سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
از دیگر زمینه هایی كه امروزه دولت‌ها به صورت فعال و با صرف هزینه‌ های فراوان به سرمایه ‌گذاری در آن روی آورده‌اند، به‌ كارگیری ربات‌های امداد و نجات در مهار بحرا‌ن‌های شهری است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نمونه هایی از ربات ها (2)

ادامه از انواع ربات

از دیگر زمینه هایی كه امروزه دولت‌ها به صورت فعال و با صرف هزینه‌ های فراوان به سرمایه ‌گذاری در آن روی آورده‌اند،به‌ كارگیری ربات‌های امدادو نجات در مهار بحرا‌ن‌های شهری است.

انواع ربات

در حال حاضر، سیستم‌های امداد و نجات رباتیك كه اغلب به صورت مجتمع و با عنوان سیستم‌های مدیریت بحران DMS شناخته می‌شوند، در برخی از شهرهای پیشرفته راه‌ اندازی شده و در حال بهره ‌برداری است. از آنجا كه طراحی این‌گونه سیستم‌ ها، دقیقاً مطابق با شرایط بومی و مختصات هدف مورد نظر صورت می ‌گیرد، تنها راه تولید چنین سیستم‌هایی برای تهران و سایر كلان ‌شهرها، هدایت محققان بومی به سمت این هدف مشخص است تا با بهره‌ گیری و مجتمع ‌سازی نتایج آنها بتوان به راههای بومی در این زمینه دست یافت.

رباتهای امداد گر، یکی از راهکارهایی که برای نجات مصدومین زلزله استفاده می شود، از طریق این فناوری‌ها می‌توان به مصدومین گرفتار در زیر آوار دسترسی پیدا کرده و جان آن‌ها را نجات داد

این رباتها به گونه ‌ای طراحی شده است که بتوان مسیر خود را در شکاف‌های باریک و از میان آوار به‌جا مانده از ساختمان بیابد و در لا‌به‌لای آن‌ ها به جستجوی مصدومین حادثه بپردازد. پیکره‌ این رباتها به یک دوربین و یک میکروفون برای دریافت داده ‌هایی از میان ویرانی‌ ها مجهز شده است. به علاوه یک حسگر حرارتی نیز به تجهیزات این ربات ها افزوده شده، تا بتواند حرارت بدن مصدوم را دریافته و موقعیت او را بیابد. این حسگر، این امکان را نیز فراهم می‌سازد که حتی اگر در زیر آوار منبع نوری نیز وجود نداشت و مصدومین در تاریکی گرفتار شده بودند، باز هم فرصت یافته شدن آن ها وجود داشته باشد. طراحی منعطف این رباتها برخی توانمندی‌های مختص محیط‌ های دچار سانحه را به آن افزوده است، اگر در شرایطی این رباتها با مانعی در زیر آوار برخورد کند و به سبب این برخورد تعادل خود را از دست بدهد و یا از ارتفاعی، فرو بیفتد، خواهند توانست با چرخش پیکره‌ یا خود مجدداً به وضعیت متعادل و مناسب برای حرکت بازگردد.

ربات حمل مجروح نمونه دیگر ربات هاست که این ربات از ترکیب دو گونه دیگر ساخته شده بدان معنی که: از پایین تنه شبیه تانک و از بالا تنه به شکل یک ربات انسان نماست.

پایین تنه ربات تشکیل شده از دو شنی است ( طراحی شنی برای افزایش قدرت مانور ربات در زمین های ناهموار استفاده می شود. با تاشدن شنی، طولش کم می شود و نیاز به جای کمتری دارد. با باز شدن کامل شنی دوم جوری که هر دو در امتداد هم قرار بگیرند طول ربات افزایش می یابد و قادر است از مانع یا پله به راحتی عبور کند. در ضمن سطح تماس آن با زمین زیاد است و پایداری بیشتری دارد.

قصد بر آن است که دست های ربات به اندازه ای قوی باشند که بتوانند تا 135 کیلو وزن را بلند کنند و مثلا از آن برای حمل مجروح در میدان جنگ استفاده کنند این ربات توسط شرکت Vecna Technologies در مریلند ساخته شده است و انتظار می رود تا پنج سال دیگر مورد استفاده واقعی قرار بگیرد.

انواع ربات

پس از سالها تلاش پژوهشگران رباتیک ژاپنی ها، ربات شبیه انسان ساختند این ربات به حدی پیشرفت كرده كه می تواند تعدادی از فرمان های صوتی انسان پاسخ دهد. این ربات كه به «پروموت» نیز معروف است، توسط مؤسسه ملی علم و تكنولوژی ژاپن تهیه شده و قابلیت انجام فرمان های انسان را دارد. پروموت برای انجام دستورات صوتی كاربران و همچنین گرفتن عكس و تصاویر سه بعدی از اشیاء و نگهداری آنها با استفاده از یك سنسور مادون قرمز طراحی شده است. اگرچه این ربات حركت به ظاهر خشن و آهسته و صدایی یكنواخت و خسته كننده دارد ولی به راحتی می تواند با استفاده از كنترل از راه دور تلویزیون را كنترل نموده و یا یك نوشیدنی برای شما آماده نماید. مؤسسه ژاپنی سازنده این ربات می گوید كه این ربات به راحتی می تواند با انسان ها رابطه برقرار نماید.

ربات‌ ‏هایی كه توانایی جمع‌‏ آوری قارچ و ربات‌‏های چمن زن‌‏ كه به نظر می ‌‏رسد توسط ‏دارندگان زمین‌‏های گلف استفاده شوند از جمله محصولات این گروه از دانشمندان است. هر چند ربات قارچ جمع‌‏ كن نمی‌‏تواند به سرعت انسان كار كند ، اما توانایی این كه 24 ساعت كار كند را ‏دارد. ربات چمن ‌‏زن نیز می‌‏تواند كار انجام شده توسط یك فرد در شش ساعت را در 10 دقیقه انجام دهد قیمت بالای ربات‌‏ها در حال حاضر تنها نقطه ضعف آنها است؛ اما به نظر می ‌‏رسد كشاورزان در درازمدت ‏بتوانند محصولات مشابه را با قیمت مناسب تهیه نمایند.

 

برگرفته از سایت های رشد ، رباتیک

تنظیم برای تبیان : سیدخاموشی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین