سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حجت الاسلام و المسلمین دکتر مهدی اکبر نژاد فرزند ایمان در سال 1344 در ایلام در خانواده ای مهربان و دوستدار اهل بیت(ع)متولد گردید.پدر و مادر ساده و زحمت کش ایشان هر دو اهل آن دیار بودند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

    مهدی اکبر نژاد

مهدی اکبر نژاد

 

 

 

 

زندگی نامه

تحصیلات حوزوی

تحصیلات  دانشگاهی

آثار و نگاشته ها

 

زندگی نامه:

حجت الاسلام و المسلمین دکتر مهدی اکبر نژاد فرزند ایمان در سال 1344  در ایلام  در خانواده ای مهربان و دوستدار اهل بیت(ع)متولد گردید.پدر و مادر ساده و زحمت کش ایشان  هر دو اهل آن دیار بودند.

ایشان در سال 1356  در اوج سال های خفقان و ترس از رژیم  شاه وارد حوزه علمیه ایلام شدم و برخی دروس مقدماتی را در آنجا گذراند. با شروع تظاهرات و راهپیمایی های دوران انقلاب عملاً دروس حوزوی تعطیل گردید و با پیروزی انقلاب، در اسفند 1357  به شوق همجواری با بارگاه حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها برای ادامه تحصیل دروس علوم دینی وارد حوزه علمیه قم شد. همزمان با  تحصیل دوره سطح برخی دروس مانند بعضی از کتابهای فلسفی از جمله بدایه و نهایه را خواند پس از اتمام سطح در سال 1368 وارد درس خارج شد.  در زمان تحصیل در دوره خارج، مدتی در درس اسفار آیت الله حسن زاده و آیت الله جوادی آملی نیز شرکت کرد . درس خارج را نزد آیات عظام فاضل لنکرانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی و مومن قمی ادامه داد   و از محضر فرزانگان شهیر  و فاضل دیار قم  خوشه های  علمی فراوان چید. ایشان در کنار تحصیل دروس حوزوی از تحصیل دروس دانشگاهی غافل نماند و در سال 1371 در دوره کارشناسی ارشد الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تربیت مدرس قم پذیرفته شدو در پاییز سال 1374 از رساله خویش با عنوان "جدال در قرآن" دفاع کرد. 

 در ایامی که در قم مشغول تحصیل بود به امر تحقیق نیز پرداخت و در سال 1370 بعنوان محقق گروه علمی تحقیقی تفسیر راهنما، به نویسندگان و محققان آن گروه ملحق شد و این همکاری تا سال 1374 ادامه داشت اما در اواخر سال 1374 بدلیل بازگشت به دیار خویش همکاری پایان یافت.

در زمستان 1374 بعنوان مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های ایلام و علوم پزشکی ایلام منصوب  و از این به بعد به تبلیغ و نشر معارف دینی در دانشگاه و زادگاه خویش پرداخت و همزمان نیز تدریس دروس دانشگاهی را شروع کرد. پس از تلاش و کوشش علمی فراوان در سال 1377 به عضو یت هیئت علمی دانشگاه در آمد.

سال 1380 با قبولی در دوره دکترای علوم قرآن و حدیث تربیت مدرس دانشگاه قم، به قم منتقل شد و دوباره مشغول تحصیل دروس حوزوی و دانشگاهی گردید.

در سال 1381 به گروه حدیث مرکز فرهنگی انتظار نور وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی قم پیوست و  از آن به بعد با همکاری محققان آن مرکز به دسته بندی مجموعه احادیث مهدویت  مشغول  می باشد.

تحصیلات حوزوی:

خارج فقه و اصول

 

تحصیلات  دانشگاهی:

مقطع رشته محل تحصیل پایان نامه
دکترا الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تربیت مدرس قم جدال در قرآن

 

آثار و نگاشته ها:

عنوان اثر نوع اثر نوع عرضه زبان چاپ سال نشر ناشر فردی-گروهی
تفسیر راهنما تألیف کتاب فارسی شده 1375 دفتر تبليغات اسلامی گروهی
گفتمان جدلی در قرآن تألیف کتاب فارسی شده 1383 انتشارات اسوه فردی
امام خمینی (ره) و جوانان تألیف مقاله فارسی شده     فردی
سیر تاریخی تدوین احادیث مهدویت در کتاب های اهل سنت تألیف مقاله فارسی شده     فردی
نقدی بر دیدگاه ابن خلدون درباره احادیث مهدویت تألیف مقاله فارسی شده   مجله قبسات فردی

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین