سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
برای فراهم آوردن محیط خانوادگی آرامی برای خود و دیگران، این روش بی اندازه مؤثر است. اساس آن ناشی از درک این مطلب است که هنگامی که انتظار وقوع اتفاقی را داریم، از وقوع آن کمتر تعجب می کنیم و عکس العمل کمتری نسبت به آن بروز می...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

انتظار وقوع آن را داشته باشید

 

 

برای فراهم آوردنمحیط خانوادگی آرامی برای خود و دیگران، این روش بی اندازه مؤثر است. اساس آن ناشی از درک این مطلب است که هنگامی که انتظار وقوع اتفاقی را داریم، از وقوع آن کمتر تعجب می کنیم و عکس العمل کمتری نسبت به آن بروز می دهیم. علاوه بر آن، وقتی منتظر وقوع اتفاقی هستیم ( مانند زمانی که منتظر هستیم که چیزی بریزد ) ولی پیش نمی آید، خوشحال می شویم. به عبارت دیگر، قدر این واقعیت که بیشتر اوقات آنچه می خوریم و می آشامیم روی زمین نمی ریزد، را بیشتر بدانیم تا زندگی باآرامش ادامه یابد. مشکل تأکید و تمرکز ما بر استثنائات آزار دهنده است.

 

دفعه آخری که شما یا یکی از افراد خانواده لیوان شیر و یا چای خود را روی فرش ریخت فکر کنید. چه عکس العملی نشان دادید؟ احتمالاً احساس ناراحتی و استرس پیدا کردید. اگر به جای آنکه فرض کنیم هیچ چیز نباید بریزد، توقع ریختن آن را داشته باشید ، آیا حتمی بودن این امر را می پذیرید؟ پس اتفاق همان است ولی برداشت فکری شما فرق کرده است. منظور این نیست که شما ریختن آن را دوست دارید، بلکه فقط اشکالی در این امر نیست و شما آن را می پذیرید. بدیهی است که از زمان ریختن آن بی اطلاع هستید ولی به احتمال زیاد در مقطعی از زمان این اتفاق روی می دهد. احتمال دارد امروز، هفته آینده یا سه سال دیگر این اتفاق رخ دهد. این سیاست شما را برای لحظه ای حتمی آماده می کند.

 

 

این تشبیه به هر واقعه آزار دهنده مشابهی که هر روز در منزل روی می دهد قابل تعمیم است. (مثلاً چیزی بر وفق مراد نیست، می شکند، بی نظمی بزرگی پیش می آید، کسی وظیفه خود را به خوبی انجام نمی دهد و یا هر اتفاق مشابه دیگری!) نکته آن است که هنگامی که توقع وقوع امری را دارید از رخ دادن آن متعجب نمی شوید. نگران نباشید که با توقع وقوع آن، رخ دادن آن راتشویق می کنید. نه، چون ما درباره "تصویر سازی" وقوع اتفاق یا تشویق آن به هر نحوی صحبت نمی کنیم. ما به ارمغان پذیرفتن یا یادگیری پذیرش مسائل آن طور که هست اشاره می کنیم، نه آن که با فکر مداوم در این مورد که امور دقیقاً بر وفق مراد ما باشد به خوشبختی خود صدمه برسانیم. ببینید وقتی که توقع ریختن چیزی را دارید چه روی می دهد. مطمئناً دفعه بعد که اتفاق مشابهی پیش آید احساسآرامش بیشتری خواهید کرد.
منبع: از کاه کوه نسازید

تهیه و تنظیم برای سایت تبیان - زهره پری نوش

 

 

 

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین