سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
کتاب سیر تحول اندیشه‌ سیاسی ولایت فقیه در فقه سیاسی شیعه از سوی مرکز نشر اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سیر تحول اندیشه‌ سیاسی ولایت فقیه در فقه سیاسی شیعه منتشر شد
سیر تحول اندیشه‌ سیاسی ولایت فقیه در فقه سیاسی شیعه منتشر شد

کتاب سیر تحول اندیشه‌ سیاسی ولایت فقیه در فقه سیاسی شیعه از سوی مرکز نشر اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، کتاب سیر تحول اندیشه‌ سیاسی ولایت فقیه در فقه سیاسی شیعه به بررسی اقوال و آرای فقهای بزرگ و برجسته از زمان آغاز غیبت کبرای تا عصر حاضر پرداخته و آن را به پنج دوره تقسیم کرده که در هر یک از این دوره‌ها بخشی از روند تکاملی آن طی می‌شود.

 

در این پژوهش نظرات فقیهان در دو حوزه‌ کلام و فقه مورد وارسی قرار گرفته است. حوزه‌ کلام و مباحث مربوط به امامت و حکومت که در بسیاری از تحقیقات پیرامون ولایت فقیه مغفول واقع شده، بخش مهمی از پیشینه‌ نظریه‌ ولایت فقیه را تشکیل می‌دهد.

در حوزه‌ فقه نیز، در مباحث مربوط به دولت و حکومت در فقه شیعه همچون خمس، زکات،‌ امر به ‌معروف و نهی‌از منکر، نماز جمعه، ‌قضا، شهادت، حدود، دیات، وصیت، حجر، اوقاف، حاکم جائر و پذیرش یا عدم پذیرش ولایت از جانب وی به این بحث پرداخته شده و از مجموع این مباحث نمودار حرکتی ولایت فقیه ترسیم می‌شود.

 

حاكمیت نظریه‌ ولایت فقیه پس از پیروزی انقلاب اسلامی فتح باب جدیدی در حوزه‌ی مباحث اندیشه‌ سیاسی شیعه است. این نظریه كه توانسته بود نظریات رقیب را كنار زده و از فضای پژوهش و تئوری به عرصه‌ عمل و اجرا پا نهد، سؤالات فراوان و تأملات جدیدی را پیش روی خود می‌دید و به دلیل مطالعات جدیدی كه در این حوزه صورت می‌گرفت، قضاوت‌های نو و البته متفاوت و گاه متضاد را نیز به دنبال داشت. برخی این نظریه را حاصل استنباط فقهای متأخر و ابتكاری از سوی آنها دانستند. عده‌ای دیگر درباره‌ گستره و قلمرو آن به ایجاد سؤال پرداخته و حتی گاه به نازل‌ترین سطح از اختیارات تنزل دادند و برخی نیز آن را به نخستین مراحل شكل‌گیری فقه سیاسی شیعه متصل كردند.

تحقیق حاضر بر آن است  نشان دهد همان‌گونه كه رشد و نمو یك دانه به تمهید مقدمات و عوامل گوناگون وابسته است، رشد و بالندگی هر اندیشه‌ای نیز مقدمات خاص خویش را می‌طلبد. به عبارت دیگر با در نظر گرفتن همه‌ عوامل، قراین و مقتضیات زمانی و مكانی می‌توان سخن و اندیشه‌ای را فهمید و درباره‌ آن به داوری نشست كه این قاعده‌ی كلی و شامل هر اندیشه‌ای است. در مباحث اندیشه‌ی سیاسی به طور عام و ولایت‌فقیه به طور خاص نیز همین قاعده جاری و ساری است. بنابراین تنها با نگاه تركیبی منظومه‌ای و همه‌جانبه در این حوزه می‌توان به قضاوت و بینش صحیحی از آن دست پیدا كرد.

کتاب سیر تحول اندیشه‌ سیاسی ولایت فقیه در فقه سیاسی شیعه نوشته حجت الله علی محمدی در 380 صفحه و با شمارگان دو هزار نسخه برای نخستین بار در سال جاری از سوی از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین