سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پنجمین درس گفتارهای شهر کتاب درباره سعدی به بحث «تاثیر فردوسی بر سعدی» اختصاص دارد كه منصور رستگار فسایی، عصر روزچهارشنبه ۳۱ تیر در این‌باره در این مركز فرهنگی سخن خواهد گفت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 تاثير شاهنامه فردوسي بر آثار سعدي بررسی می‌شود
 تاثیر شاهنامه فردوسی بر آثار سعدی بررسی می‌شود

پنجمين درس گفتارهاي شهر کتاب درباره سعدي به بحث «تاثير فردوسي بر سعدي» اختصاص دارد كه منصور رستگار فسايي، عصر روزچهارشنبه ۳۱ تير در اين‌باره در اين مركز فرهنگي سخن خواهد گفت.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، در اين درس‌گفتار دکتر منصور رستگار فسايي به اسطوره‌ها و حماسه‌هاي ملي ايراني و تاثيري که شناخت سعدي در شناخت آثار حماسي و حماسه‌سرايي فردوسي دارد، مي‌پردازد و اين جنبه از سخنوري سعدي را شرح مي‌دهد.

شهر کتاب از علاقه‌مندان به شركت در اين درس‌گفتار دعوت کرده است عصر روز چهارشنبه ۳۱ تير ساعت ۱۷ به مرکز فرهنگي شهرکتاب به نشاني خيابان شهيد بهشتي، خيابان شهيد احمد قصير (بخارست)، نبش کوچه سوم مراجعه کنند.

سعدي شيرازي شاعر و نويسنده پارسي‌گوي ايراني است كه مقام والايي نزد اهل ادب دارد تا آنجا كه به وي لقب استاد سخن داده‌اند. آثار معروف اين شاعر فرزانه کتاب «گلستان» در نثر و «بوستان» در بحر متقارب و نيز «غزليات» وي است.

بوستان کتابي منظوم در اخلاق و در بحر متقارب ‌است كه در ۱۰ باب «عقل، تدبير و راي»، «احسان»، «عشق، مستي و شور»، «تواضع»، «رضا»، «قناعت»، «عالم تربيت»، «شکر بر عافيت» و «توبه و راه صواب» و «مناجات» گردآوري شده است.

گلستان ديگر اثري است که يک سال پس از اتمام بوستان، سعدي آن را به نثر آهنگين فارسي در هشت باب «سيرت پادشاهان»، «اخلاق درويشان»، «فضيلت قناعت»، «فوائد خاموشي»، «عشق و جواني»، «ضعف و پيري»، «تاثير تربيت»، و «آداب صحبت» نوشته است.

رستگار فسايي معتقد است كه فردوسي انسان روزگار اميد است، روزگاري كه تمدن ايراني شكل مستقلي مي‌يابد و بعد از سه، چهار قرن هويت ايراني شكل مي‌گيرد و احيا مي‌شود و ايران به هويت ديرينه خود رنگ و روي تازه مي‌دهد.

دکتر منصور رستگار فسايي از استادان به‌نام حوزه تاريخ و جغرافيا به‌ويژه در عرصه فارس‌شناسي است و سال‌هاست به نگارش مقالات پژوهشي و تصحيح متون مشغول است. اصلي‌ترين كتاب وي تصحيح کتاب «فارسنامه ناصري» است.

۸ جلد از طرح بازنويسي متون كه در انتشارات ميراثبان منتشر شده بازنويسي شاهنامه فردوسي است كه دكتر منصور رستگار فسايي با نثر فارسي شيرين آن را به رشته تحرير درآورده است و مي‌تواند براي گروه سني کودک و نوجوان سودمند باشد.

«از پادشاهي كيومرث تا پادشاهي كيقباد»، «پادشاهي كيكاوس»، «پادشاهي كيخسرو»، «داستان يازده رخ»، «از پادشاهي لهراسب تا پادشاهي دارا»، «از پادشاهي اسكندر تا پادشاهي بهرام گور»، «از پادشاهي يزدگرد بهرام تا پادشاهي هرمزد انوشيروان»، «از پادشاهي خسرو پرويز تا پايان پادشاهي يزدگرد» از جمله بازنويسي شاهنامه به قلم رستگار فسايي است.

«قابوس نامه»، «تاريخ بيهقي»، «بهارستان جامي»، «جامع الحكايات»، «كليله و دمنه»، «تمهيدات عين‌القضات»، «هفت پيكر نظامي»، «مرزبان نامه» و «كيمياي سعادت» از جمله آثاري است كه فسايي آن‌ها را بازنويسي كرده است.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین