تبیان، دستیار زندگی
حیات طیّبه قرآنی همان آرمان شهری است که همه بشریت به دنبال آنند پس باید دانست این زندگانی نیکو و پاک از نظر قرآن چگونه ترسیم می‏شود و به دست می‏آید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کلید طلایی خوشبختی!

خوشبختی

همه انسان‏ها از همان ابتدای خلقت تاکنون به دنبال آن بوده‏اند تا حیات و زندگانی را برای خود فراهم نمایند که در نهایت به سعادت دسته یابند. حال بسته به آن که سعادت را در چه چیزی می‏دانستند راه و روش زندگی سعادتمندانه را متفاوت تعریف کرده‏اند.

این نوع حیات و زندگی سعادتمندانه در ادبیات مردمان مختلف به اسامی متفاوتی خوانده می‏شود. تعابیری چون مدینه فاضله، آتوپیا، آرمان شهر 1 و نظایر آن همگی گویای آنند که بشر همواره به دنبال این زندگی سعادتمندانه بوده است.

عده‏ای سعادت و خوشبختی را در «ثروت و پول» و «امکانات رفاهی مادی» تعریف نموده‏اند. لذا راه و روش پیشنهادی برای وصول به این زندگی سعادتمندانه را در انواع و اقسام راه‏های بدست آوردن ثروت بیشتر خلاصه نموده‏اند. تمدن مادی غرب و توسعه مدرن مصداقی از این مفهوم است که سعادت در «ثروت» تعریف می‏شود.

گروهی دیگر علم و معرفت را عامل خوشبختی و سعادت انسان می‏دانند. پس برنامه‏های زندگی سعادتمندانه را براساس کسب علم بیشتر می‏چینند. فارابی از جمله فلاسفه اسلامی مدینه فاضله‏ای را ترسیم نموده است که رئیس آن فیلسوف و انسانی است که از نظر عقلی و علمی در رتبه کاملی قرار دارد و می‏تواند روابط و امور را تدبیر نماید. او مدینه فاضله را به بدن تام الاعضایی تشبیه نموده است که اعضای آن به یکدیگر وابسته‏اند و هر عضوی در جهته بقا و روام بدن وظیفه خود را انجام می‏دهد و رئیس مدینه همانند مغز انسان فرامین و دستورات لازم را جهت هماهنگی اعضا صادر می‏نماید. او «حکمت» می‏داند و اهل علم و معرفت است و می‏خواهد عدالت را در میان مردم برقرار کند. بنابر این زندگی سعادتمندانه نیز حیاتی است توام با علم و معرفت. 2

و همین طور سایر ملاک‏های سعادت و خوشبختی که هر کدام راه و روش خاص خود را می‏طلبد. 3

در این میان قرآن کریم نیز راه رسیدن به زندگی سعادتمندانه را برای ماترسیم نموده است و از آن با عنوان «حیات طیّبه» نام برده است. حیات طیّبه‏ای که همه به دنبال آنند و هر گروهی با توجه به میزان علم و دانش خود به نحوی آن را نمایانده است.

قرآن کریم نیز راه رسیدن به زندگی سعادتمندانه را برای ماترسیم نموده است و از آن با عنوان «حیات طیّبه» نام برده است. حیات طیّبه‏ای که همه به دنبال آنند و هر گروهی با توجه به میزان علم و دانش خود به نحوی آن را نمایانده است.

حیات طیّبه از نظر قرآن، امری تفضّلی و موهبتی است. این بران معنی است که تنها کسانی خوشبخت می‏شوند که مورد لطف و عنایت پروردگار متعال قرار گیرند.

حال به نظر شما چه کسانی مورد لطف خدا قرار می‏گیرند؟!

خوشبختی

کاملاً واضح و آشکار است که خداوند متعال که حکیم و عادل است هرگز بدون دلیل کسی را مورد لطف و تفضّل خاص قرار نمی‏دهد. به بیابن دیگر در قاموس و سنّت الهی همه چیز دارای دلیل و مصلحتی است که حتی اگر عقل بشری آن را در نیابد نمی‏توان گفته ناعادلانه و غیرمنصفانه است!

از این رو پروردگار متعال خود شروط لازم برای آنکه کسی مورد لطف و تفضّل الهی قرار گیرد را بیان نموده است: ایمان، عمل صالح و رعایت تقوای الهی.

شرایط تحقق حیات طیّبه از نظر قرآن کریم جز از طریق ایمان و عمل صالح و رعایت تقوای الهی صورت نمی‏گیرد.

پس آنچه همه از مرد و زن، پیر و جوان، بی‏سواد و با سواد، مسیحی و یهودی و بی‏دین و مسلمان و خلاصه هر صنف از انسان‏ها، به دنبال آنند و همواره آن را می‏طلبند جز در سایه ایمان به خدا و رعایت تقوای الهی و عمل به دستورات قرآنی، محقق نخواهد شد.

پروردگار متعال خود شروط لازم برای آنکه کسی مورد لطف و تفضّل الهی قرار گیرد را بیان نموده است: ایمان، عمل صالح و رعایت تقوای الهی.

پس خوشا به حال ما مسلمانان که در گیجینه قرآنی خود کلید و رمزی را داریم که همه بشریت از ابتدا تا انتهای به دنبال آنند و بلا به حال ما اگر این کلید طلایی را در میان لایه‏های غفلت و کوتاهی گم کنیم و آن گنج عظیم را از دست دهیم. «خدا را خدا را در قرآن، مبادا غیر از شما بر شما در مورد آن سبقت گیرد.» 4

گروه دین و اندیشه تبیان_رادفر


پی‏نوشت‏ها:

1- چنین عباراتی نزد برخی از شعرای ما نیز به چشم می‏خورد نظیر آرمان شهر سراب سپهری و...

2- آراء اهل مدینه فاضله، فارابی.

3- برخی دیگر از این معیارها و ملاک‏ها را که افراد مختلف به عنوان هدف و مطلوب زندگی خود در نظر می‏گیرند، استاد علامه جعفری(ره) در کتابی تحت عنوان « ایده آل زندگی و زندگی ایده‏آل» جمع‏آوری و تبیین نموده‏اند. علاقه‏مندان می‏توانند جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه به کتاب مذکور مراجعه فرمایند.

4- بخشی از وصیت‏نامه امیرالمومنین علیه‏السلام به امام حسن محبتی علیه‏السلام.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.