سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
آیت‌الله سبحانی تمامی آثار شهیدین را قابل عرضه در جهان اسلام خواند و درباره برگزاری كنگره بزرگداشت شهیدین اظهار داشت: بزرگترین و مهمترین نتیجه برگزاری این كنگره‌ها، حفظ و نشر آثار این بزرگان است./
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آيت‌الله سبحاني: تمامي آثار شهيدين قابل عرضه در جهان اسلام اند
آیت‌الله سبحانی: تمامی آثار شهیدین قابل عرضه در جهان اسلام اند

آيت‌الله سبحاني تمامي آثار شهيدين را قابل عرضه در جهان اسلام خواند و درباره برگزاري كنگره بزرگداشت شهيدين اظهار داشت: بزرگترين و مهمترين نتيجه برگزاري اين كنگره‌ها، حفظ و نشر آثار اين بزرگان است.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) به نقل از روابط عمومي و امور بين‌الملل دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، حجت‌الاسلام ‌والمسلمين سيد حسن رباني، رييس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم در ديدار برگزاركنندگان كنگره شهيدين با آيت‌الله‌سبحاني در سخناني اظهار داشت: شهيدين نقش بي‌بديلي در ميان علماي اسلام ايفا كرده‌اند و بايد ابعاد گوناگون زندگي اين بزرگواران بررسي شود.

وي افزود: دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم بيش از 10 سال است كه تدوين آثار شهيدين را آغاز كرده و در حال حاضر تدوين آثار شهيد اول را به اتمام رسانده است و آثار شهيد ثاني نيز در كنگره لبنان عرضه خواهد شد.

رييس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم نيز در اين ديدار با بيان اين كه كنگره شهيدين در تاريخ هشتم و نهم مهرماه در ايران برگزار خواهد شد، اظهار داشت: موسوعه شهيد اول كه متشكل از 20 جلد است، در اين كنگره عرضه مي‌شود و موسوعه شهيد ثاني نيز در كنگره‌اي در لبنان عرضه خواهد شد.

وي افزود: موسوعه شهيدين متشكل از آثاري است كه تاكنون از اين علماي بزرگ به چاپ نرسيده‌اند و علاوه بر اين حواشي فقهي كه اين بزرگواران نوشته‌اند و مقالاتي كه در ارتباط با آنها تأليف شده نيز در اين موسوعه گردآوري شده‌اند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمين احمد مبلغي با اشاره به برگزاري پيش‌نشست‌هاي كنگره شهيدين در كشور، بيان داشت: پيش‌نشست‌هاي اين كنگره تاكنون در شهر‌هاي تهران، اصفهان، مشهد و همچنين يك پيش‌نشست در كشور لبنان با حضور فرهيختگان و علماي اين كشور برگزار شده است.

وي با اشاره به ضرورت پرداختن به زواياي پنهان زندگي شهيدين خاطرنشان كرد: خوشبختانه توانستيم با جمع‌آوري برخي كتاب‌ها به زواياي پنهان زندگي شهيدين پي‌ببريم. همچنين در سفري به لبنان، مقررشد تا فيلم مستندي از زواياي پنهان زندگي شهيدين ساخته شود.

رييس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم افزود: با تحقيقاتي در اين زمينه مشخص شد، اهل سنت نيز شناخت خوبي از شهيدين دارند و البته كتاب‌هاي شهيد اول براي آنها شناخته شده‌تر است.

در اين ديدار، آيت‌الله جعفر سبحاني، از مراجع تقليد قم، تمامي آثار شهيدين را قابل عرضه در نقاط گوناگون جهان اسلام دانست و تاكيد كرد: دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم با برگزاري چنين كنگره‌هايي نشان مي‌دهد که تنها به نشر کتاب اکتفا نمي‌کند و در کنار برگزاري کنگره‌هاي علما، آثار آنها را نيز منتشر خواهد کرد.

وي با بيان اين که ويژگي‌هايي كه شهيدين را نسبت به ساير علماي اسلام متمايز مي‌کند، خاطرنشان کرد: يكي از نكات قابل توجه در ارتباط با شهيدين اين است که تمامي آثار آنها قابل عرضه در جهان اسلام اند و هيچ تنشي در جهان ايجاد نخواهد شد به ويژه شهيد ثاني كه مراحلي را طي كرده كه علماي كمتري اين مراحل را طي گذرانده‌اند.

استاد حوزه علميه قم تصريح كرد: كتاب قوائد فوائد شهيد ثاني اثري ارزنده است كه بايد مورد تحقيق و بررسي قرار گيرد، همچنين اين شهيد بزرگوار اونخستن كسي است كه در شيعه كتاب قوائد را نوشته است.

آيت‌الله سبحاني يادآور شد: كتاب «منيه‌المريد» شهيد اول نيز اثري ارزنده است كه بايد به صورت جداگانه چاپ شود و در اختيار مراكز علمي قرار گيرد تا مسلمانان بدانند شيعيان نسبت به آموزش، آداب و خصوصياتي داشته‌اند.

وي با مثبت خواندن برگزاري كنگره براي بزرگداشت علماي اسلام اظهار داشت: بزرگترين و مهمترين نتيجه برگزاري اين كنگره‌ها، حفظ و نشر آثار اين بزرگان است. ما بايد آثار ارزنده علماي اسلام را منتشر و در اختيار عموم مردم و فرهيختگان جهان اسلام قرار دهيم.

استاد حوزه علميه قم با اشاره به برگزاري يكي از دو كنگره شهيدين در كشور لبنان خاطرنشان كرد: شما با برگزاري اين كنگره شيعيان لبنان را نيز راضي نگه ‌خواهيد داشت.

در ادامه محمد جواد صاحبي، دبير علمي كنگره شهيدين نيز در اين ديدار، طي سخناني اظهار داشت: شناخت‌نامه شهيدين نيز تهيه شده است و هر موضوعي كه در ارتباط با شهيدين در كتاب‌ها، مقالات و مجلات به زبان‌هاي مختلف وجود دارد در اين شناخت‌نامه جمع‌آوري و عرضه شده‌اند. همچنين 120 مقاله از سراسر جهان اسلام درباره شهيدين دريافت كرده‌ايم كه در پنج جلد به چاپ رسيده‌اند و در كنگره عرضه خواهند شد. برخي از آثار شهيدين براي عموم مردم مفيد است كه اين آثار به شكل مناسبي به چاپ خواهند رسيد.

دبير علمي كنگره شهيدين در پايان خاطرنشان كرد: در كنگره شهيدين كه در ايران برگزار مي‌شود، ميهماناني از كشور‌هاي مصر، مغرب، عراق، لبنان، هندوستان، پاكستان، افغانستان و ... حضور خواهند داشت.

کد مطلب : 43538

  

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین