تبیان، دستیار زندگی
مهم‌ترین و معمول‌ترین دلیلی كه برای فلج خواب ذكر می‌كنند، استرس است. اعتقاد بر این است كه استرس می‌تواند به طور جدی الگوهای خواب را تغییر...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عوامل ایجاد بختک خواب

بختک

چه عواملی باعث ایجاد فلج خواب می‌شوند؟

* مهم‌ترین و معمول‌ترین دلیلی كه برای فلج خواب ذكر می‌كنند، استرس است. اعتقاد بر این است كه استرس می‌تواند به طور جدی الگوهای خواب را تغییر داده و فلج خواب را ایجاد كند.

* محققان علت دیگر بروز فلج خواب را وضعیت خوابیدن فرد می‌دانند. طبق تحقیقات، افرادی كه به صورت طاق‌باز و به پشت می‌خوابند، پنج برابر سایر افراد دچار این مشكل می‌شوند. به طوری كه ترك این نوع خوابیدن، میزان فلج خواب را کاهش می دهد.

* داشتن برنامه خواب نامنظم و محرومیت از خواب کافی، تغییرات ناگهانی شیوه و محیط زندگی فرد نیز از دیگر عوامل بروز فلج خواب هستند.

* فلج خواب در بیشتر موارد بر اثر ناهنجاری مغزی رخ می‌دهد كه در آن مكانیسم‌های عصبی در زمان نامناسبی شروع می‌شوند. در این افراد، به جای این كه خواب با امواج آهسته ی مغزی (آلفا) آغاز شود، به طور مستقیم وارد مرحله عمیق می‌شود و فرد وارد خواب سبك یا چرت زدن نمی‌شود، بلكه از همان ابتدا وارد خواب عمیق می‌شود.

* یكی دیگر از عوامل فلج خواب را می‌توان ژنتیك دانست، به طوری كه همه افراد مبتلا به فلج خواب ماده خاصی به نام HLA-DR2 در خون خود دارند.

مكانیسم ایجاد این عارضه چگونه است؟

در فرایند خواب، مرحله‌ای با نام حركات سریع چشم REM وجود دارد كه در آن فرد رویا می‌بیند. در این مرحله از خواب، مغز فرستادن پیام های عصبی خود را به ماهیچه‌های اسكلتی به غیر از عضله دیافراگم و عضلات چشم متوقف می‌كند تا هنگام دیدن رویا، شما رویاهای خود را برون‌ریزی نكنید. به این معنا كه اگر در رویای خود در حال دویدن هستید، از خواب بیدار نشده و ندوید.

زمانی كه می‌خواهید از خواب بیدار شوید، مغز مجددا عضلات شما را تحت كنترل درمی‌آورد، اما گاهی پیش می‌آید كه قبل از كنترل ماهیچه‌ها توسط مغز و خارج شدن از حالت فلج، شما حالت هوشیاری خود را به دست می‌آورید و این زمانی است كه بدن با حالت فلج خواب مواجه می‌شود.

در مطلب بعدی راجع به راه های پیشگیری از فلج خواب بحث خواهیم کرد.

ادامه دارد...

ندا اظهری – جام جم

*مطالب مرتبط:

بختك از نگاه علم

بختک (هنگام خواب) چیست؟

مشکلات خواب

چرا بعضی‌ها در خواب راه می‌‌روند؟

خُرخُر در خواب و خطرها

چگونه راحت بخوابیم

اختلالات شایع خواب(قسمت اول) و (قسمت دوم)

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.