وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سنگ‌های جواهر بسیار كمیاب و ارزشمند هستند. ولی سنگریزه‌های معمولی ساحل نیز در صورت جلا دادن می‌توانند بسیار جذاب باشند. بهترین سنگریزه‌ها برای جلا دادن، انواع مختلف كوارتز (بلورهای عقیق، یاقوت و رز) می‌باشند. زیرا بسیار سخت و محكم هستند. ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جلا دهنده سنگریزه

كمك گرفتن از یك بزرگ‌تر برای انجام این آزمایش توصیه می‌شود.

سنگ‌های جواهر بسیار كمیاب و ارزشمند هستند. ولی سنگریزه‌های معمولی ساحل نیز در صورت جلا دادن می‌توانند بسیار جذاب باشند. بهترین سنگریزه‌ها برای جلا دادن، انواع مختلف كوارتز (بلورهای عقیق، یاقوت و رز) می‌باشند. زیرا بسیار سخت و محكم هستند. البته انواع بسیار دیگری از سنگریزه‌ها نیز می‌توانند مناسب باشند. سنگریزه‌ها توسط یك استوانه‌ی در حال چرخش به همراه خمیری از سنگ‌ریزه دانه درشت و آب (كه گوشه‌های ناهموار را صاف می‌نماید) جلا داده می‌شوند. اگر شما ماكت ساز خوبی هستید، چرا جلا دهنده خودتان را مطابق آنچه كه در اینجا نشان داده شده، نمی‌سازید؟

 

وسایل لازم:

وسایل لازم برای جلا دهنده سنگریزه

ابزارهای نشان داده شده در شكل، چسب كاغذی، چسب مایع، چوب بالسا قرمز رنگ كه مطابق شكل بریده شده‌ باشند، 6 عدد باتری قابل شارژ(حدود 5/1ولت) ، موتور الكتریكی، کلید برق، چسب و سیم الكتریكی، نوارهای فلزی، شیشه قهوه، نوار كشی، 4 عدد چرخ اسباب‌بازی با میله‌های نازك یا سوزن خیاطی به عنوان محور، دو عدد چرخ شیاردار برای شفت موتور و محور حركت، بست برای میله‌ها، پیچ، رنگ‌ و قلم‌مو، چسب آسیاب

 

1- قطعات چوب بالسا را به هم چسب زده و جعبه‌ای مطابق شکل زیر بسازید. در قسمت‌های طبقه‌بندی شده سوراخی برای باتری‌ها قرار دهید. نوار فلزی را به شكل U  درآورده و مطابق شکل پایینی به عنوان اتصال باتری‌ها استفاده نمایید.

کاردستی برای جلا دهنده سنگریزه

2- اتصال‌ها را در انتهای هر محفظه باتری جعبه بچسبانید. در انتهای پانل، یك سوراخ برای موتور با مته ایجاد نمایید. موتور را در محفظه‌ انتهایی قرار داده و آن را با پیچ در جای خود محكم كنید.

کاردستی برای جلا دهنده سنگریزه

3- همان گونه كه در نمودار زیر نشان داده شده‌است، سیم‌ها را به اتصال‌ها بچسبانید تا سیم‌ها، اتصالات را به پایانه کلیدبرق مرتبط سازد. موتور را وصل كرده و باتری‌ها را مطابق شكل در محفظه‌ها قراردهید.

کاردستی برای جلا دهنده سنگریزه

4- میله‌ها را به همراه دو عدد چرخ در هر میله، در سوراخ‌های ایجاد شده در دو انتهای پانل داخل نمایید. چرخ‌ها را در جایی‌که میله به موتور متصل می‌شود، به آن بچسبانید (محور حركت). یك چرخ در انتهای محور حركت قرار داده و با یك نسبت آن‌را محكم نمایید.

کاردستی برای جلا دهنده سنگریزه

5- یك چرخ دیگر وارد شفت موتور کنید. لاستیك این چرخ و چرخ قبلی را جدا كنید تا شیارها آشكار گردند. یك نواركشی را به دور شیارهای دو چرخ بكشید. این نوار نباید خیلی كشیده شود تا محورها را خیلی تحت فشار قرار دهد.

کاردستی برای جلا دهنده سنگریزه

6- دور شیشه چسب زده و آن‌را روی محورها قرار دهید. سنگ‌ریزه‌ها را داخل ظرف بریزید، سوئیچ را روشن نمایید.

کاردستی برای جلا دهنده سنگریزه

برای دیدن نمای بزرگ‌تری از شکل‏ها روی آن کلیک کنید.

کاردستی برای جلا دهنده سنگریزه                         کاردستی برای جلا دهنده سنگریزه

ساییدن آهسته

برای اینكه سنگریزه‌ها تا این حد جلا داده شوند، عمل ساییدگی چند روز طول می‌كشد. برای اینكه نتیجه خوبی بگیرید باید ماسه‌ها را از دانه درشت به متوسط و بسیار ریز تغییر دهید.

سنگریزه

 

بازگشت

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین