سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شک و تردید یکی از بدترین احساس‌هایی است که یک کودک می‌تواند داشته باشد و اغلب منجر به ترس و سردرگمی می‌شود. بنابراین هرگز برای کودکتان شکی باقی نگذارید که هر دوی شما او را دوست دارید و هر اتفاقی هم که بیفتد او همچنان در خانه و تحت مراقبت یکی از شما خواهد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چون من دست و پا چلفتی بودم 

کودک

چرا تو و بابا دارید طلاق می‌گیرید؟

            چرا نمی‌شه بازم با هم باشیم؟

                           آیا حتما باید طلاق بگیرید؟

                                      آیا می‌تونم بازم بابا رو ببینم؟

طلاق برای یک زوج هیچ‌گاه کار آسانی نیست، اما وقتی کودکانی هم در این میان باشند کار برای همه افرادی که در قضیه دخالت دارند بسیار سخت‌تر می‌شود. علت وقوع طلاق هر چه که باشد، به کودکان باید اطمینان داد که نیازهای آنها برآورده خواهد شد و دیگر اینکه نباید به هیچ‌وجه خود را به خاطر فروپاشی ازدواج والدینشان سرزنش کنند و مطمئن باشند که والدینشان مانند سابق آنها را دوست خواهند داشت.

شک و تردید یکی از بدترین احساس‌هایی است که یک کودک می‌تواند داشته باشد و اغلب منجر به ترس و سردرگمی می‌شود. بنابراین هرگز برای کودکتان شکی باقی نگذارید که هر دوی شما او را دوست دارید و هر اتفاقی هم که بیفتد او همچنان در خانه و تحت مراقبت یکی از شما خواهد بود. صحبت کردن با کودکانی که پدر و مادرشان از هم طلاق گرفته‌اند بسیار روشنگر است؛ آنها همیشه می‌خواهند بدانند که در این باره مقصرند یا نه و اینکه والدینشان هنوز هم آنها را دوست دارند یا خیر و دیگر اینکه آیا در صورت امکان، والدینشان دوست هم باقی خواهند ماند و مثل دو دوست با هم رفتار خواهند کرد یا نه. در این قسمت پرسش‌ها از نقطه‌نظر مادری که حضانت کودکان با اوست و پدر غایب است پاسخ داده شده است. مانند مقالات قبل، پاسخ‌ها را مطابق با شرایط خودتان تنظیم کنید.

نیمی از کودک متعلق به هر یک از شماست و اگر شما تنفر خود را نسبت به کسی که نیمی از او را به وجود آورده است نشان دهید، کودک احساس بی‌ارزشی خواهد کرد.

کودکان زیر پنج سال دنیا را در رابطه با خودشان درک می‌کنند، پس حتی در این سن کم هم بهترین کار آن است که حداقل بخشی از آنجه را که در جریان است برای آنها توضیح دهید. اگر این کار را نکنید، کودکان توضیحات خاص خود را ابداع می‌کنند و اشتباها خودشان را به خاطر بروز مشکل در خانواده سرزنش می‌کنند. کودک شما ممکن است دلایل عجیب و غریبی برای آن بتراشد. مثل «مامان رفت چون من اتاقمو مرتب نگه نمی‌‌داشتم» یا «بابا ناراحت شد چون من رختخوابمو خیس کردم»، یا ... احساس گناه، به کودکی که در حال تلاش برای کنار آمدن با عدم امنیت ناشی از طلاق است لطمه وارد می کند. برای روشن شدن نگرانی‌های کودک، پرسش‌هایی از او بپرسید و پاسخ‌های ساده و سرراست به او بدهید.

 دلیل طلاق شما هر چه که هست و هر قدر هم که احساس شما در این باره تلخ و ناگوار است. سعی کنید این احساس را به کودکتان منتقل نکنید.

