سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
جنبش مقاومت اسلامی لبنان با صدور بیانیه ای از پرواز اولین هواپیمای حزب الله به نام مرصاد 1 خبر داد. این هواپیما در ساعت 30/10 صبح روز یکشنبه 7/11/2004 میلادی اولین پرواز شناسایی خود را بر فراز شهرک های صهیونیست نشین تا شهرک ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اولین هواپیمای حزب الله لبنان به پرواز در آمد


جنبش مقاومت اسلامی لبنان با صدور بیانیه ای از پرواز اولین هواپیمای حزب الله به نام مرصاد 1 خبر داد.

این هواپیما در ساعت 30/10 صبح روز یکشنبه 7/11/2004 میلادی اولین پرواز شناسایی خود را بر فراز شهرک های صهیونیست نشین تا شهرک ساحلی نهاریا انجام داد و سالم به پایگاه خود بازگشت.

این دستاوردی بسیار بزرگی برایمقاومت اسلامی لبنان و پاسخی طبیعی به نقض مکرر فضای لبنان از سوی دشمن صهیونیست به شمار می رود.

بار دیگر مقاومت اسلامی، دشمن را غافلگیر کرد و برتری خود را در جنگ چند ده ساله با صهیونیست ها به نمایش گذارد. مقاومت اسلامی با این اقدام شکستی سنگین را به دشمن وارد کرده و ثابت کرد که دشمن آن گونه که می گویند بر آسمان منطقه سیطره ندارد و معادلات قبلی همگی بر هم خورده است.

حزب الله این هواپیما را بدین جهت ساخت تا مانع از ادامه نقض حریم هوایی لبنان توسط اشغالگران شود که این پیروزی در گزارش های رسانه های گروهی رژیم اشغالگر قدس نمایان شد هم چنین فرماندهان اشغالگر و مقامات امنیتی تل آویو با اعتراف به شکست خود، بر پیروزی مقاومت اسلامی در این زمینه صحه گذاردند.

لذا چند نکته باید در این زمینه مورد یادآوری و تأکید قرار گیرد:

1. برتری در جنگ جنوب لبنان به دست مقاومت اسلامی افتاده و دشمن دچار شکستی شده که هرگز انتظارش را نداشت.

2. قدرت نوآوری مقاومت اسلامی در دفاع از ملت و حاکمیت لبنان به منصه ظهور رسید.

3. جدیت مقاومت اسلامی و قدرت آن برای اجرای تعهداتش ثابت شد. چه این که سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله مدتی قبل با صراحت از تلاش مقاومت اسلامی برای ایجاد معادله هوایی به منظور جلوگیری از نقض فضای لبنان توسط صهیونیست ها خبر داد که این وعده در روزهای اخیر تحقق یافت.

4. ایجاد یک معادله جدید در راستای موازنه وحشت زمینی در دو طرف مرزهای لبنان و فلسطین اشغالی که این امر معادلات رایج را به هم زد و بسیار مشابه معادله کاتیوشا به سمت شهرک های یهودی نشین در برابر حمله صهیونیست ها به غیر نظامیان لبنانی است که در ژوئیه سال 1993 و آوریل سال 1996 میلادی بر آن توافق صورت گرفت. تمام این معادلات دشمن را در وضعیتی قرار داده که می داند قادر به تحمل آن نیست.

5. تقویت روحیه ملت های منطقه به رغم فشارها و تهدیدات موجود در برابر روحیه شکست و سازش پذیری برخی اعراب به ویژه در مرحله حساس کنونی در سطوح منطقه ای و بین المللی.

6. اثبات ناتوانی دستگاه های امنیتی رژیم صهیونیستی در زمینه تشخیص و پیش بینی فعالیت های مقاومت اسلامی یا هشدار نسبت به آن پیش از وقوع.

