تبیان، دستیار زندگی
موش - 5 ( تفسیر و تحلیل - 5) در مقالات پیش به بررسی شخصیت پریسا در روابطش با مسعود پرداختیم. حال در این مقاله قصد داریم به سراغ دومین مورد درگیر با موضوع تعدد زوجات، یعنی خانواده ایرج برویم. پریسا، مهران و كلانی در زمان اقام...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تفسیر و تحلیل سریال مهر خاموش - 5

( تفسیر و تحلیل - 5)

در مقالات پیش به بررسی شخصیت پریسا در روابطش با مسعود پرداختیم. حال در این مقاله قصد داریم به سراغ دومین مورد درگیر با موضوع تعدد زوجات، یعنی خانواده ایرج برویم.

پریسا، مهران و كلانی در زمان اقامتشان در فرانسه بر روی پروژه ای تحقیق می كرده اند كه در  زمینه درمان نازایی است. كلانی اصرار دارد كه ایرج بر روی این پروژه سرمایه گذاری كند، زیرا موضوع این تحقیق را به نوعی نقطه ضعف ایرج می داند. ایرج سالها پیش به ظاهر از همسر خود به علت نازایی جدا شده و با فرد دیگری ازدواج كرده است. ولی در واقع همسر اولش را طلاق نداده و هنوز با او در ارتباط است. تقابل بین همسران ایرج جای بحث دارد. همسر اول ایرج ( مهتاب)، زنی ساده، بی آلایش و علی الظاهر مذهبی است. او در یك بیمارستان، پرستار است و هیچ كس نمی داند كه او همسر ثروتمندی چون ایرج دارد.

ایرج، در تمام امور مهتاب را مورد مشورت خود قرار می دهد و او نیز همیشه مشوق و یاری دهنده او بوده است. تا حدی كه ایرج بارها اعتراف می كند كه هر چه دارد، مدیون وجود مهتاب و همفكری های اوست. ایرج عاشق زن اولش است و به قول كلانی او را می پرستد، زیرا او را به چشم یك انسان نگاه می كند.

در مقابل مهتاب، فرزانه ( همسر دوم ایرج) قرار دارد. زنی كه همیشه با لباس های فاخر، آرایشی غلیظ و زننده ظاهر می شود. فرزانه، زن مغروری است كه هیچ وجه اشتراكی با ایرج ندارد.

ایرج، به خاطر فرار از حرفهای اطرافیان و برای اینكه ثروتش در خانواده باقی بماند، به اصرار مهتاب، ازدواج مجدد می كند ولی سالها - به صورت پنهانی - رابطه اش با مهتاب را حفظ می كند، و از این ارتباط بسیار راضی است. او در همه حال، مهتاب را به فرزانه ترجیح می دهد زیرا نسبت به فرزانه هیچ علاقه ای ندارد . وجود فرزانه در زندگی او، تنها به جهت فرزندآوری است.

نكته جالب اینست كه در مرحله ای از فیلم به این نتیجه می رسیم كه ایرج با ازدواج دومش در واقع اشتباه كرده  چون فرزندان ایرج و فرزانه لایق نگهداری ثروت ایرج نیستند. در یك سكانس، فرانك( دختر ایرج ) از اینكه كسی برای به دنیا آمدنش با او مشورت نكرده ، اظهار ناراحتی می كند. سیاوش ( پسرایرج ) نیز فردی درونگرا و منزوی است كه به قول فرانك، تمام عمرش را در جلسات روان درمانی می گذراند. او از مال و ثروت و تجملات بیزار است پس یقیناً فردی نیست كه بتواند ثروت ایرج را دو چندان كند.

مهتاب، از سَر فداكاری بی حد زنانه، ایرج را مجبور به ازدواج كرده و حاضر شده از عشق و علاقه خود بگذرد تا ایرج به خواسته هایش برسد. ولی در عمل، هیچ چیزی عاید ایرج نشده. او بارها از پنهانی بودن ارتباطش با مهتاب، اظهار ناراحتی و خستگی می كند و به وضوح نشان می دهد كه داشتن فرزند، نتوانسته خلاء های زندگی اش را پر كند.

فرزانه، بعد از آنكه می فهمد ایرج رابطه اش را با مهتاب قطع نكرده و سالها به او دروغ گفته، او را ترك می كند. ایرج در توجیه كارش به فرزانه می گوید:

من تو این بیست سال، هیچ وقت حرف دلمو به تو نزدم. برا همینه كه می رفتم یه جای دیگه حرف می زدم، تا خالی بشم. تو هیچ وقت با من و دغدغه های من شریك نبودی. تو همیشه به فكر مدل های لباس پاریس و زرق و برق بودی.

فرزانه نیز در جواب او می گوید: " تو هیچ وقت منو دوست نداشتی. فقط می خواستی كمبود بچه را با من جبران كنی ".

ظاهراً بینندگان باید از صحبت های این زوج نتیجه بگیرند كه چون فرزانه از موقعیتی كه برایش پیش آمده بود ( ازدواج با مرد پولداری كه همسر سابقش نازا بوده ) به درستی استفاده نكرده ، و هیچ گاه نخواسته  با ایرج همفكر و همراه شود ، بنابراین ایرج حق داشته كه در تمام این سالها ، با همسر اولش زندگی واقعی ( نه یك زندگی صوری مثل ایرج و فرزانه ) خود را ادامه دهد و فرزانه را فقط برای بچه دار شدن بخواهد.

به این ترتیب در سریال مهرخاموش شاهد دو مورد تعدد زوجات هستیم. یكی عباس كه از زن اولش ( سودابه) متنفر است و ایرج كه عاشق زن اولش است. در مورد اول، زن اول نامطلوب و مغایر با یك سری ارزش های خاص، و در مورد زندگی ایرج زن دوم نامطلوب نشان داده شده است. پس می توان گفت در هر دو مورد، توجیه سریال برای وجود تعدد زوجات، نامطوب بودن یكی از زنان به خاطر یكسری معیارها بوده است. در مقاله بعد به بررسی شخصیت مهران ، فرانك و مینو می پردازیم.

ادامه دارد...