تبیان، دستیار زندگی
در جلسه كمیته هماهنگی و نظارت مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران چند پیشنهاد ارائه شد كه مهم ترین آنها حذف...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چند پیشنهاد برای كاهش آلودگی هوا

آلودگی هوا

در جلسه كمیته هماهنگی و نظارت مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران چند پیشنهاد ارائه شد كه مهم ترین آنها حذف موتور‌سوارها از خیابان‌ها و تغییر ساعت كار ادارات بود.

مشاور محیط زیست معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران در جلسه كمیته هماهنگی و نظارت مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران با ارائه پیشنهاد ممنوعیت تردد موتورسیكلت‌ها در محدوده‌های طرح ترافیك و زوج و فرد به مدت یك ماه، دلیل پیشنهاد خود را ایجاد بی‌نظمی در تردد و ترافیك در خیابان‌ها توسط موتورسواران عنوان كرد كه عامل 25 درصد آلودگی هوا هستند.

وحید نوروزی در عین حال خودروهای كاربراتوری را از عوامل اصلی آلودگی هوا ذكر كرد و خواستار محدودیت تردد آنها در سطح شهر شد.

نوروزی همچنین بر تعطیلی مهدهای كودك در شرایط اضطراری بودن آلودگی هوای تهران تاکید کرد.

حیدرزاده، مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست نیز با حضور در این جلسه، بررسی طرح جامع ترافیك را به عنوان اولین پیشنهاد خود مطرح و به موضوع تغییر ساعات كار ادارات برای كاهش ترافیك و آلودگی هوا تاكید كرد.

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه «پیام كوتاه» از طریق شركت كنترل ترافیك از 29 دی ماه امسال از بیماران قلبی، جانبازان شیمیایی و كهنسالان خواست، تا با ثبت‌نام در وب سایت موجود، پیام‌های كوتاه پیش‌بینی وضعیت آلودگی هوا را دریافت كنند.

خودرو

رشیدی، مدیرعامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران ـ نیز پیشنهاد تردد خودروهای پاك به محدوده طرح ترافیك و زوج و فرد در مواقع اضطراری آلودگی هوا را با نیت كاهش بار آلودگی هوای تهران ارائه کرد.

همچنین نواب‌زاده كه به عنوان نماینده شورای عالی ترافیك در جلسه شركت كرده بود، در پاسخ به پیشنهاد نوروزی در مورد تعطیلی مهدهای كودك آن را امری امكان‌ناپذیر دانست و ارائه خدمات رفاهی مهدهای كودك به خانواده‌ها، بالاخص والدین كارمند را دلیل گفته‌های خود عنوان كرد.

محمدرضا محمودی، نماینده ستاد حوادث غیرمترقبه نیز خطاب به نمایندگان دستگاه‌های حاضر در این جلسه ، اذعان كرد: از هفته گذشته تاكنون، مكاتباتی با معاون اول رییس جمهور در زمینه‌ اجباری شدن معاینه فنی خودروهای ادارات انجام شده و همچنین با ادارات نیز مكاتباتی برای كاهش درجه حرارت ساختمان‌های اداری و با شهرداری برای حذف عوامل انسداد معابری همچون قلهك كه آلودگی هوا در آنجا بیشتر است، داشتیم، اما عملیاتی شدن چنین درخواست‌هایی را حداقل در اداراتی كه نمایندگانشان امروز در این جلسه حضور دارند، ندیدیم.

یوسف درون‌پرور، سرپرست معاونت عمرانی استانداری تهران نیز در پایان این جلسه با جمع‌بندی موضوعات مطروحه به تك تك پیشنهادات ارائه شده، پاسخ داد.

درون پرور، ممنوعیت پارك خودرو در دو ایستگاه قلهك و آزادی را از مصوبات این جلسه اعلام كرد و با تاكید بر وجود آلودگی هوا طی هفته جاری از استفاده‌كنندگان خودروهای شخصی خواست در صورت امكان از حمل و نقل عمومی استفاده كنند. همچنین از شهرداری تهران نیز خواستار افزایش ساعات كاری شركت واحد اتوبوسرانی شد.

معاون امور عمرانی استانداری تهران، در این جلسه از پلیس راهور، كنترل هر چه بیشتر بر روی مبادی طرح كنترل ترافیك و زوج و فرد بالاخص منطقه قلهك و آزادی را خواستار شد.

اتوبوس

درون‌پرور در مورد بحث ویرایش و اصلاح دستورالعمل‌ كمیته اضطراری آلودگی هوا نیز از اعضای پیشنهاد دهنده، خواست تا پیشنهادات خود را برای ویرایش این دستور ارائه دهند. همچنین خطاب به رسانه‌ها و صدا و سیما نیز گفت: موضوع استفاده نكردن از خودروهای شخصی را با فرهنگ‌سازی به مردم آموزش دهید.

وی در این جلسه، اداره كل حوادث غیرمترقبه استانداری را نیز موظف كرد، موضوع تغییر ساعت كار ادارات را مورد بررسی و مطالعه قرار داده و نتایج آن را ارائه دهند.

همچنین خواستار ارائه پیشنهاد ایجاد محدودیت تردد خودروهای آلوده‌كننده از جمله خودروهای كاربراتوری، موتورسیكلت‌ها و خودروهای تك‌سرنشین حتی‌الامكان در محدوده طرح ترافیك و زوج و فرد را پس از بررسی كارشناسی شد.

یكی دیگر از مصوبات جلسه كنونی، برگزاری جلسات بررسی و كنترل آلودگی هوای تهران هر ماه یك‌بار پس از گذراندن سه ماه پایان سال بود.

درون‌پرور، همچنین از شهرداری تهران خواست در بزرگراه‌های حكیم، همت، رسالت و مدرس خط ویژه اتوبوس را طراحی و اجرا كند كه نوروزی در این باره گفت: شهرداری آمادگی كامل را به شرط ارائه اتوبوس‌های لازم دارد.

همچنین در این جلسه بحث خروج برخی وزارتخانه‌ها از شهر تهران مطرح شد كه بررسی این پیشنهاد نیز به جلسه بعدی این كمیته موكول شد.

*مطالب مرتبط:

فصل آلودگی هوا و سلامت انسان

فیلترهای هوا علیه آلودگی هوا

روزهای آلودگی هوا بیشتر مایعات بنوشید

آلودگی هوا همچنان قربانی می گیرد

افزایش شدید آلودگی هوا ی تهران و راه كارهای تغذیه ای

بررسی نقش موثر تغذیه در کاهش عوارض ناشی از آلودگی هوا

آلودگى هوا و اثرات احتمالى آن بر سلامتى

پژوهش ورزشی در خصوص هوای آلوده

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.