تبیان، دستیار زندگی
عرق یك پدیده طبیعی و لازم بدن است كه ضمن مرطوب نگه داشتن پوست، موجب دفع مقداری از مواد زاید بدن می‌شود،‌ اما وقتی بدن مخصوصا در فصل گرم...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

امان از بوی بد عرق

عرق کردن

عرق یك پدیده طبیعی و لازم بدن است كه ضمن مرطوب نگه داشتن پوست، موجب دفع مقداری از مواد زاید بدن می‌شود،‌ اما وقتی بدن مخصوصا در فصل گرم بدبو می‌شود، آن‌وقت برای فرد و اطرافیان او غیر قابل تحمل می‌شود.

عرق بدن به تنهایی بدون بو است، اما باكتری‌ها و قارچ‌های روی بدن از آن به‌عنوان محیط رشد استفاده كرده و سریعا شروع به تكثیر می‌كنند و عرق را به تركیبات بدبویی تجزیه می‌كنند.

اما چرا برخی نواحی بدن مثل زیر‌بغل بیشتر بو می‌گیرند؟

علت این است كه غدد عرق در این مناطق پروتئین و چربی نیز تولید می‌كنند كه مواد اولیه مناسبی برای تغذیه باكتری‌ها و قارچ‌های سطح پوست است.

این در‌ حالی است كه عرق نقاط دیگر بدن بیشتر محتوی نمك است و باكتری‌ها كمتر می‌توانند از آن استفاده كنند.

10 فرمان برای فرار از بوی بد عرق

اگر می‌خواهید از بوی بد عرق رها شوید به دستورهای زیر عمل كنید:

1- از خوردن ادویه، زردچوبه، فلفل، خردل، سس گوجه فرنگی، پنیر كهنه، تخم مرغ، روغن سرخ شده، كالباس، سوسیس و مواد غذایی نظیر آن خودداری كنید و همراه غذا از سبزی تازه و میوه استفاده كنید. همچنین استفاده از مواد لبنی مثل شیر و ماست را فراموش نكنید.

2- پیشگیری بهترین روش برای مبارزه با بوی بد عرق است. اگر عرق روی بدن نماند، بو نیز نمی‌گیرد. برای بسیاری از افراد، شستشوی مرتب بدن برای رهایی از شر بوی بد كفایت می‌كند؛ البته شستشو با آب خالی كافی نیست، چون نمی‌تواند به خوبی عرق را از سطح پوست پاك كند. برای کسب نتیجه مطلوب، باید از شامپو و صابون‌ نیز استفاده كنید.

3- بعد از شستشوی بدن با آب و صابون و خشك كردن كامل بدن، بلافاصله از تركیبات ضد‌عرق در زیر بغل خود استفاده كنید. توجه داشته باشید دئودورانت‌ها مانع تعریق نمی‌شوند، بلكه مانع متصاعد‌شدن بوی بدن می‌شوند. در حالی كه ضد تعریق‌ها مواد شیمیایی هستند كه تعریق را كاهش می‌دهند، البته ضد تعریق‌ها در اكثر موارد حاوی دئودورانت نیز هستند كه بوی بدن را دفع می‌كند.

4- حتما بدن خود را مرتب خشك كنید، زیرا باكتری‌ها به سختی در مناطق خشك بدن، زنده می‌مانند.

5- لباس‌های نخی بپوشید، زیرا لباس نخی و كتانی عرق را بهتر به خود جذب می‌كند. در مقابل، لباس‌های نایلونی عرق را از سطح بدنتان كمتر جذب كرده و با باقی ماندن این عرق در سطح پوست، خودبخود بوی بد نیز استشمام می‌شود.

6- سیگار نكشید. مصرف سیگار علاوه بر بدبو كردن دهان، موجب بدبو شدن عرق نیز می‌شود. در نظر داشته باشید كه هفته‌ها طول می‌كشد تا بوی بد سیگار و اثر آن در عرق بدن، بعد از ترك سیگار از بین برود.

7- لباس تمیز عامل مهمی ‌برای جلوگیری از بوی عرق است. هر بار به حمام می‌روید، لباس‌هایتان را عوض كنید و لباس‌های تمیز بپوشید. گاهی در مناطق گرم و شرجی لازم  است لباس‌ها را روزی چند بار عوض كرد.

8- برخی بیماری‌ها موجب تعریق بدبو می‌شوند. در این مواقع چاره‌ای جز درمان بیماری اصلی وجود ندارد.

9- موهای زیر بغل و كشاله‌ران خود را به‌طور مرتب بتراشید. وجود مو در این مناطق موجب مساعد شدن شرایط رشد برای باكتری‌ها می‌شود.

10- هفته ای یك‌بار استفاده از صابون آنتی باكتریال، گوگرددار و تركیبات ضد قارچ می‌تواند میزان باكتری‌های مزاحم بدن و بدبو شدن عرق را كم كند.

جام جم

* مطالب مرتبط:

جلوگیری از بوی بد عرق

چگونه بوی بد بدن را از بین ببریم ؟

کاهش بوی آزار دهنده بدن و پاها

بهترین راه فرار از بوی عرق

پیشگیری از بوی بدن

علت بوی بد پا چیست؟

عطر به دادم برس

علل تعریق زیاد

درمان‌های خانگی برای بوی عرق

عوامل مؤثر بر میزان عرق کردن

عرق كردن بیش از حد 

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.