طلاق

اگر شما به تنهایی از کودکتان مراقبت می‌کنید، سعی کنید هر گاه او برای همسر سابقتان احساس دلتنگی می‌کند ناراحت نشوید و از تظاهر به اینکه همسرتان دیگر وجود خارجی ندارد پرهیز کنید.

به کودکتان امکان دهید تا نگرانی‌هایش را به زبان آورد؛ به دقت به حرف‌هایش گوش دهید و آنها را جدی بگیرید.

 طلاق بسیاری از خانواده‌ها را دچار مشکلات مالی می‌کند، اما سعی کنید بار آن را بر دوش کودکتان نگذارید. زیرا این نیز می‌تواند دلیل دیگری شود تا او احساس گناه کند.

 آیا تو و پدر هنوز مرا دوست دارید؟

بعد از طلاق تکلیف من چی میشه؟

پاسخ برای سنین 4-2

طلاق وقتی است که زن و شوهر ازدواج خود را به هم می‌زنند، چون دیگر همدیگر را دوست ندارند. من و بابا داریم از هم طلاق می‌گیریم اما هنوز هم تو را خیلی دوست داریم و مثل سابق از تو مراقبت می‌کنیم.

پاسخ برای سنین 6-4

من و بابا داریم از هم طلاق می‌گیریم چون نتوانستیم مشکلات‌مان را حل کنیم و به زندگی با هم ادامه دهیم. ما تمام سعی‌مان را می‌کنیم تا با هم دوست بمانیم، من و بابا همیشه تو را دوست خواهیم داشت و از تو مراقبت خواهیم کرد. بابا در خانه دیگری زندگی خواهد کرد و هر چند تو دیگر هر روز او را نخواهی دید اما او باز هم تو را دوست خواهد داشت.

هرگز برای کودکتان شکی باقی نگذارید که هر دوی شما او را دوست دارید و هر اتفاقی هم که بیفتد او همچنان در خانه و تحت مراقبت یکی از شما خواهد بود.

پاسخ برای سنین 8-6

طلاق کار غم‌انگیزی است. هیچ کس دوست ندارد که یک خانواده از هم بپاشد، به همین دلیل است که من گاهی گریه می‌کنم. ما هنوز هم دوست داریم خانواده‌مان دور هم باشد اما پدر احساس می‌کند لازم است زندگی تازه‌ای را شروع کند. تو در این میان هیچ‌گناه و تقصیری نداری. زن و شوهرها ممکن است در طول ازدواجشان تغییر کنند و عشقشان را نسبت به هم از دست بدهند، اما هر دوی ما تو را خیلی دوست داریم و هیچ وقت عشقمان را نسبت به تو از دست نخواهیم داد. ما ترتیبی می‌دهیم تا تو پدر را زود به زود ببینی .

پاسخ برای سنین 11- 8

هیچ‌کس طلاق را دوست ندارد. من و پدر تمام تلاشمان را کردیم تا از این کار پرهیز کنیم اما سرانجام تصمیم گرفتیم از هم جدا شویم. پدر به خانه دیگری اسباب‌کشی خواهد کرد و تو اینجا کنار من می‌مانی. دل او برای تو خیلی تنگ خواهد شد و باز هم مثل همیشه تو را دوست خواهد داشت .ما فکر کردیم برای تو بهتر است که با من زندگی کنی، به این ترتیب می‌توانی به مدرسه خودت بروی و نزدیک دوستانت باشی. وقتی به قدر کافی بزرگ شدی خودت می‌توانی تصمیم بگیری که دوست داری با بابا زندگی کنی یا با مامان. اگر خواستی پرسش‌های بیشتری از من بپرس تا به تو پاسخ بدم.

 

برگرفته از کتاب" پرسش های کودکانه"

تنظیم برای تبیان:کهتری

 

مقالات مرتبط

مادر، از نوعی دیگر

بیا کمکت کنم

از وابستگی تا همبستگی

مرا به نام تو می خوانند

از کجا آمده ام؟

تاثیرات طلاق بر فرزندان

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین