تبیان، دستیار زندگی
پودر‌ها و سایر مواد آرایشی، پوست را کثیف کرده و منافذ آن را مسدود می‌کنند و ما مجبور هستیم به دفعات آنها را پاک کنیم. آب و صابون به تنهایی برای...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دانستنی‌ های شیرپاک‌کن

شیر پاک‌کن‌ها از قدیمی ‌ترین محصولات پاک‌کننده آرایش هستند

شیرپاک کن

پودر‌ها و سایر مواد آرایشی، پوست را کثیف کرده و منافذ آن را مسدود می‌کنند و ما مجبور هستیم به دفعات آنها را پاک کنیم. آب و صابون به تنهایی برای بیرون آوردن این ذرات کافی نیست بلکه باید موادی به کار ببریم مانند اجسام چرب که به زور، مواد رنگی این پودر‌ها و جرم‌های پوست را بگیرند و آنها را بیرون بکشند و در نهایت باعث جذب بهتر اکسیژن توسط پوست شوند.

به این فرآورده‌ها، روغن‌های پاک‌کننده یا شیر زیبایی می‌گویند که در آنها مواد چربی کم و سبکی وجود دارد و برای پاک کردن روزانه پوست به کار می‌ رود.

شیرپاک ‌کن ‌ها از قدیمی‌ترین محصولات پاک ‌کننده هستند که بیشتر به فرم روغن در آب استفاده می ‌شوند و روغن آن ها نیز از نوع پارافین انتخاب می‌گردد.

حدود 70 درصد وزن این فرآورده‌ها از آب و 30 درصد آن روغن می ‌باشد. امروزه با ساخته شدن ظروف پلاستیکی، این لوسیون‌ها در حد وسیعی تولید شده‌اند. ساخت آنها آسان بوده، به کرم‌های پاک‌کننده از نظر مصرف برتری دارند و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند. میزان اسیدیته این فرآورده‌ها همخوانی زیادی با اسیدیته پوست داشته و محصولات خوبی از نظر آسیب نرساندن به پوست محسوب می‌گردند. از این مواد می ‌توان به عنوان پاک ‌کننده‌های آرایشی و یا برطرف کننده آلاینده‌های صورت استفاده کرد.

صابون کافی نیست

استفاده از صابون‌ها به عنوان پاک کننده سطحی بسیار رایج است و بسیاری از خانم‌ها صابون‌ها را به عنوان یکی از پاک کننده‌های مناسب می‌دانند، غافل از اینکه صابون پاک کننده چندان مناسبی نیست و دارای معایب فراوانی است که از آن میان می‌توان به چند مورد زیر اشاره نمود:

- نیاز به آب

- زدودن بیش از حد چربی از سطح پوست

- ایجاد خشکی و کشیدگی در پوست

- قلیایی نمودن پوست (این مساله باعث جداسازی سلول‌های لایه‌های خارجی پوست از سلول‌های مجاور می‌شود.) در هر حال از صابون‌ها و سایر دترژانت‌های معمولی برای شستشوی پوست استفاده نکنید حتی آب معمولی نیز در اثر شستشوی بی ‌رویه می ‌تواند باعث خشکی پوست شود. بیش از 1 تا 2 بار در روز صورت خود را نشویید و حتماً بعد از شستشو از مرطوب کننده مناسب استفاده کنید.

اثر روانی کف و فوم‌ها و پاک‌کننده‌های کف کننده

در نظر بسیاری از ما میزان پاک کنندگی محصولات با میزان کف حاصل از آن نسبت دارد و محصولاتی را که با کف همراه نباشند جزو پاک کننده‌ها محسوب نمی‌ کنیم. برای ارضای این حس روانی لابراتورهای آرایشی بهداشتی فوم‌های پاک کننده را به بازار ارایه نموده‌اند.

این فرآورده‌ها برای پاکسازی پوست به آب نیاز دارند و در تماس با آب کف می‌ کنند. این محصولات برخلاف صابون‌ها حالت قلیایی نداشته و پوست را خشک نمی‌ کنند و ضمن پاکسازی کامل پوست، لایه محافظ سطح پوست را حفظ می‌ کنند. این فرآورده‌ها دارای دو فاز حلال در چربی و حلال در آب هستند که فاز حلال در چربی آن تمام ذرات خارجی مواد آرایشی و رسوبات ناشی از آلودگی‌های محیطی را در خود حل می‌کند و فاز حلال در آب آن، شسته شدن این رسوبات را از سطح پوست تسهیل می‌نماید و به این ترتیب مانع از مسدود شدن روزنه‌های پوست شده و از آلودگی و عفونت پوست جلوگیری می‌کند.

