تبیان، دستیار زندگی
لی کتابهای تخصصی نمایش فیلم ایرانی "دختر شیرینی فروش" در سینمای الحمراء کویت مستند "به سوی طبس" ، پروژه مشترک ایران و سوئد آرزوهای زمین به جشنواره گوتبرگ سوئد رفت نمایشگاه بین المللی کتابهای تخصصی تهران – ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خبر هنری( 24 آذر)

نمایشگاه بین المللی کتابهای تخصصی

تهران – هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب های تخصصی - دانشگاهی وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری شنبه در نمایشگاه بین المللی تهران گشایش یافت .

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، در این نمایشگاه 180 ناشر داخلی و خارجی بین المللی با حدود 19 هزار عنوان کتاب حضور دارند .

سهمیه ارزی در نظر گرفته شده اعضای هیات علمی برای خرید کتاب 600 هزار ریال ، دانشجویان دوره دکترا 500 هزار ریال و دانشجویان دوره کارشناسی ارشد 300 هزار ریال با رز هر دلار 1700 ریال است.

نمایش فیلم ایرانی "دختر شیرینی فروش" در سینمای الحمراء کویت

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران – کویت

فیلم کمدی ، اجتماعی "دختر شیرینی فروش" هم زمان با نمایش آن در سینماهای ایران ، در سینمای الحمراء کویت با زیر نویس عربی به معرض نمایش گذاشته شد.

محمد نگارش ، وارد کننده این فیلم که با همکاری شرکت ملی سینمای کویت نخستین گام همکاری را برای ورود فیلم های ایرانی دیگر رانیز برداشته است ، ضمن اظهاراتی به روزنامه کویتی تأکید نمود ، با توجه به موفقیت و جایگاه سینمای ایران در جهان ، نمایش فیلم های اجتماعی ایران در کویت می تواند پیوندهای فرهنگی و اجتماعی ایرانیان مقیم و کویتی های ایرانی تبار را با کشور خود مستحکم نماید ، این اقدام در پی نمایش موفق فیلم "رنگ خدا " از سینمای کویت صورت گرفته است .

در مراسم افتتاحیه پخش این فیلم ایرانی ، سفیر جمهوری اسلامی ایران و رایزن فرهنگی و خانواده های ایرانی و کویتی حضور داشتند.

مستند "به سوی طبس" ، پروژه مشترک ایران و سوئد

خبرگزاری دانشجویان ایران

با اتمام مراحل  فیلمبرداری پروژه مستند "به سوی طبس" به تهیه کنندگی تلویزیون سوئد (SVT) و مشارکت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ، این فیلم وارد مرحله تدوین و صداگذاری شد.

به سوی طبس به کارگردانی "داود اخویان و ناصر یوسفی" برداشتی از نوشته های "ویلی شیرکلوند" یکی از نویسندگان کلاسیک سوئد در دهه 50 میلادی است که در سفری به ایران ، از شهرهایی چون جلفا ، تبریز ، تهران ، اصفهان ، شیراز ، یزد و طبس بازدید می کند و سپس رمانی تحت عنوان " به سوی طبس" را به رشته تحریر در می آورد که این کتاب ، به عنوان یکی از آثار کلاسیک سوئد ، به ثبت رسیده است.

شیرکلوند در این کتاب ، داستان مردی را بازگو می کند که برای شناخت فرهنگ مشرق زمین ، به ایران سفر می کند ، مردی که برای درمان دلتنگی اش به شهر کویری طبس می رود . این سفر کشف راز گونه صدای نی شاعرانه ای است که نویسنده سوئدی را مجذوب خود می کند تا از کوه های آذربایجان عبور کند و به نقطه پایانی این دریای خشکیده آسیا یعنی کویر طبس برسد.

اخویان و یوسفی در این فیلم ، قصه سفر "ویلی شیرکلوند" را که با تصویر و صدای نویسنده همراه است ، بعد از گذشت قریب 50 سال ، به تصویر کشیده اند.

طبق اعلام روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ، عوامل تولید فیلم مستند به سوی طبس به ایران شرح می باشد:

نویسنده : ویلی شیرکلوند

فیلمنامه نویس و کارگردان : داود اخویان ، ناصر یوسفی

فیلمبردار: بهمن زنوزی

تدوین گر: مستانه مهاجر

دستیار فیلمبردار : حامد فرشته حکمت

مسؤول فنی دوربین : آرش افرا

مدیر تولید: مسعود اجدادیان

مجری طرح: آندا فیلم ، با همکاری جهانگیر کوثری

تهیه کنند: تلویزیون سوئد با همکاری مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

گفتنی است که این فیلم برای نخستین بار ، در تاریخ 27 دسامبر 2002 (جمعه 6 دی 1381) از شبکه سراسری تلویزیون سوئد پخش خواهد شد .

آرزوهای زمین به جشنواره گوتبرگ سوئد رفت

فیلم سینمایی " آروزهای زمین " ، ساخته وحید موسائیان به جشنواره بین المللی گوتبرگ سوئد راه یافت.

به گزارش ستاد خبری حوزه هنری : این جشنواره غیر رقابتی بوده و از 24 ژانویه تا 3 فوریه 2002 (4 تا 14 بهمن 81) در شهر گوتبرگ سوئد برگزار می شود.

"آرزوهای زمین" ، اولین ساخته بلند "وحید موسائیان" می باشد که تاکنون در دو جشنواره بین المللی یونان و مسکو حضور داشته است.

این فیلم در جشنواره فیلم مسکو موفق به دریافت جایزه ویژه هیأت داوران مسکو و جایزه شرکت جهانی کداک شد.

گفتنی است این فیلم ، قصه عاشقانه دختر و پسری ساده و روستایی را روایت می کند که در قید و بند سنت های غلط اجتماعی جامعه شان گرفتار آمده اند و . . .