تبیان، دستیار زندگی
نیاز به داشتن هم‏صحبت و عشق و علاقه میان همسران خصوصیتى اساسى مى‏باشد و زندگى واقعى یعنى رابطه‏اى سرشار از مهر و محبت میان زن و شوهر كه به یكدیگر اعتماد و علاقه دارند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهترین هدیه برای همسر شما

هدیه

«قولُ الرجُل لِلمرأة انّى اُحبُّك لا یذهَبُ من قَلبِها أبدا؛ سخن مرد به زن كه «تو را دوست دارم» هرگز از دل زن بیرون نمى‏رود.»

(اصول كافى، ج6، ص6؛ وسایل‏الشیعه، ج21، ص367)

نیاز به داشتن هم‏صحبت و عشق و علاقه میان هر دو جنس زن و مرد ( همسران ) خصوصیتى اساسى مى‏باشد و زندگى واقعى یعنى رابطه‏اى سرشار از مهر و محبت میان زن و شوهر كه به یكدیگر اعتماد و علاقه دارند. زن و شوهرى كه با شور و شوق به تداوم زندگى مشترك‏شان فكر مى‏كنند و با همدیگر یكرنگ و صادق‏اند. اما یكى از مواردى كه موجب آسیب‏هاى جدى به ارتباط زن و شوهر مى‏شود ، این است كه زن یا مرد و یا هر دو طرف احساس نمایند همسرشان نسبت به وى بى‏توجه شده و یا علاقه‏اش كم شده است.مرد یا زنى كه یك چنین تصورى را دارد احساس بى‏ارزشى و پوچى خواهد كرد و حتى ممكن است احساس امنیت خود را نسبت به زندگى مشترك از دست بدهد.

زندگى واقعى یعنى رابطه‏اى سرشار از مهر و محبت میان زن و شوهر كه به یكدیگر اعتماد و علاقه دارند.

بسیارى از افرادى كه به همسر خود بى‏توجهى نشان مى‏دهند دلیل رفتارهایشان را گرفتارى‏هاى روزمره مى‏دانند در حالى كه ایجاد ارتباط رضایت‏بخش با همسر موجب خواهد شد كه زن یا مرد در مقابله با مشكلات قدرت و توان بیشترى داشته باشند.

زمانى كه خانواده به عنوان پایه و اساس جوامع مطرح مى‏شود و ادعا بر این است كه فرد باید در نهاد خانواده احساس امنیت و آرامش بكند ، وجود اختلاف و تنش باعث از میان رفتن همه این پیش‏فرض‏ها خواهد شد.

از طرف دیگر مى‏توان گفت اختلاف در خانواده، مبدأ شكل‏گیرى اختلافات در جامعه مى‏باشد. چرا كه اگر خانواده، جامعه و فرد یك مثلث را تشكیل مى‏دهند نقش هر كدام از این اضلاع بازتاب بیرونى دارد. بازتابى كه مى‏تواند آرامش و امنیت فرد، خانواده و جامعه را بر هم زند. واضح است در جامعه‏اى كه پر از اختلاف و تنش باشد به جاى محبت و عاطفه،اختلاف و تنش رواج مى‏یابد. پدر و مادر باید منشأ افكار درست و اعمال اصولى باشند تا خانواده راستگو و درست‏كردار باشد .پدر و مادرى كه خود دایم در تضاد و تنش و كشمكش هستند چگونه باید انتظار داشته باشند فرزندان‏شان افرادى سالم و سلیم باشند.

در این میان و براى جلوگیرى از ایجاد تنش و اختلاف ابراز علاقه زوجین نسبت به یكدیگر بسیار مهم و حیاتى مى‏باشد. البته ابراز علاقه در هر دوره‏اى مى‏تواند شكلى متفاوت داشته باشد.

مثلاً شاید در زمانى كه امكان آن فراهم بوده است، زن و شوهر هر هفته با یكدیگر به میهمانى مى‏رفتند اما شاید امروز زن و یا شوهر دوست داشته باشند بیشتر با طرف مقابل‏شان حرف بزنند.

همسران مى‏توانند زندگى بسیار شیرین و لذت‏بخشى داشته باشند به شرط اینكه از داد و ستد عاطفى به شیوه‏هاى قلبى، كلامى و عملى استفاده نمایند.

اگر مى‏خواهید لذت بیشترى از زندگى مشترك‏تان ببرید به نكات زیر توجه داشته باشید:

1ـ از ابراز علاقه به همسرتان خجالت نكشید. ابراز علاقه نشانگر میزان دوست داشتن و محبت شما نسبت به همسرتان مى‏باشد.

2ـ نگویید علاقه‏ام را با رفتارم نشان مى‏دهم. براى ابراز علاقه باید از كلمات زیبا و محبت‏آمیز استفاده كرد.

3ـ هرگز اجازه ندهید مشكلات زندگى ، شما را از همسرتان دور سازد. مشكلات همیشه هستند و خواهند بود.

4ـ در هر حال و در هر حالت ابراز علاقه و عشق به همسر ، بهترین و والاترین هدیه به اوست. این هدیه را از وى دریغ ننمایید.

در این میان زن و شوهر باید به اصل تفاوت‏هاى فردى حتما معتقد باشند و بر این باور باشند كه زن و مرد دو موجودند كه از نظر هوش ، استعداد ، علایق ، خصایص جسمانى و اخلاقى تفاوت‏هایى با هم دارند. زن و مرد باید حداكثر توافق را میان خصایص خود و همسرشان را برقرار نمایند و وجود هم را مكمل و متمم بدانند.

براى اینكه همسران با یكدیگر مدام در حالت مهر و محبت به سر ‏برند باید به تمایزات خود با طرف مقابل‏شان به دیده احترام بنگرند. همه انسان‏ها نیازمند داشتن یك هویت مستقل كه همانا تفاوت‏هاى فردى میان آنها مى‏باشد ، هستند.

همسران مى‏توانند زندگى بسیار شیرین و لذت‏بخشى داشته باشند به شرط اینكه از داد و ستد عاطفى به شیوه‏هاى قلبى، كلامى و عملى استفاده نمایند و به همسر و شریك زندگى خود ابراز محبت كنند ، همسر خود را قلبا دوست داشته باشند و با زبان و عمل این امر را ثابت نمایند.

منبع : پیام زن- باتغییر

تنظیم برای تبیان :داوودی

مقالات مرتبط :

کلید گشودن درهای عشق

تسخیر قلب همسر ،مخصوص خانم ها

رابطه زناشویی تان را حفظ کنید

قلب او در دست تو

!این رسم شوهر داری نیست

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.