شیرپاک کن

نحوه ی استفاده از شیرپاک کن

نحوه استفاده از این فرآورده‌ها به صورت زدن آنها روی نوک انگشت و سپس مالیدن آن روی صورت به شکل دوایر متحدالمرکز( یا مارپیچی از داخل به خارج) به همراه ماساژ ملایم می‌باشد که در صورت احتیاج به تکرار عمل فوق دوباره به همان شکل تکرار می‌شود.

کار پاکسازی به اتمام نمی‌رسد مگر مواد زاید قابل شستشو ایجاد شده به دنبال استفاده از شیر پاک کن‌ها با تونیک یا آب ولرم از روی صورت برداشته شوند.

پس از پاک ‌کردن آرایش بخوانید

* فراموش نكنید بهتر است یك پاك كننده آرایش خوب تهیه كنید. این از آن مواردی است كه خرج كردن پول بیشتر به نفع سلامت پوست‌تان خواهد بود. مارك‌های معروف تجاری لوازم آرایش به طور معمول پاك كننده‌های خوبی نیز به بازار عرضه می‌كنند.

* برای پاك كردن آرایش چشم، از مواد پاك كننده آرایش كه ویژه چشم است، استفاده كنید. چشمان شما بسیار حساس‌اند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

* آرایش صورت شما مانند كرم‌پودر و رژ لب به راحتی به وسیله پاك كننده‌های آرایشی كه پایه آبی دارند، از روی پوست‌تان پاك می‌شوند ولی آرایش چشم مثل سرمه، ریمل و خط چشم نیاز به مواد پاك كننده قوی‌تری دارند. این مواد پاك كننده باید پایه روغنی داشته باشند تا این مواد آرایشی سمج را از چشمان شما پاك كنند.

* برای پاك كردن آرایش چشمانتان، از حركات ملایم‌تر دستتان روی پوست اطراف چشم استفاده كنید چون پوست این نواحی بسیار حساس است و امكان آسیب دیدن و چروك خوردن آن زیاد است.

* برای پاك كردن آرایش یك تكه پنبه یا پد پنبه‌ای را به مواد پاك كننده آغشته كنید و روی پوست صورت، اطراف چشم و گردن خود بكشید. در صورتی كه با این روش، آرایش شما پاك نشد، چند نقطه از ماده پاك كننده را در چند جای صورتتان بگذارید، سپس با یك گلوله پنبه مرطوب آن را در تمام صورتتان پخش كنید. با این روش حتی مواد آرایشی نفوذ كرده به منافذ پوست‌تان نیز خارج می‌شوند.

* در صورتی كه اصلا آرایش نمی‌كنید، لازم است شما هم در پایان روز، صورتتان را با یك پاك كننده ملایم تمیز كنید تا بقایای گرد و غبار و آلودگی‌های هوا از روی سطح پوست شما پاك شوند. این روش از چرب شدن پوست شما و جوش‌زدن آن جلوگیری می‌كند. تمیزكردن منظم پوست آن را براق و سالم می‌كند.

* پاك‌كننده‌هایی را كه در آن الكل به كار رفته است، خریداری نكنید. این پاك كننده‌ها گرچه باعث می‌شوند در سطح پوست‌تان احساس تازگی كنید ولی در طولانی مدت موجب خشكی پوست شما می‌شوند.

دکتر گلرخ ثریا

*مطالب مرتبط:

كرم هاى پاك كننده براى پوست

سلامت پوست یعنی سلامت بدن

خداحافظی با لوازم آرایش در 5 مرحله

عوارض آرایش صورت

عوارض آرایش غلط

مشکلات ناشی از مواد آرایشی

سونای صورت

محلول گیاهی پاک‌کننده صورت

بهترین رژیم غذایی برای پوست شما

شفافیت پوست با عسل

لوسیون گل بابونه برای پوست

چه نوع پوستی دارید؟

از محصولات آرایشی مجوزدار استفاده كنید

نكاتی براى داشتن پوستى لطیف

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.