تبیان، دستیار زندگی
پوست سبزیجات و میوه ها حاوی مقادیر زیادی فیبر و موادمغذی می باشند. شما تمایلی به از دست دادن این مواد با ارزش ندارید، مگر اینکه در شرایطی قرار بگیرید که مجبور شوید. اگر نگاهی به کتاب های آشپزی بیندازید، مشاهده می کنید که در...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پوست سبزیجات را جدا نکنید

پوست سبزیجات و میوه ها حاوی مقادیر زیادی فیبر و موادمغذی می باشند. شما تمایلی به از دست دادن این مواد با ارزش ندارید، مگر اینکه در شرایطی قرار بگیرید که مجبور شوید. اگر نگاهی به کتاب های آشپزی بیندازید، مشاهده می کنید که در بسیاری از آنها گفته شده ، برای تهیه غذا پوست سیب، بادنجان و سیب زمینی جدا کنید، حال شاید نیازی به آن نباشد.

هویج و سیب زمینی تنها باید تراشیده شوند بنابراین پوست کندن آنها فقط اتلاف وقت است. شما می توانید روی پوست خیار شیارهایی بوسیله چنگال ایجاد کنید. بعد آن را قطعه قطعه کنید و در سالاد استفاده کنید که در این صورت سالاد شما زیباتر به نظر می رسد.

من معمولاً برای تهیه غذا گوجه فرنگی، بادنجان و سایر سبزیجات را پوست می گرفتم . یک بار بر خلاف این قاعده عمل کردم و آنها را با پوست پختم. تفاوتی در مزه غذا دیده نشد. بنابراین علاوه بر اینکه در وقت خود صرفه جویی کردم، فیبر موجود در پوست این موادغذایی را نیز حفظ کردم.

حال اگر شما تصور می کنید که پوست کندن سبزیجات و میوه ها در ظاهر خوشایند غذای شما تأثیر دارد، آن را انجام دهید، ولی حداقل قبل از اینکه ویتامین ها و فیبر با ارزش موجود در آنها را دور بیندازید، کمی به این مسأله و اثرات مفید آنها برای بدن فکر کنید.

فیبرهای غذایی ، اجزای غیر قابل هضم گیاهی هستند که اعمال مختلفی را در بدن انجام می دهند که از جمله آنها جلوگیری و درمان یبوست، پیشگیری از سرطان و سایر بیماریهای روده ای، کنترل چاقی ، کاهش چربی های خون و کنترل بهتر قند خون می باشد.

منابع عمده و اصلی فیبرهای غذایی شامل ؛ نان ها و

غلات سبوس دار ؛ میوه تازه مثل انواع مرکبات، سیب با پوست، هویج ، انواع توت ها؛ میوه های خشک مثل خرما، برگه زردآلو و هلو ، آلو وانجیر خشک و کشمش ؛ سبزیجات مثل کاهو، کلم و ... و حبوبات است.

نیره ولدخانی- کارشناس تغذیه تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.