تبیان، دستیار زندگی
وقتی شما عمل دم را انجام می‌دهید، ماهیچه‌ها سبب می‌شوند قفسه‌ی سینه منبسط شود. انبساط قفسه‌ی سینه ریه‌ها را به همین كار وامی‌دارد. وقتی این اتفاق می‌افتد، هوا به درون ریه‌ها كشیده می‌شود.....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ماكت ریه‌ها

*توصیه می‌شود برای این فعالیت پژوهشی اولیاء محترم نیز كمك كنند*

وقتی شما عمل دم را انجام می‌دهید، ماهیچه‌ها سبب می‌شوند قفسه‌ی سینه منبسط شود. انبساط قفسه‌ی سینه ریه‌ها را به همین كار وامی‌دارد. وقتی این اتفاق می‌افتد، هوا به درون ریه‌ها كشیده می‌شود.

ماكتی برای نشان دادن این حالت بسازید.

وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز

بطری پلاستیكی بزرگ شفاف، اتصال سه‌راهی لوله‌های خانگی، گل‌ مدل‌سازی، دو عدد نواركشی، لوله پلاستیكی، سه عدد بادكنك كوچك، قیچی.

1- لوله پلاستیكی را در یكی از ورودی‌های اتصال لوله خانگی وارد كنید. اگر لازم بود از گل مدل‌سازی برای عایق كاری این اتصال استفاده نمایید. بادكنك‌ها را به وسیله نوارهای كشی به دو سر دیگر اتصال وصل نموده و مطمئن شوید كه اتصال بین آن‌ها كاملا محكم و عایق است.

ماكت ریه‌ها

2- به دقت 5/2 سانتی‌متر از ته بطری را با قیچی ببرید. مطمئن شوید لبه بریده شده توسط قیچی كاملاً صاف و هموار است. بادكنك‌ها و اتصال را در داخل بطری جاسازی نمایید. لوله پلاستیكی را با استفاده از گل مدل‌سازی، به دهانه بطری چسبانده و عایق‌بندی كنید تا هوایی از محل اتصال نفوذ ننماید.

ماكت ریه‌ها

3- در قسمت دهانه‌ی بادكنك سوم یك گره ایجاد نموده و سپس آن‌را به دقت به دو نیمه (به طور عرضی) ببرید. به آرامی بخش گره‌دار بادکنک را روی ته بطری بكشید و تمام لبه‌های آن‌را بكشید تا بادكنك در حد ممكن مانند پوسته طبل كشیده شود. اكنون آن‌را با استفاده از گره نگه‌دارید.

ماكت ریه‌ها

4- بادكنك پایینی در نقش دیافراگم، یعنی ماهیچه‌ اصلی تنفس است. آن‌را به سمت پایین بكشید؛ آن‌گونه كه انگار عمل دم را انجام می‌دهید. این كار سبب كاهش فشار هوا در بطری می‌شود. هوا از خارج به سرعت وارد شده و باعث انبساط دو بادكنك می‌شود (درست مانند ریه‌های واقعی در قفسه سینه شما)

ماكت ریه‌ها

تنفس

وقتی عمل دم را انجام می‌دهید، شش‌ها بزرگ‌تر شده و هوا را به داخل می‌كشند. وقتی بازدم می‌كنید، شش‌ها به اندازه كوچكتر خود باز می‌گردند.

ماكت ریه‌هاماكت ریه‌ها

بازگشت