7. ناتوانی رادارها و دستگاه های هشداردهنده زود هنگام ارتش صهیونیستی مستقر در شمال فلسطین اشغالی در زمینه رصد ورود مرصاد 1 به آسمان اسراییل به رغم هزینه های چند میلیون دلاری تل آویو برای جلوگیری از رخنه نیروهای مقاومت اسلامی در نقاط مختلف.

8. شکست رژیم صهیونیستی در امر اطلاع رسانی؛ چرا که دشمن خبر این رسوایی را چند ساعت پس از بیانیه منتشره از سوی جنبش مقاومت اسلامی در شبکه تلویزیونی المنار اعلام کرد. البته دشمن قادر به تکذیب این خبر نبود زیرا نمی خواست به مانند عملیات الدبشة در چند سال قبل دچار رسوایی شود. در آن زمان رزمندگان مقاومت اسلامی با حمله به یک پایگاه صهیونیستی پرچم حزب الله را برفراز آن به اهتزاز در آوردند. و دشمن خبر آن را تکذیب کرد اما حزب الله تصاویر این عملیات را پخش کرد. که رسوایی بزرگی برای تل آویو به بار آورد و این رژیم را رسوا ساخت.

9. شکست دشمن در زمینه بزرگ جلوه دادن خبر دستگیری یک نظامی صهیونیست به اتهام همکاری با حزب الله و در بی اثر شدن سخنان یکی از بنیانگذاران اسکادران شناسایی هوایی دشمن که گفت: " اسراییل 30 سال قبل از حزب الله هواپیماهای شناسایی بدون سرنشین را مورد استفاده قرار داد."

10. اثبات ناتوانی ارتش دشمن در زمینه واکنش یا دست زدن به عملیات تلافی جویانه در مرزهای لبنان یا داخل آن در نتیجه معادلاتی که مقاومت اسلامی بر دشمن تحمیل کرد و هم چنین به سبب پیچیدگی های سیاسی مرتبط با تحولات فلسطین، عراق و ایران.

11. شکست روحی و معنوی فرماندهان ارتش دشمن، تضعیف روحیه شهرک نشین های ساکن در شمال فلسطین اشغالی، افزایش احساس نگرانی و اعلام حالت آماده باش در شمال فلسطین اشغالی.

با بررسی ابعاد سیاسی این موفقیت مسأله زمان این اقدام مطرح می شود زیرا در یکی از پیچیده ترین دوره های بین المللی و منطقه ای به ویژه صدور قطعنامه 1559، تلاش برای رقم خوردن آن به نفع دشمن صهیونیستی، فشار بر لبنان برای اجرای مفاد قطعنامه از جمله خلع سلاح مقاومت اسلامی و پیروزی مجدد جرج بوش در انتخابات امریکا و راهیابی وی به کاخ سفید صورت گرفت.

منابع سیاسی آگاه بر این باورنند که ایده ی هواپیمای مرصاد 1 از مدت ها قبل بوده و مقاومت اسلامی با توجه به شرایط بین المللی و تحولات سیاسی منطقه و جهان آن را اعلام نمود. علاوه بر آن مقاومت اسلامی دیگر حاضر به پذیرش نقض مکرر حاکمیت و آب و خاک لبنان توسط اسراییل نیست. بر این اساس مقاومت اسلامی با این اقدام، حکمت و درایت خود را در زمینه زمان مناسب برای اعلام خبر پرواز مرصاد 1 نشان داد چه این که رژیم صهیونیستی از زمان آزادی جنوب لبنان تاکنون بیشتر از 9 هزار بار حریم لبنان را نقض کرده است. لذا پرواز اولین هواپیمای شناسایی بدون سرنشین حزب الله مایه افتخار مردم لبنان است. هم چنین مقاومت اسلامی حق بکارگیری تمام امکانات خود برای دفاع از حاکمیت ملت لبنان را دارد همان گونه که تاکنون برای جلوگیری از نقض حریم زمینی و هوایی لبنان تمام تلاش خود را به کار گرفته است.

