تبیان، دستیار زندگی
به هر طریق ممكن رفتارهای مطلوب همسرتان را مورد توجه و تایید قرار دهید: به گونه ای كه همسرتان بفهمد برایش ارزش قائل هستید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نیمه پر آن را ببینید

نیمه پر لیوان

خانواده اگر با معیارهای درست عقلی و دینی تشكیل شود ، كانون مهر و محبت ، سازندگی و انرژی زایی می شود . اما چرا اكثر روان شناسان راه اصلی حل و فصل مسائل زناشویی را رسیدن به تفاهم و برقراری ارتباط انسانی ذكر می كنند و از سویی، برخی از مردم راه اصلی حل و فصل مسائل زناشویی را عشق ورزیدن ذكر كرده اند؟ حال آن كه باید دانست عشق شرط لازم است، اما به تنهایی كافی نیست.

نکات زیر می تواند راهنمایی برای شما و همه زوج های جوان و نیز كسانی كه در مرحله تصمیم گیری برای ازدواج یا در آستانه ازدواج قرار دارند، مفید و موثر باشد:

با مطالعه كتب مربوط به انتخاب همسر، آیین همسرداری، چگونگی ایجاد ارتباط با دیگران و نیز شركت در جلسه های آموزش خانواده دانش و مهارت خود را در این زمینه افزایش دهید.

هر یك از زوجین دیگری را نزدیك ترین و محرم ترین فرد بداند و او را نیمه تن، حامی و پشتیبان خود تلقی كند.

با یادگیری مهارت های ارتباطی نظیر فعالانه به حرف های یكدیگر گوش كردن، احترام به نظرها و عقاید یكدیگر و تشریك مساعی و مشورت كردن روابط خود را بهبود بخشید.

بكوشید، با ایجاد كانونی گرم و صمیمی، تمام اعضای خانواده به ویژه زن و شوهر مسوولیت رسیدن به تفاهم را پذیرا شوند.                    تا كه از جانب معشوق نباشد كششی، كوشش عاشق بیچاره به جایی نرسد

هنگام اختلاف نظر یا سوء تفاهم، به جای سرزنش كردن یكدیگر یا تفسیر نادرست، به شناسایی مساله و یافتن راه حل آن بپردازید و در صورت لزوم كمك و مشاوره، افراد با تجربه و متخصص را جلب كنید.

برای رسیدن به امنیت روانی و عاطفی در روابط زناشویی داشتن صداقت، پذیرش، سعه صدر، انصاف و اعتماد متقابل را اصل اول قرار دهید.

در صورت به وجود آمدن هر گونه سوء تفاهم و سوء برداشت، در نخستین فرصت ممكن به حل و فصل آن بپردازید تا به فرآیندی مخرب و پیشرونده تبدیل نشود.

به هر طریق ممكن رفتارهای مطلوب همسرتان را مورد توجه و تایید قرار دهید: به گونه ای كه همسرتان بفهمد برایش ارزش قائل هستید. تشویق و تایید و بیان نكات مثبت به طور آشكار یا در جمع باشد و تذكر نكات منفی و انتقاد به طور محرمانه و در تنهایی صورت گیرد.

برای خصوصیات و نیازمندی های یكدیگر ارزش قائل شوید و در روابط كلامی، عاطفی، اقدام ها و تصمیم گیری ها به افكار و خواسته های همسرتان توجه كنید.

اگر رفتار خاصی برای شما مبهم است، ساده ترین راه این است كه از همسرتان هدف وعلت آن رفتار را بپرسید و با روش مسالمت آمیز، صمیمانه و خوش بینانه موضوع را روشن كنید.

خشونت همسرتان را با خشونت پاسخ ندهید. خشونت را با سكوت پاسخ گویید و در موقعیتی مناسب در باره مساله مورد نظر به بحث و گفت و گو بپردازید.

بكوشید در سراسر زندگی، به خصوص در روابط بین خود و همسرتان، به جای هر گونه پیش داوری یا مشاهده اشكالات و ضعف ها نقاط مثبت و قوت را ببینید: به عبارت دیگر، به جای توجه به نیمه خالی لیوان به نیمه پر آن توجه كنید.

سعی كنید در برنامه ریزی برای فعالیت های اجتماعی، اوقات فراغت، دید و بازدیدهای خانوادگی و نظایر آن به مشورت كردن با یكدیگر بپردازید و از یك جانبه نگری بپرهیزید.

ابراز عشق

در هر فرصتی كه پیش می آید، با همسر و اعضای خانواده تان ارتباط كلامی و عاطفی برقرار كنید. شایان ذكر است زن ها از صحبت كردن با همسرشان بیش تر لذت می برند. بنابراین، مردان باید فعالانه به سخنان همسرانشان گوش كنند و واكنش مناسب نشان دهند.

اگر هر یك از زوجین در شرایط خاصی نمی تواند به سخنان همسرش گوش كند، باید صادقانه و صمیمانه این موضوع را به وی انتقال دهد، و تقاضا كند صحبت كردن در باره آن موضوع را به فرصتی دیگر واگذارد.

هر از چند گاهی زوجین در فضایی محرمانه، محبت آمیز و صمیمانه به ارزیابی و درد و دل رفتار و روابط یكدیگر بپردازند و از یكدیگر بپرسند، چه باید كرد تا روابطمان بهتر و با نشاط تر شود؟

از داشتن نگرش های آرمان گرایانه و شاعرانه در مساله ازدواج و روابط زناشویی و نیز انتظارات غیر واقع بینانه اجتناب كنید.

هر یك از زوجین باید زمینه های بروز سوء تفاهم ها و سوء ظن ها را از بین ببرد و از رفتارهایی كه موجب بروز سوء تفاهم و سوء ظن می شود، خود داری كند.

هر یك از زوجین باید بكوشد با نظام ارزشی همسرش آشنا شود: برای مثال معمولاً زن به وابسته بودن، كسب امنیت عاطفی و مورد حمایت واقع شدن اهمیت می دهد و مردان می خواهند مستقل و خود مختار باشند و آزادی عمل را دارای ارزش می دانند.

از رفتارهایی نظیر متلك، تحقیر، سرزنش و به رخ كشیدن یكدیگر كه موجب افزایش مقاومت های روانی در طرف مقابل است، جدا باید پرهیز شود.

همیشه، در رویارویی با مسائل و مشكلات خانوادگی، خود را در وضعیت طرف مقابل قرار دهید و با قبول مسوولیت خود و شناخت انتظارات متقابل به حل و فصل اختلافات روی آورید.

با یاد آوری برخی ایام مانند روز تولد، سالگرد ازدواج و نظایر آن و دادن هدیه هایی هر چند كوچك (مثل یك شاخه گل) به طور نمادین یا سمبلیك عشق و علاقه خود را به همسرتان اعلام كنید و خود را در برابر همسرتان آراسته و پاكیزه نمایید.

در انتخاب دوست و برقراری روابط دوستانه و معاشرت های خانوادگی با زوج های دیگر دقت كنید و این امور را با توافق یكدیگر انجام دهید.

از هر گونه رفتاری كه به مرد سالاری یا زن سالاری می انجامد، پرهیزكنید.

خطای یكدیگر را در حضور دیگران بازگو نكنید و هرگز همسرتان را با زن یا مرد دیگر مقایسه نكنید.

در مواردی كه غمگینی و افسردگی و یا عصبانیت زن یا شوهر شدت می یابد  در نخستین فرصت به پزشك متخصص مراجعه كنید تا از عادی بودن ترشح غدد از جمله غده تیروئید مطمئن شوید.

خانواده مطهر

تنظیم برای تبیان: کهتری

مقالات مرتبط

در قلب او بکارید

رویای قصر پریان

زندگی مشترک یا جهنم ساختگی

حتما می دونی منظور منو

فایده ی تعهد در رابطه ی زناشویی

محبت ، به اندازه

مشتی نمونه خروار

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.