تبیان، دستیار زندگی
بسیاری از افراد بر این باورند كه رنگ لثه‌ ها در حالت طبیعی و فاقد بیماری، صرفاً باید صورتی باشد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تغییر رنگ لثه ها

لثه قهوه ای رنگ

بسیاری از افراد بر این باورند كه رنگ لثه‌ ها در حالت طبیعی و فاقد بیماری، صرفاً باید صورتی باشد.

هر چند این عقیده تا حد زیادی درست است و قرمزی بیش از حد لثه‌ها می ‌تواند نشانه التهاب لثه و بیماری آن باشد، باید توجه داشت كه همه تغییر رنگ ‌های لثه، الزاما نشانه بیماری نیست و در بعضی موارد لثه در سلامت كامل بوده و تغییر رنگ آن، كاملا طبیعی است.

یكی از این موارد كه شیوع نسبتا بالایی نیز دارد، تغییر رنگ قهوه‌ای تا سیاه لثه‌ ها است كه عموماً به صورت متقارن و دو طرفه، تمامی سطح لثه فك بالا و پایین را دچار تغییر رنگ می ‌نماید.

باید به این نكته توجه داشت كه این تغییر رنگ اصولا یكنواخت، متقارن، منتشر و با حدود مشخص است و اغلب بیماران اظهار می ‌نمایند كه آن را از دوران كودكی در دهان خود مشاهده كرده‌اند.

تغییر رنگ طبیعی لثه ‌ها عموما متقارن و بدون علامت است و حدود مشخصی دارد. رنگ آن نیز از قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره و سیاه متفاوت می ‌باشد.

هر چند عواملی مثل كشیدن سیگار می ‌تواند این تغییر رنگ را تشدید نماید، ولی زمان حضور آن در دهان طولانی است و لذا اگر تغییر رنگی به تازگی در دهان ایجاد شده باشد، جهت بررسی آن باید حتماً به دندانپزشك و یا متخصص بیماری‌ های دهان مراجعه نمود.

تغییر رنگ لثه ‌ها به رنگ قهوه‌ای تا سیاه در حالت طبیعی خود می ‌تواند بسیار شایع باشد و شیوع آن خصوصاً در افراد با رنگ پوست تیره (سیاه‌پوستان) و آسیایی ‌ها بالاتر است. علت ایجاد این پدیده را می‌ توان به افزایش رنگدانه‌ ای به نام ملانین نسبت داد كه در بافت ‌های لثه ‌افزایش می ‌یابد.

لثه آبی رنگ

تغییر رنگ طبیعی لثه ‌ها عموما متقارن و بدون علامت است و حدود مشخصی دارد. رنگ آن نیز از قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره و سیاه متفاوت می ‌باشد. این نوع تغییر رنگ ممكن است در نواحی دیگری از دهان نیز دیده شود كه از آن جمله می ‌توان به كام، لب‌ ها و زبان اشاره كرد.

تغییر رنگ قرمز و یا قرمز مایل به آبی لثه‌ ها می ‌تواند نشانه ‌ای از بیماری ‌های لثه و بافت‌ های اطراف دندان باشد كه اگر به سرعت توسط دندانپزشك مورد درمان قرار گیرد، می‌تواند از تباهی دندان‌ ها و لق شدن زودرس آن ها جلوگیری نماید.

در نهایت توجه به نكات زیر در مورد تغییر رنگ لثه ها بسیار حایز اهمیت است:

* اصولا در صورت مشاهده هر تغییر رنگی در دهان، جهت بررسی به دندانپزشك و یا متخصص بیماری ‌های دهان مراجعه نمایید.

* هر چند اغلب تغییر رنگ‌ های دهان طبیعی هستند، ولی برخی از تغییر رنگ ‌های دهان به ندرت می ‌تواند نشانه‌ بیماری‌ های خطرناكی باشند، لذا در صورتی كه متوجه تغییر رنگی در دهان خود شدید كه قبلا وجود نداشته، حتما به متخصص بیماری‌ های دهان مراجعه نمایید.

دکتر جلیل مومن بیت‌اللهی- متخصص بیماری‌ های دهان

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

*مطالب مرتبط:

حجیم شدن لثه در اثر برخی داروها

چگونه بفهمیم لثه مان بیمار شده؟

بیماری های لثه، خاموشند

پیشگیری از بیماری های لثه

التهاب لثه در بارداری

چاقی، لثه را خراب می‌کند

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.