البته این هواپیما به تنهایی نمی تواند معادله جلوگیری را محقق سازد. اما یکی از ابزارهای مهم برای برقراری موازنه در منطقه به شمار می رود و به صهیونیست ها می فهماند که در برابر آنها قدرت مقاومت اسلامی وجود دارد. البته این بدان معنا نیست که با هر اقدام دشمن، مقاومت اسلامی فوراً پاسخ خواهد داد. اما حق مقابله به مثل در زمان و مکان مناسب و مطابق با مصلحت و اهداف کشور را برای خود محفوظ می داند. این منابع ضمن تأکید بر اهمیت بکارگیری امکانات در زمان و مکان مناسب به استفاده مناسب و هوشمندانه مقاومت اسلامی از کاتیوشا و تبدیل آن از یک سلاح عادی به یک سلاح راهبردی در برابر دشمن صهیونیستی اشاره می کنند. این امر می تواند در زمینه هواپیمای مرصاد تکرار شود اما منوط به زمان و مکان بکارگیری آن توسط فرماندهی مقاومت اسلامی است.

به گفته این منابع پرواز مرصاد 1 تنها یک اقدام تبلیغاتی یا نمایشی نیست بلکه ابزاری برای جلوگیری از نقض حریم هوایی لبنان به شمار می رود.

در این بخش بد نیست که به واکنش برخی شخصیت های لبنانی در این زمینه اشاره کنیم.

محمود عبدالخالق از وزرای کابینه لبنان گفت: مقاومت اسلامی برای ما یک مسأله اساسی است و هر اقدامی که در برابر دشمن اسراییلی انجام دهد مورد تأیید ماست. اقدام اخیر مقاومت اسلامی نیز ضربه ای به دشمن بود و در زمانی صورت گرفت که مقاومت اسلامی باید با شیوه ای جدید در برابر این دشمن سلطه جو می ایستاد. علاوه بر آنکه خاک ما هم چنان در اشغال قرار دارد و ما حق بکارگیری تمام شیوه ها را داریم.

انور خلیل نماینده پارلمان: این معادله، دشمن اسراییلی را به شدت دچار نگرانی کرد چرا که نشان داد مقاومت اسلامی می تواند دست به هر کاری بزند. به نظر ما اگر نقض حاکمیت لبنان توسط اسراییل ادامه یابد آنها باید از این پس بدانند که به این موارد نقض پاسخ داده خواهد شد.

جان اوگسبیان نماینده پارلمان:

این عملیات در این دوره بسیار مهم بار دیگر به جامعه جهانی فهماند که اسراییل بارها فضای لبنان را نقض می کند و برخلاف موازین بین المللی عمل می نماید. باید این حقیقت روشن شود که نقض حریم لبنان اقدامی تجاوزکارانه علیه این کشور است این در حالی است که حزب الله از طریق این معادله تأکید کرد که موضوع موازنه وحشت در مرزهای لبنان و فلسطین اشغالی امری ضروریست و مقاومت اسلامی باید برای برقراری موازنه قوا در منطقه باشد زیرا قدرت و امکانات لازم برای مقابله با تجاوز اسراییل در تمام سطوح را دارد.

علاء الدین ترو نماینده پارلمان:

این معادله ای جدید است که از طریق هواپیمای مرصاد اعمال شد. مقاومت اسلامی همان گونه که در گذشته اشغالگران اسراییل را ملزم کرد که خط بنفش را نقض نکنند امروز نیز از نیروی هوایی این رژیم می خواهد فضای لبنان را نقض نکند. به نظر من معادله مرصاد 1، مهم ترین خطر اسراییل برای عدم نقض فضای لبنان است پس تا زمانی که جنگ میان دشمن اسراییلی و لبنان کشورهای عربی ادامه داشته باشد این اقدام، اقدامی مشروع تلقی می شود.

منبع: دفتر حزب الله لبنان در تهران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین