تبیان، دستیار زندگی
چگونگی استفاده از هورمون ‌ها در پرورش دام و طیور در حیطه نظارت مسوولان سازمان دامپزشكی است، اما ورود این تركیبات به بدن مصرف ‌كنندگان و...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مرغ‌ های هورمونی

مرغ

چگونگی استفاده از هورمون ‌ها در پرورش دام و طیور در حیطه نظارت مسوولان سازمان دامپزشكی است، اما ورود این تركیبات به بدن مصرف ‌كنندگان و این که این ترکیبات چه عوارضی بر روی بدن آن ها دارند و در هنگام مصرف باید به چه نكاتی توجه داشت از سوی ما همواره مورد توجه بوده است.

زمان مصرف:

قبل از هر چیز باید بدانید زمان استفاده از این تركیبات در پرورش دام و طیور برای ما بسیار مهم است. اگر این استفاده یك هفته قبل از كشتار باشد، جای نگرانی نیست، زیرا تركیبات باقی مانده درست به اندازه مقدار طبیعی است كه با خوردن تخم‌ مرغ و حتی كاهو به بدن فرد مصرف‌ كننده خواهد رسید و مشكلی را نیز در پی نخواهند داشت.

اما در صورتی كه 48 ساعت مانده به كشتار، مصرف این هورمون‌ ها ادامه داشته باشد، این تركیبات در بافت ‌های چرب مثل پوست و جگر تجمع پیدا می‌ كند و اگر 24 ساعت قبل از كشتار، مصرف این هورمون‌ها ادامه داشته باشد، می ‌تواند در دراز مدت عوارضی را در مصرف كننده ایجاد كند.

عوارض:

مرغ

* از آن جا كه این هورمون ‌ها از نوع هورمون‌ های جنسی هستند، می ‌توانند حتی در خانم ‌های یائسه افزایش ترشح واژینال و خون ‌ریزی را به دنبال داشته باشند.

* مصرف گردن مرغی كه كپسول ‌های هورمونی 24 ساعت قبل از كشتار در این ناحیه كاشته شده باشند، پرمویی را به همراه می‌ آورد كه این روزها كم نیستند بانوانی كه به این عارضه دچارند.

* علاوه بر موارد یاد شده، این ترکیبات در بروز انواع سرطان‌ ها نیز، نقش دارند.

نکته:

خیلی ‌ها تصور می‌ كنند كه با حرارت پخت می‌ توان اثرات زیان بار این تركیبات را خنثی كرد، اما این طور نیست، زیرا تنها در صورتی كه هورمون‌ ها با فرم اصلی خود به مصرف برسند بر اثر حرارت از میان خواهند رفت، ولی چون این تركیبات، اغلب شبه هورمون هستند، در اثر حرارت نیز از بین نرفته و عوارض یاد شده را به همراه خواهند داشت.

از این رو، به مصرف ‌كنندگان عزیز توصیه می‌ كنیم كه مرغ و گوشت خود را حتماً از اماکن معتبر خریداری كنند.

دکتر سیدعلی کشاورز - متخصص تغذیه و رژیم درمانی

*مطالب مرتبط:

مرغ‌های هورمونی، توهم یا واقعیت؟

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.