و با نخوردن آن ها می ‌توان از پوسیدگی دندان ها جلوگیری نمود.

از سوی دیگر پروفسور فیلیپ هوجوئل، استاد علوم بهداشت دهان و دندان در دانشكده دندانپزشكی دانشگاه واشنگتن در سیاتل دریافته است كه عكس این مطلب نیز صادق است. بدین معنی كه اگر شما از بهداشت و سلامت مطلوب دهان و دندان بهره‌مند نیستید، نشان می‌ دهد كه رژیم غذایی خوبی ندارید، چون مواد غذایی كه برای دندان‌ ها مضر هستند، برای سایر قسمت‌ های بدن نیز مضر می ‌باشند و مصرف آن ها باید محدود یا متوقف شود.

وی تاكید دارد:

رژیم غذایی با مواد قندی زیاد در كوتاه مدت باعث بروز مشكلات و بیماری‌ های دندانی می ‌شود، اما در بلندمدت خطر بروز بیماری های مزمن و خطرناك را به دنبال دارد.

حال باید گفت كه چه نوع مواد غذایی برای دندان ‌ها مضر هستند. دانپزشکان در تشریح این گروه از مواد غذایی متذكر می ‌شوند كه انواع کیک ها، شیرینی ‌ها، مرباها، آب‌نبات ها، آدامس ها و شکلات ها در واقع مواد قندی هستند كه سلامت دندان ها را به خطر می‌ اندازند و درعین حال هم چندان مورد نیاز بدن نیستند، بلكه حتی به بدن آسیب می رسانند و لذا باید مصرف آن ها را به حداقل رساند.

بسیاری از مردم به علت نخوردن صبحانه کافی در طول روز، مجبور به مصرف موادی از قبیل کیک، بیسکویت، شیرینی و یا شکلات می ‌شوند. همچنین بسیاری از والدین برای رفع گرسنگی کودک خویش در طول ساعت مدرسه، موادی از این قبیل در اختیار کودک قرار می ‌دهند. در حالی كه باید دانست این قبیل مواد خوراكی نه تنها باعث پوسیدگی دندان ها می ‌شوند، بلكه برای سلامت كل بدن مضر هستند.

پروفسور هوجوئل در این تحقیق روابط بین رژیم غذایی، بیماری ‌های دندانی و بیمارهای مزمن را در یك گزارش منتشر شده در مجله تحقیقات دندانی، مورد بازبینی قرار داد.

وی در تحقیقات خود به این نتیجه رسید كه كربوهیدرات‌ها و قند، هم برای دندان ‌ها و هم برای سلامت عمومی بدن مضر هستند و در نتیجه مصرف این قبیل مواد باید محدود شود.

*مطالب مرتبط:

مواد غذایی موثر در پوسیدگی دندان و جلوگیری از آن

نقش تغذیه در سلامت دهان و دندان

تغذیه و دندان های سالم کودک

چرا باید قند و شکر را کم مصرف کنیم؟

آیا شکر برای سلامتی مضر است؟

توصیه های کاربردی برای کاهش مصرف قند

نقش کربوهیدارت ها در سلامتی انسان

چه غذاهایی را باید کم خورد؟

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.