تبیان، دستیار زندگی
هابل نام خانوادگی «ادوین هابل» دانشمند علوم نجوم است که دانشمندان به پاس خدمات او به علم نجوم، نام او را بر روی تلسکوپ فضایی عظیمی نهادند. هابل از کی در فضا قرار دارد؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هابل کیست؟ هابل چیست؟

هابل نام خانوادگی  «ادوین هابل» دانشمند علوم نجوم است که دانشمندان به پاس خدمات او به علم نجوم، نام او را بر روی تلسکوپ فضایی عظیمی نهادند.

ادوین هابل

هابل از کی در فضا قرار دارد؟

تلسکوپ فضایی هابل در سال 1990 میلادی (1369 هجری شمسی) توسط فضاپیمای دیسکاوری در مدار قرار گرفت. البته فکر درست کردن تلسکوپ هابل به سال 1923 میلادی بر می‏گردد و حتی قرار بود اولین بار در سال 1983 میلادی (1362 هجری شمسی) هابل در فضا قرار بگیرد اما به دلیل مشکلات فنی این کار به عقب افتاد.

هابل 14 متر طول، 5 متر عرض و حدود دوازده هزار کیلوگرم وزن دارد.

هابل

هابل چه تجهیزاتی دارد؟

این تلسکوپ تجهیزات بسیار پیشرفته‏ای با خود همراه دارد مثلاً:

1- دوربین پیشرفته نقشه‏برداری که کم‏ترین کار آن مشاهده و بررسی آب و هوا است. اما کار اصلی آن بررسی سیارات منظومه شمسی و نقشه‏برداری از فضاست.

2- دوربین‏های طیف‏نگار. فرو سرخ، میدان باز و سیاره‏ای. هر یک از این دوربین‏ها درون خود دنیایی از فن‏آوری پیچیده را دارا هستند و بسیار کارآمد می‏باشند.

3- دوربین موضوع‏های کم نور، دستگاه پیشرفته‏ای که از اشیاء با نور کم، تصاویری با جزییات دقیق ثبت می‏کند.

4- حسگرهای فوق پیشرفته. این حسگرها، هابل را روی ستارگانی که باید هابل آنها را ببیند، قفل می‏کند با این حسگرها، اندازه‏گیری‏های دقیقی هم در فضا انجام شده است.

هابل کار دانشمندان را بسیار راحت کرده است. آنها می‏توانند فاصله بین ستارگان را دقیق اندازه‏گیری کنند. همچنین سن جهان و آینده آن با استفاده از تلسکوپ ‏هابل بهتر قابل پیش‏بینی شده است. حتی با این تلسکوپ، بشر توانسته است کهکشان‏هایی که از ما میلیاردها سال نوری فاصله دارند را هم ببیند.

هابل

تنظیم : بخش کودک و نوجوان

*********************************************

مطالب مرتبط

کرم پادار

هوا،عنصر زندگانی

راه شیری

نپتون و پلوتو

مثلث برمودا

مشتری،اورانوس،زحل

منظومه شمسی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.